Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Karlova třída (dnes Seifertova) a Sladkovského náměstí

Jedna za dvou hlavních žižkovských ulic nesla od roku 1875 jméno podle Karla IV. Nový název nahradil přirozené označování silnice „do Olšan“, případně dle směru k hřbitovům Umrlčí cesta. Probíhá vzhůru od křižovatky U Bulhara přes Sladkovského náměstí dále k Olšanům. Za kolmou ulicí Lipanskou se její název mění na Táboritskou. Současný název připomíná žižkovské dětství a mládí významného literáta Jaro­slava Seiferta, jehož memoáry Všechny krásy světa přinášejí barvité vylíčení života mnohých Žižkovanů.

Na relativně stísněném prostoru Sladkovského náměstí nalezneme dvě významné stavby – novorenesanční budovu původně reálného gym­názia, první střední školy na Žižkově z let 1898–1899 dle projektu ar­chitekta Jindřicha Motejla, a největší žižkovský kostel, jímž je trojlodní novogotický chrám sv. Prokopa od architektů Josefa Mockera a Fran­tiška Mikše. Dokončen byl roku 1903 a tvoří dominantu širokého okolí. Ve vzpomínkách obyvatel Žižkova ovšem vystupuje skrytý prostor mezi kostelem a školou jako místo velmi příhodné pro činnosti příliš ne­související s kultivováním ducha – „Poj za kostel“ byla totiž oblíbená výz-va rvačkychtivých výrostků. Zaznívala údajně zhusta i při tanečních lek-cích pro mládež, které se tradičně pořádaly v sále blízkého hotelu Tichý.

Login