Jeseniova ulice a farní kostel sv. Anny
Jedna z nejdelších žižkovských ulic probíhá podél zeleného pásu Vrchu sv. Kříže a Židovských pecí. Na jejím počátku (čp. 500) se nacházela německá obecná škola, otevřená roku 1876. Vzhledem k velmi malému počtu německy mluvícího obyvatelstva byla na Žižkově jediná.
V místě křížení ulice Jeseniovy s Kaplířovou (dnes Ostromečská) stojí kostel sv. Anny z roku 1911, postavený podle projektu architekta Eduarda Sochora. Výstavbu trojlodního kostela realizoval spolek sv. Bonifáce. Od roku 1916 fungoval při kostele klášter karmelitánů, pro jejichž potřeby byl přistavěn klášterní dům. Klášter však zanikl odchodem karmelitánů roku 1922 a klášterní dům sloužil nadále jako fara. Kostel je postaven v secesním slohu, v českých zemích pro stavby tohoto typu zřídka užívaném, a je opačně orientován. Posvěcení chrámu proběhlo 8. října 1911, převzali ho karmelitáni Panny Marie Na Slupi. V roce 1916 byl pak při kostele založen klášter karmelitánů (mendikantů). Vlastní budova kláštera (dům čp. 1268) vznikla téhož roku podle plánů Antonína Procházky
Hlubší katolická duchovní tradice však na Žižkově neexistovala, a to nejspíš spolu s masarykovskou atmosférou nepřející katolicismu po roce 1918 způsobilo zánik kláštera odchodem řeholníků roku 1922. Řádový dům byl přeměněn na faru a zbylé prostory na byty. Fara vznikla 1. prosince 1923 a duchovním správcem byl ustanoven kaplan od sv. Prokopa – P. Josef Nízký. Od té doby byly rovněž vedeny farní matriky.