Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Basilejské náměstí (dnes Havlíčkovo)

Náměstí bylo pojmenováno roku 1875 jako připomínka tzv. basilej­ských kompaktát. Ve výstavné budově umístěné v horní části náměstí sídlí od roku 1890 žižkovská radnice. Navrhl ji architekt Jan Šimáček coby důstojné sídlo správy dynamicky se rozvíjejícího samostatného města. V centrální části náměstí stojí socha Karla Havlíčka Borovského vytvořená sochařem Josefem Strachovským a odlitá Maškovou slé­várnou v Karlíně. Byla odhalena roku 1911 a od tohoto roku nese ná­městí jméno Havlíčkovo. Za okupace byla žižkovská socha nacisty zničena, roku 1946 však byla nově odlita a instalována zpět.

Login