Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Komenského náměstí a první žižkovská škola

V jižní části Komenského náměstí byla v letech 1872 a 1873 vystavěna velkorysá novorenesanční školní budova, která mohla konečně po­jmout neustále se zvětšující počet dětí na rychle rostoucím Žižkově. Jednalo se o první moderní žižkovskou školu. O její vznik se zasloužil spolek žižkovských občanů pod vedením Karla Hartiga. Jeho stavební kancelář stavbu v poměrně krátkém čase realizovala, a to podle plánu, který nakonec vypracoval sám a na pozemku, který mu původně patřil. Dobře k tomu posloužila i jeho pískovna a cihelna nalézající se naproti stavbě. První žáci v učebnách zasedli v listopadu 1873. Úplné dokončení budovy v podobě jejího rozšíření o další křídlo bylo dílem zednického mistra Františka Sallera a došlo k němu roku 1881. Zbou­rání budovy v rámci plošné asanace této části Žižkova v 70. a 80.letech 20. století se nakonec podařilo zabránit a škola slouží svému účelu dodnes.

Dne 2. listopadu 1873 vyvrcholila Slavnost zasvěcení škol žižkovských. Slavnosti se účastnili mj. sokolové, a to nejen žižkovští, nechyběli sa­mozřejmě ani vinohradští zastupitelé. Průvod ubírající se Husovou a Poděbradovou třídou přivítal na Komenského náměstí sám Karel Hartig. Historik Miloslav Mikota o tomto datu napsal: Rok 1865, kdy Hartig zhotovil regulační plán, se považuje za rok založení Žižkova, jak svědčí nápis na zvonu ve věžičce školy na Komenského náměstí: Na oslavu sv. Václava, ochránce národa českého, L. P. 1873 v roku os­mém po založení Žižkova věnován první škole občany žižkovskými. Karel Hartig pocházel ze Sedlčan a vzdělání nalezl v nedaleké Příbrami, kde se vyučil zednické profesi. Roku 1854 složil zkoušky a stal se tak zemským stavitelem. Jeho kariéra pokračovala i v Linci, ve Vídni a Praze, kde se podílel na stavbě Josefských kasáren na dnešním ná­městí Republiky. V dubnu 1861 mu byla pražským magistrátem schvá­lena koncese na stavební práce.

Login