Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Bořivojova ulice

Dnešní poměrně dlouhá ulice probíhající s pravoúhlým zalo­mením od Rajské zahrady až k Lucemburské ulici zahrnuje vedle původní Bořivojovy i někdejší ulici Riegrovu. K jejich sloučení došlo roku 1947. K významným stavbám původní Bořivojovy ulice patřil Národní dům na Žižkově (čp. 1216) z let 1910–1911. Disponoval restaurací, kavárnou, tanečním sálem i hotelovými pokoji. Po svém otevření sloužil spolko­vému životu, tanečním zábavám a dalším společenským akcím. V jeho prostorách fungovala i obchodní škola. V do­bách socialismu se stal pouhým lidovým pohostinským zaří­zením, v současné době však došlo k obnovení jeho reprezentativní restaurační i hotelové funkce.

V původně Riegrově ulici čp. 816 se narodil 23. září 1901 bás­ník Jaroslav Seifert, což připomíná od roku 2001 pamětní deska na domě. Jeho stěžejním dílem pojednávajícím o Žiž­kově jsou jeho vzpomínky na dětství a mládí – Všecky krásy světa. „Všelicos jsem zažil, než mi začal být Olšanský rybník nad Středozemní moře, než zvítězila Rajská zahrada nad Bouloňským lesem a Židovské pece mě začaly přitahovat víc než Mont Blanc; než jsem poznal, v čem je krása země, ve které žiji, a města, které je mým domovem a které bych nevyměnil za všechny krásy a senzace světa.“ Ve svých vzpomínkách při­rovnává žižkovskou atmosféru k Paříži, to když popisuje žiž­kovské besedy na ulicích, kdy si lidé vynesli ven stoličky a židle, na kterých posedávali a bavili se mezi sebou, třeba i přes ulici – prostší podoba pařížských bulvárů. J. Seifert se v mládí, jako účastník dělnických schůzí a protestních po­chodů, soustředil na proletářskou poezii. Své sbírky Hvězdy nad Rajskou zahradou nebo Město v slzách věnoval rovněž Žižkovu.

Login