Jan Pirk
kardiochirurg
* 20. dubna 1948, Praha
Jan Pirk je významný český kardiochirurg, přednosta kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM. Řadí se mezi evropskou chirurgickou špičku. Má za sebou přes sedm tisíc operací a stovky transplantací. Ročně uskuteční přes 300 operačních zákroků.
Narodil se na hranici Žižkova a Vinohrad. Do základní školy chodil na náměstí Jiřího z Poděbrad, navštěvoval gymnázium Na Pražačce. Až do maturity byl přesvědčený, že se stane námořním důstojníkem. Na Žižkově bydlí dodnes nejen on, ale i jeden z jeho synů. Profesor Pirk je už čtvrtým lékařem v historii rodiny. Stejné povolání vykonával jeho pradědeček, dědeček, kardiochirurgem byl i jeho otec, lékařem je i strýc a sestra.
V roce 1970 se Jan Pirk oženil a s manželkou Blankou, povoláním vychovatelkou, mají dva syny. Ani jeden z nich ale v rodinné tradici nepokračuje. Jeho radostí a nadějí jsou vnoučata, kterých má pět.
Po dokončení studia začal pracovat jako sekundární lékař v nymburské nemocnici. Následně vyhrál konkurz na místo vědeckého aspiranta v IKEM, kam nastoupil 1. října 1974. Jako chirurg pracoval šestnáct let na Klinice kardiovaskulární a transplantační chirurgie. V roce 1978 se stal kandidátem lékařských věd, o deset let později získal doktorát. V letech 1983–1984 byl na výměnné stáži v oboru srdeční chirurgie na Ochsner Med. Foundation v New Orleans v USA, v letech 1990–1991 byl konzultantem na odd. chirurgie Odense Univ. Hosp. v Dánsku.
Od roku 1991 je přednostou Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM, o čtyři roky později se stal i přednostou celého zdejšího kardiocentra. Roku 1991 provedl první transplantaci srdce. V roce 1997 se stal docentem a byl mu udělen titul nejlepšího manažera ve zdravotnictví. Profesorem chirurgie se stal v roce 2000, je atestovaným lékařem hned několika oborů, a to jak chirurgie, tak kardiochirurgie a cévní chirurgie. Je členem mnoha odborných a vědeckých společností. Přednáší po celém světě.
V dubnu 2012 se jeho tým pokusil o unikátní zákrok a voperoval českému pacientovi místo srdce dvě čerpadla. Pacient poté čekal na transplantaci, ale v říjnu téhož roku zemřel na selhání jater a ledvin. Ačkoli se pro něj nepodařilo najít vhodného dárce srdce, léčba tohoto pacienta podle Pirkova prohlášení posunula světovou medicínu o kus dál.
Má rád staré věci, ať jsou to knihy, desky nebo motorky. Mezi jeho největší koníčky patří sport, především běhání, triatlon či jachting. Za Lékařský Triklub Praha běhá maratón, půlmaratón, závod na 10 km a ostatní závody. Je úspěšným účastníkem mnoha běžeckých, triatlonových a lyžařských závodů. K běhu se dostal přes pozemní hokej, který v dětství hrál za Slavoj Vyšehrad a později za pražskou Slavii. První závody absolvoval už na gymnáziu. S nástupem do zaměstnání si uvědomil, že ve své profesi si nemůže dovolit zranění rukou a proto kontaktní sporty přestal provozovat a zaměřil se na běh. Běháním si kompenzuje stres v zaměstnání a udržuje fyzickou kondici.
V nedávné době se Jan Pirk zapojil do prezidentské volební kampaně, když se stal šéfem volebního výboru kandidáta Jana Fischera.
S Ivanou Matyášovou napsal knihu rozhovorů Srdce a srdíčka Jana Pirka, která vyšla v roce 2007. Život je podle něj barevná vitráž. „Někdo může být špičkový ve svém oboru, ale nemá čas na knihy, ani neví, co je to jít do divadla, na koncert. Krásné věci mu unikají. Já se snažím, aby co nejvíce sklíček z vitráže mého života zářilo," říká s oblibou.
Do Knihy cti byl Jan Pirk zapsán za významný přínos v oblasti kardiologie.