Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Bezovka

Zřetelnou dominantou zakončující Prokopovu třídu byla budova Be-zovky. Původně usedlost s výletní hospodou byla v 70. letech 19. století přestavěna v honosném stylu a stala se kulturním a společenským centrem Žižkova. Pořádaly se zde taneční zábavy, bály i maškarní plesy, sloužil i jako tělocvična pro Dělnickou tělovýchovnou jednotu. V Bezovce probíhaly také spolkové schůze a její prostory se využívaly i pro výstavy a promítání filmů. V březnu 1904 zde deset dní fungovalo první kino na Žižkově, které provozoval průkopník české kinematografie Dismas Šlambor, uměleckým jménem Viktor Ponrepo. V létě se promítalo i v za­hradě Bezovky.

Dle zpráv z dobového tisku rozhodoval porotní výbor dne 4. června 1909 o návrzích na přestavbu Bezovky. Mezi celkem 17 návrhy získali první cenu zemský inženýr Jan Bažant a architekt Antonín Papež, dru­hou inženýr Josef Šejn a architekt Vladimír Zakrejs. Plány na stavbu Společenského domu v Žižkově (v Bezovce) byly obecenstvu předsta­veny od 27. června 1910 na žižkovské radnici. Plány vypracovali Fr.Cuc a Beneš Pešina ze Žižkova, Vojtěch Pikl a Václav Vejrych z Vinohrad, bratři V. a F. Kavalírové z Prahy a brněnský architekt Jar. Syřiště.

Bezovka žila společenským i politickým děním ve všech směrech: v pátek 26. prosince 1884 byl v Bezovce ve prospěch fondu pro zbudování Žižkova pomníku odehrán nový divadelní kus Jan Žižka z Trocnova, šibřinky Sokola žižkovského tam proběhly 16. ledna 1886. Dne 22. června 1887 navštívili Bezovku američtí sokolové a podpořili snahu vybudovat Janu Žižkovi důstojný pomník – jejich sbírka vynesla 135 zlatých. Dne 19. února 1891 se sešla v Bezovce voličská schůze Svobodomyslné strany v Žižkově, 14. června 1891 uspořádala k svému 10. výročí existence vlasteneckou slavnost Řemesl­nicko-živnostenská beseda v Žižkově a 15. srpna 1891 proběhla Slavnost svěcení praporu Společenstva řezníků, uzenářů a obchodníků s masem pro okres Královských Vinohradů (tedy i Žižkova) – účastníci velkolepé slavnosti se sešli v Bezovce již v předvečer. V den slavnosti se pak Žižkov i Vinohrady oděly do svátečního hávu a na Vítkově byla opět vztyčena a elektricky nasví­cena improvizovaná socha Jana Žižky. Dobročinný a zábavní spolek Žižkovan uspořádal 5. listopadu 1892 v Bezovce promenádní koncert s tanečním vín­kem ve prospěch vánočního stromku chudé mládeže. Zábava proběhla a čistý výtěžek činil 150 zl. Ve velkohostinci Bezovka se rovněž konala volba výboru náboženské obce židovské v Žižkově, a to 25. února 1894. V květnu 1931 zde proběhly oslavy 50 let města Žižkova. Dne 29.dubna 1936 se v Bezovce uskutečnilo první boxerské klání, hostinec byl ale téhož roku zbořen kvůli prodloužení Prokopovy ulice směrem k Olšanům.

Login