Rodičovská dovolená

Odpověď…

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené a k této věci bych na Vás měla 2 otázky: 1) Od včerejšího dne (27.7) je v platnosti dodání prohlášení o tom, že rodič a dítě mají bydliště na území ČR. Prosím, je na pobočce ÚP v Seifertově ul. 51 formulář k této věci k dispozici? A kde si jej tam mohu vyzvednout? A mohu jej vyplnit případně v místě ÚP a ihned jej odevzdat, nebo bude zapotřebí třeba ještě podpis manžela? Chtěla jsem formulář stáhnout z webu, ale bohužel bezvýsledně. 2) Má dcera se narodila 1/8/2011. Před jejím narozením jsem byla (a stále jsem) v zaměstnaneckém poměru na dobu neurčitou a výši platu jsem měla takovou, že jsem si mohla zažádat o 2 letou rodičovskou dovolenou, což jsem také udělala. Tím pádem by mě měl rodičovský příspěvěk chodit do věku 2 let mé dcery, tzn. do 1/8/2013. V práci jsem však uvedla, že se vrátím až budou dceři 3 roky a k této věci bych se chtěla zeptat na toto: a) Je mi jasné, že ten 3 rok nebudu pobírat žádný rodičovský příspěvěk, ale bude mi stát / zaměstnavatel hradit sociální a zdravotní pojištění? Předpokládám, že ano, ale ráda bych od Vás slyšela vysvětlení a zda bude třeba nutné vyplnit nějaký formulář? b) V případě, že znovu otěhotním a mé druhé dítě se narodí po datu 1/8/2013, čili v době, kdy již nebudu pobírat rodičovský příspěvěk na 1. dítě, ale zároveň nebudu ještě chodit do práce, jelikož jsem zaměstnavateli uvedla, že se vrátím až ve věku 3 let mého prvního dítěte, tak bych chtěla vědět, zda když porodím v tomto období, tzn. v období od 2/8/2013 do 31/7/2014, bude mi opět přiznána mateřská, která se mi bude počítat z mého platu? A budu opět potřebovat nějaký formulář? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
k Vašim dotazům sděluji následující:

  1. Vzhledem k tomu, že jste celá rodina občany ČR, stačí zde na úřadě podepsat protokol, který máme pro klienty připraven. Postačí podpis Váš, jelikož žadatelkou o dávku jste Vy.

  2. a) ano, pokud jste si zvolila dvouletou variantu, skončí Vám rodičovský příspěvek dovršením dvou let věku dítěte, avšak dle Vašeho sdělení, čerpáte RP dle nových pravidel, přesně tedy řečeno budete RP pobírat do vyčerpání výše 220 000,- Kč. Ohledně zdravotního pojištění se informujte na zdravotní pojišťovně, ohledně sociálního pojištění na příslušné správě sociálního zabezpečení. Tyto dávky náš úřad nedělá, proto Vám nejsem schopna přesně odpovědět.

b) Ohledně mateřské se obraťte také na příslušnou správu sociálního zabezpečení, nemocenské dávky náš úřad nedělá, proto Vám přesné informace nesdělím. Mohu Vám jen sdělit, že budete po skončení peněžité pomoci v mateřství opět pobírat rodičovský příspěvek – výši si určíte dle výše Vašeho denního vyměřovacího základu.

S pozdravem
Tvrdá Petra (Vedoucí oddělení NSD pro Prahu 3)


Příspěvek na zakoupení automobilu pro osobu se ZTP

Odpověď…

Dobry den,chtela bych se informovat jak zazadat o prispevek na zakoupeni automobilu pro osobu s prukazem ZTP.Zadala jsem o prispevek na mobilitu ktery byl mamince priznan na 400kc v rozhodnuti ze neni schopna zvladat zakladni zivotni potreby v oblasti mobiliti a orientace.Pohybuje se pouze s mojim doprovodem,ven nevychazi nebot to sama nazvlada kvuli potizi chuze.Ma po operaci endoprotezi kycelniho kloubu,silne kloubove revma v celem tele a dalsi pohybove problemi.V milne predsteve jsem si myslele ze kdyz zazadam o prispevek na mobilitu ze zadam o prispevek na auto ktere nemame.Prosim o radu jak se o tento prispevek zada. Dekuji predem za odpoved.

Dobrý den,
maminka si musí podat žádost prostřednictvím formuláře "Žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku", na místně příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce, odd. nepojistných sociálních dávek, podle trvalého bydliště. Formuláře jsou k dispozici na úřadech práce, nebo si je lze stáhnout z internetových stránek Ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Vzhledem k tomu, že celá problematika je poněkud složitá, nejlepší forma podání žádosti je osobně na ÚP, kde Vám příslušná referentka poskytne podrobné informace a pomůže při vyplnění žádosti. V případě dalších dotazů mě můžete kontaktovat na tel. 950 178 525.

S pozdravem
Irena Vacíková (Referent nepojistných sociálních dávek)
Úřad práce ČR – krajská pobočka pro hl. m. Prahu Kontaktní pracoviště v Praze 3, odd. nepojistných sociálních dávek Seifertova 559/51
130 00  Praha 3
Tel: 950 178 525
Fax:950 178 544
e-mail: irena.vacikova@aa.mpsv.cz


Příspěvěk na bydlení

Odpověď…

Dobrý den, ráda bych věděla, zda si můžu podat žádost o příspěvek na bydlení, když mám byt v osobním vlastnictví. Slyšela jsem, že to lze, ale nevím jestli mi má někdo potvrdit, že se skutečně na této adrese zdržuji. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
k Vašemu dotazu sděluji následující.
Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže
a) Jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,35
b) Součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení

U vlastníků se dokládá výpis z katastru nemovitostí (ten si vytiskneme sami, nemusíte dokládat). U vlastníků náklady na bydlení tvoří náklady za plyn, elektřinu, vodné, stočné, odvoz odpadu a centrální vytápění nebo pevná paliva.

V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.
Přeji hezký den. S pozdravem
Tvrdá Petra (Vedoucí oddělení NSD pro Prahu 3)
ÚŘAD PRÁCE ČR - krajská pobočka pro hl. m. Prahu


peněžitá pomoc v mateřství

Odpověď…

Dobrý večer, od 29.3. jsem na mateřské dovolené. Pracovní poměr nadále trvá. Termín porodu mám stanovený na 18.5. Vzhledem k tomu, že manžel (Čech) pracuje a žije v Německu,chtěla bych porodit tam a po dobu rodičovské dovolené pobývat s manželem (takže si musím nahlásit na místním úřadu pobyt). Budu nadále pobírat PPM z ČR? U mě nastává situace,kdy nevím,zda si mám zdravotní pojištění v ČR odhlásit a přihlásit se v Německu a z jaké pojistky se uhradí porod? RD pobírat zřejmě nebudu, protože střed zájmů je v zahraničí,což celkem nechápu,když jsem občanem ČR, x let tady odvádím státu daně a může být přece jedno,kde se budu starat o dítě.Na druhou stranu mi stále bude trvat pracovní poměr v ČR. Jak tuto situaci řešit? Děkuji za informace MM

Dobrý den,
k Vašemu dotazu sděluji následující.
Ohledně peněžité pomoci v mateřství se se svým dotazem obraťte na příslušnou Správu sociálního zabezpečení, která Vám ji vyplácí, ohledně zdravotního pojištění na Vaši zdravotní pojišťovnu. Já, Vám dokáži zodpovědět dotazy ohledně rodičovského příspěvku.

V případě, že jsou v rodině dva státy výkonu zaměstnání, vyplácí ten stát, kde se fakticky zdržuje matka s dítěte. Pouze v případě, že tento stát nemá tuto dávku, nebo ji má nižší, vyplácí (popř. doplácí do výše RP) druhý stát, kde trvá druhý pracovní poměr (ve Vašem případě, pokud by Vám v Německu nevznikl na RP nárok, na základě Vašeho pracovního poměru, Vám bude RP vyplácet Česká republika).

V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat. S pozdravem
Tvrdá Petra (Vedoucí oddělení NSD pro Prahu 3)
ÚŘAD PRÁCE ČR - krajská pobočka pro hl. m. Prahu


příspěvek - formuláře

Odpověď…

Přeji Vám pěkný den, chtěla bys se zeptat, kde bych si mohla vyzvednout formulář "Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku" a formulář "Volba výše rodičovského příspěvku"? Chtěla bych přejít na nový systém a dovyčerpat částku 220000,- Kč. Moc Vám děkuji za radu.

Dobrý den,
formuláře si můžete vyzvednout přímo na Úřadu městské části, Seifertova 551/59 v prvním patře, kterákoliv kolegyně Vám je předá. Nebo si je můžete vytisknout na internetu na adrese www.mpsv.cz v sekci elektronické formuláře státní sociální podpory.
S pozdravem
Tvrdá Petra (Vedoucí oddělení NSD pro Prahu 3)
ÚŘAD PRÁCE ČR - krajská pobočka pro hl. m. Prahu


nárok na příspěvky

Odpověď…

Dobry den, potrebovala bych nutne poradit v techto vecech. Jeste nikdo mi neposkytnul presne informace, ktere potrebuji vedet drive, nez se mi dite narodi. Jsem vdaná na území ČR, manzel je cizinec clenskeho statu Evropske Unie, tedy Portugalec. Od července 2011 az do ted nikde nepracuji a take mi odpadlo placení zdravotního pojištění na území ČR, ponevadz jsem tehotna a pouzivam zdravotnictvi zde v Portugalsku. Jsem jiz ve 37 tydnu tehotenstvi a zacatkem brezna 2012 se nam ma narodit dite. Po mesici ci jak budu na tom s ditetem zdravotne dobre, se chceme vratit zpet do CR, kde mam trvalé bydliště. Vim, ze materskou nedostanu, ponevadz nesplnuji podminky. Pracovala jsem pouze pul roku v roce 2011, z toho 3 mesice pod jednou firmou, kde jsem mela otevrenou zivnost jako vedlejsi cinnost a dalsi 3 mesice jsem byla OSVC. O cervence 2011 az nyni nikde nepracuji. Potrebuji vedet tyto body, jestli mam narok na porodne, rodicovsky prispevek a jake dokumenty musim dolozit a prelozit k tomu, abych ziskala narok? 1. Mám nárok na porodné v CR? Olivnuje to nejak to, ze jsem prechodne zila mimo uzemi CR a po narozeni ditete, ktere se narodi v Portugalsku se chceme vratit do CR? Tedy dite bude mit obcanstvi Portugalske a chceme, aby melo i obcanstvi Ceske. Jake dokumenty potrebuji k dolozeni, abych ziskala prispevek na porodne na me prvni dite? Potrebuje se dolozit prijem za manzela? (ja nemam zadny prijem, takze nevim jakou formou bych mela dolozit muj neprijem a manzel vydelava v Portugalsku minimum) 2. Mam narok na rodičovský příspěvek v CR? Do kdy po narození dítěte mohu podat tuto zadost? Jake jsou podminky a jake dokumenty musim dolozit? Je nutny opet prijem meho manzela z Portugalska? 3. Dostanu rodičovský příspěvek, dle nového zákona 2012, ze i nepracujici, kteri si neplatili nemocenske pojisteni si mohou vybrat nekterou ze 4 variant nebo dostanou automaticky tu starší nejnižsí formu rodičovského příspěvku na 4 roky? 4. Je nutne apostilovat a prelozit oficialne rodny list narozeneho ditete? A take pokud bude potreba dolozit prijem meho manzela? Jake vsechny veci musim dolozit k tomu, abych ziskala tyto prispevky? Děkuji za pochopení a take předem za odpověď.

Dobrý den,
k Vaším dotazům sděluji následující:

1. Nárok na porodné má, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,40, žena, která porodila první živé dítě. Dokládají se vždy příjmy matky i otce za předešlé uzavřené čtvrtletí, než ve kterém se dítě narodilo. Vy pouze sepíšete prohlášení o tom, že jste bez příjmů a otec dítěte si musí nechat čisté příjmy potvrdit v zahraničí. K žádosti o porodné je nutné vyplnit základní žádost, příjmové doklady, doložit doklady totožnosti a rodný list dítěte. O dávku můžete žádat maximálně rok zpětně od data narození dítěte.

2. Žádost o rodičovský příspěvek můžete žádat maximálně tři měsíce zpětně od data podání žádosti. Pokud otec dítěte bude pracovat v zahraničí a Vám v ČR nebude trvat pracovní poměr, musíte si o rodičovský příspěvek zažádat v zahraničí. Pouze v případě, že Vám na tyto dávky v zahraničí nevznikne nárok a vy prokážete, že Váš střed zájmů (bydliště) je v ČR nárok na rodičovský příspěvek máte zde. Do té doby, kdy budete žít v Portugalsku a v ČR nebudete mít pracovní poměr, nemáte na rodičovský příspěvek nárok. Vzhledem k tomu, že nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani na nemocenskou v souvislosti s porodem nemůžete činit volbu rodičovského příspěvku, bude Vám tedy vyplácen do 4 let věku dítěte. Pokud byste chtěla učinit volbu výše, musíte doložit potvrzený denní vyměřovací základ otce dítěte a podle jeho výše pak si můžete určit výši rodičovského příspěvku (zde však platí podmínka bydliště viz výše).

3. Viz odpověď č. 2

4. K žádosti můžete doložit rodný list – Apostilla , rodný list přeložen do ČJ, notářsky ověřen, nebo český rodný list, který vydává Brno.

V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.

Přeji hezký den. S pozdravem
Tvrdá Petra (Vedoucí oddělení NSD pro Prahu 3)


příspěvek na děti

Odpověď…

Dobry den chtela bych se vas zeptat mam v umyslu odjet do zahranici a zit tam ale potrbovala bych vedet jestli kdyz sii v praze zrusim pridavky na deti ktere pobiram a take pobiram rodicovsky prispevek tak jestli mi bude tento rodicovsky prispevek odebran nebo ho dal budu pobirat jelikoz v zahranici kam jedu rodicovsky prispevek pobirat nebudu jen ty pridavky dekuji

Dobrý den,
z Vašeho dotazu nejsou jasné potřebné skutečnosti. Pokud budete ve státě v rámci EU, záleží na tom, zda Vy či otec dítěte (pokud je v okruhu společně posuzovaných osob) tam máte pracovní poměr. Rodinné dávky vyplácí ten stát, kde trvá pracovní poměr. V případě, že jsou dva státy výkonu zaměstnání, vyplácí ten, kde se rodina fakticky zdržuje, pokud v tomto státě není nárok, vyplácí na základě pracovního poměru stát druhý. Pokud však v ČR nebude trvat žádný pracovní poměr a Vy budete v zahraničí, nárok na dávky v ČR končí.
Pokud budete v jiném státě, než v rámci EU odjezdem z ČR nárok na dávky dnem odjezdu končí.
Upozorňuji na to, že máte vůči našemu úřadu osmidenní ohlašovací povinnost.
V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.

S pozdravem
Tvrdá Petra, Vedoucí oddělení NSD pro Prahu 3
ÚŘAD PRÁCE ČR-krajská pobočka pro hl. m. Prahu, kontaktní pracoviště v Praze 3


příspěvek na auto

Odpověď…

Dobrý den Nezlobte se že obtěžuji, ale mám plný invalidní důchod 3. stupně. Před pěti lety,jsem si zažádal o dotaci na nové auto, dostal jsem příspěvek 95.000,- Kč. Koupil jsem si Opel Vectra r.v.: 1997. V březnu letošního, roku mi končí pětiletá lhůta možnosti dalšího příspěvku na nové auto, nebo na jeho servis.Dnes jsem byl na sociálním úřadě zde, v Mladé Boleslavi. Bylo mi řečeno, že si mám přijít zažádat až za dalších 5let. Momentálně mám auto nepojizdné a z mého invalidního důchodu nelze zafinancovat nutnou opravu,abych prošel STK a tudíž přicházím i o příspěvky na pohonné hmoty.Je to v tuto chvíli pro mě neúnosné, tak se chci zeptat, jak to tedy skutečně je, nebo zda nelze udělit nějakou vyjímku. Děkuji R. B.

Dobrý den,
protože 5-ti letá lhůta vyprší až v březnu, je možné požádat o možnost vrácení alikvotní částky již poskytnutého příspěvku na auto. Při tom je nutno doložit, že auto je prodáno, či vyřazeno (prodejní smlouvou, zápisem z technické kontroly ev. dalším dokladem o likvidaci). Poté Úřad práce (po zjištění, kdy byl žadateli příspěvek na auto před 5-ti lety převeden na účet) vyčíslí přeplatek a požádá o vrácení této částky. Pak teprve může začít běžet další správní řízení , tj. nová žádost o příspěvek na auto podle stávajících předpisů.

Příspěvky na pohonné hmoty (dříve příspěvek na provoz motorového vozidla) již nejsou vázány na auto. Od ledna jsou nahrazeny příspěvkem na mobilitu, který náleží automaticky žadateli, který je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P. Jedná se o částku 400,-- Kč měsíčně, která začne být vyplácena po vydání rozhodnutí o přiznání tohoto příspěvku od měsíce, ve kterém si zdravotně postižená osoba o tuto dávku požádá. Není-li zdravotně postižená osoba držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P musí také požádat o příspěvek na mobilitu a po provedeném šetření a posouzení  ji  ÚP sdělí, byla-li dávka přiznána.  

S pozdravem
Tvrdá Petra, Vedoucí oddělení NSD pro Prahu 3
ÚŘAD PRÁCE ČR-krajská pobočka pro hl. m. Prahu, kontaktní pracoviště v Praze 3


příspěvek na provoz motorového vozidla

Odpověď…

Dobrý den, manželovi byl přiznán příspěvek na provoz motorového vozidla, neboť vozí moji velmi špatně chodící matku. Příspěvek byl přiznán do konce kal.roku 2010 s tím, že na další rok musí podat novou žádost. Musíme znovu dodávat veškeré doklady, přesto, že už byly jednou při první žádosti dodány a ofoceny? Děkuji Stiborová

Dobrý den paní Stiborová, formuláře žádosti o příspěvek na provoz motorového vozidla na r. 2011 jsou k dispozici na odboru sociálních věcí ÚMČP3, Seifertova 51, Praha 3 nebo na webových stránkách MČ P3, www.praha3.cz. K žádosti je třeba každoročně doložit velký technický průkaz, průkaz mimořádných výhod dopravované osoby a občanské průkazy žadatele a dopravované osoby, k ověření uvedených údajů.
Přeji  hezký den
Bc. Zdena Hošková (vedoucí odd. soc. služeb)


Příspěvek na bydlení

Odpověď…

Dobrý den, můžu si zažádat o příspěvek na bydlení když je u mne trvale hlášena dcera, která u mne ale nebydlí, má tam pouze doručovací adresu. Děkuji za odpověď

Dobrý den, k Vašemu dopisu sděluji následující: Společně posuzované osoby v příspěvku na bydlení jsou všechny osoby hlášené v bytě. Zákon o státní sociální podpoře povoluje výjimku v případech, kdy žadatel o příspěvek na bydlení prokáže, že osoba trvale opustila domácnost (nevztahuje se na dobu kdy osoba studuje nebo pracuje a z tohoto důvodu se nezdržuje v bytě žadatele) a minimálně tři měsíce se v bytě nezdržuje. Většinou dokládají žadatelé např. prohlášení majitele domu a spolunájemníků že  jim je známo že se osoba v domě nezdržuje, potvrzení o odhlášení ze služeb, uzavření  podnájemní nebo nájemní smlouvy vylučované osoby v jiném subjektu a další, většinou listinné důkazní prostředky ke své žádosti o vyloučení osoby, která má v bytě trvalé bydliště.

Pokud budete mít důkazní prostředky o tom, že osoba, kterou chcete vyloučit, trvale opustila domácnost, je možné na základě podané žádosti, ji z žádostí o příspěvek na bydlení vyloučit a vy si budete moc požádat o příspěvek na bydlení.

Přeji hezký den.
Ludmila Nováčková (vedoucí pracoviště SSP v Praze)


Porodné - kde, kdy a co s sebou

Odpověď…

Dobry den, 27.7 se nam narodil syn. Chtela bych na vasem urade zazadat o porodne a rodicovsky prispevek. Jake dokumenty budu potrebovat? Kde mohu o tyto davky zadat? Je nejake casove omezeni do kdy musim o davky pozadat? Dekuji mnohokrat za zodpovezeni mych dotazu. S pozdravem a pranim hezkeho dne

Dobrý den, k Vašemu dotazu sděluji, veškeré informace o dávkách Porodné a Rodičovský příspěvek, včetně formulářů naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí na adrese www.mpsv.cz, na úvodní stránce si rozkliknete záložku státní sociální podpora.

Žádosti podáváte podle místa svého trvalého pobytu na místně příslušném Úřadu práce hl. m. Prahy na pracovišti státní sociální podpory. Pokud bydlíte na Praze 3 sídlíme Seifertova 559/51 v budově Městské části Prahy 3, 1. patro, č. dveří 110. Sebou si přineste orig. rodného listu a občanský průkaz. K rodičovskému příspěvku je nutné doložit, pokud Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, potvrzení z Pražské správy sociálního zabezpečení o výši a období od kdy Vám je PPM přiznána a do kterého data. Formulář je též k dispozici na výše uvedených stránkách.

Žádosti k oběma dávkám si též můžete vytisknout z internetu a vyplnit již doma, nebo Vám budou předány při Vaší návštěvě a zde si je vyplníte.

O porodné musíte požádat do jednoho roku ode dne narození dítěte a rodičovský příspěvek můžete žádat tři měsíce zpětně od data podání žádosti.

Žádost o rodičovský příspěvek můžete podat nejvíce 60 dnů před vznikem nároku na RP.

Přeji hezký den
Ludmila Nováčková (vedoucí pracoviště SSP v Praze 3)


Porodné - kde o něj žádat

Odpověď…

Dobrý den, prosím o sdělení kde mohu požádat (adresa) o porodné a jaké doklady jsou k tomu zapotřebí. Narodil se mi syn 19. srpna 2010 v porodnici U Apolináře na Praze 2. Trvalé bydliště mám na Praze 3. Děkuji za inromaci

Dobrý den. K Vašemu dotazu sděluji, že svojí žádost o porodné uplatníte u Úřadu práce hl.m. Prahy na pracovišti Státní sociální podpory pro Prahu 3, v budově ÚMČ Prahy 3, Seifertova 559/51, Praha 3 Žižkov, 1. patro č.dv. 106. Žádost si vyplníte při své návštěvě na našem pracovišti. Při podání žádosti je nutné předložit platný občanský průkaz a originál rodného listu dítěte. Úřední hodiny jsou pondělí a středa od 8-18 hod.
Přeji hezký den.
Ludmila Nováčková (vedoucí pracoviště SSP v Praze 3)


Porodné a rodičovský příspěvek

Odpověď…

Dobry den, 27.7 se nam narodil syn. Chtela bych na vasem urade zazadat o porodne a rodicovsky prispevek. Jake dokumenty budu potrebovat? Kde mohu o tyto davky zadat? Je nejake casove omezeni do kdy musim o davky pozadat? Dekuji mnohokrat za zodpovezeni mych dotazu. S pozdravem a pranim hezkeho dne

Dobrý den, k Vašemu dotazu sděluji, veškeré informace o dávkách Porodné a Rodičovský příspěvek, včetně formulářů naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí na adrese www.mpsv.cz, na úvodní stránce si rozkliknete záložku státní sociální podpora.

Žádosti podáváte podle místa svého trvalého pobytu na místně příslušném Úřadu práce hl. m. Prahy na pracovišti státní sociální podpory. Pokud bydlíte na Praze 3 sídlíme Seifertova 559/51 v budově Městské části Prahy 3, 1. patro, č. dveří 110. Sebou si přineste orig. rodného listu a občanský průkaz. K rodičovskému příspěvku je nutné doložit, pokud Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, potvrzení z Pražské správy sociálního zabezpečení o výši a období od kdy Vám je PPM přiznána a do kterého data. Formulář je též k dispozici na výše uvedených stránkách.

Žádosti k oběma dávkám si též můžete vytisknout z internetu a vyplnit již doma, nebo Vám budou předány při Vaší návštěvě a zde si je vyplníte.

O porodné musíte požádat do jednoho roku ode dne narození dítěte a rodičovský příspěvek můžete žádat tři měsíce zpětně od data podání žádosti.

Žádost o rodičovský příspěvek můžete podat nejvíce 60 dnů před vznikem nároku na RP.

Přeji hezký den
Ludmila Nováčková (vedoucí pracoviště SSP v Praze 3)


Rodičovský příspěvek v zahraničí

Odpověď…

Dobry den, jsem na rodicovske dovolene a budeme se stehovat do Velke Britanie. Chtela bych se zeptat, jestli budu rodicovsky prispevek pobirat stale v CR nebo ve VB, popripade jakym zpusobem mam postupovat a co zaridit. Dekuji, s pozdravem

Dobrý den, k Vašemu dotazu sděluji, že dle Nařízení EP a Rady (ES) 883/2004, které vstoupilo v platnost k 1.5.2010, je k výplatě rodinných dávek místně příslušný stát, ve kterém máte bydliště v rámci EU. Pro Vás to znamená, že přestěhováním do Velké Británie ztrácíte nárok na dávky v ČR a změnou bydliště Vám vzniká nárok na rodinné dávky v novém státě Vašeho bydliště. Vůči našemu úřadu, který Vám do doby změny Vašeho bydliště vyplácí dávky státní sociální podpory máte osmidenní ohlašovací povinnost. Na základě Vašeho oznámení Vám budou všechny rodinné dávky v ČR odejmuty.

Pouze v případě, že by jste ve Velké Británii ani jeden z rodičů nepracovali a Vám by trval pracovní poměr v ČR, vypláceli bychom Vám rodinné dávky i nadále v ČR.

Paní Boháčková, pokud budete mít další dotazy je možné si sjednat osobní schůzku s paní Petrou Tvrdou, která na našem pracovišti zpracovává žádosti v rámci EU na tel.950 178 526

Přeji hezký den.
Ludmila Nováčková (Vedoucí pracoviště SSP v Praze 3)


Příspěvek na pořízení motorového vozidla

Odpověď…

Dobrý den, prosím Vás, kdo má na starosti vyřizování žádosti o příspěvek na zakoupení motorového vozidla. Děkuji

Dobrý den, se svojí žádostí se, prosím, obraťte na:

Oddělení sociálních služeb
Adresa oddělení: Seifertova 51
Vedoucí oddělení: Zdeňka Hošková DiS.
Tel.: 222 116 451
E-mail.: zdenkah@praha3.cz

 

Referenti:

Hrubá Miluše - 222 116 443
Hůďová Jarmila - 222 116 459
Havlíček Jiří, Dis. - 222 116 539
Teplá Simona, Mgr. - 222116547
Pipková Jiřina - 222 116 519
Poláková Jitka - 222 116 461
Šťávová Věra - 222 116 452
Teplá Irena - 222 116 431

 

S pozdravem Monika Otmarová, (odd. vnějších vztahů a komunikace).


Příspěvek na bydlení

Odpověď…

Dobrý den, bydlím s dětmi v pronajatém bytě - mám tedy nájemní smlouvu na dobu určitou s tržním nájemným - pokud mám na dané adrese trvalé bydliště - mohu požádat o příspěvek na bydlení? Nebo se příspěvek na bydlení vyplácí pouze nájemníkům s nájemní smlouvou na dobu neurčitou a regulovaným nájemným? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den, k Vašemu dotazu sděluji, že pokud jste nájemcem a jste v bytě hlášena k trvalému pobytu je možné žádat o příspěvek na bydlení. K nároku na příspěvek na bydlení a možnosti podat žádost o příspěvek na bydlení není rozhodné, zda máte nájemní smlouvu na dobu určitou nebo smluvní nájemné.

S pozdravem

Ludmila Nováčková, (Vedoucí pracoviště SSP v Praze 3)


Změna trvalého bydliště v dokladech o rodičovském příspěvku

Odpověď…

Dobrý den! Chtěla bych se zeptat, můžu-li poslat žádost o změně údajů (změna adresy bydliště)v dokladech o rodičovském přispěvku přes Internet v dopisu opatřeným zaručeným elektronickým podpisem. Předem děkuji. S pozdravem p.Novaková.

Dobrý den paní Nováková, je možné zaslat změnu elektronicky, pokud bude podepsána zaručeným elektronickým podpisem.

S pozdravem Monika Otmarová, (odd. vnějších vztahů a komunikace).
 


Žádost o zpětné proplacení sociálního příspěvku na bydlení

Odpověď…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat k dnešnímu dni, které zpětně nejstarší čtvrtletí můžu žádat o sociální příspěvek a příspěvek na bydlení? Děkuji a jsem s pozdravem.

Dobrý den, k Vašemu dotazu sděluji, že můžete uplatnit nárok na dávky sociální příplatek a příspěvek na bydlení tři měsíce zpětně ode dne podání žádosti na místně příslušný Úřad práce, pracoviště státní sociální podpory. Například - pokud by jste dnes 21.04.2010 podala žádosti můžete žádat od 21.01.2010, s tím, že budete dokládat příjmy všech společně posuzovaných osob a náklady na bydlení za čtvrté čtvrtletí 2009, pro posouzení nároku a výše příspěvků na období prvního čtvrtletí 2010.

Ludmila Nováčková, (Vedoucí pracoviště SSP v Praze 3)


Zdravotní péče pro slovenského občana trvale žijícího v ČR

Odpověď…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,jakou bude mít zdravotní péči a co musí platit slovenský starobní důchodce trvale žijící v česku (je bezvládný a syn,který má české občanství se o ni bude v česku starat. Bude mít tento slovenský důchodce nárok na příspěvek na péči v ČR?  

Dobrý den, k Vašemu dotazu ze dne 20.3.2010 sděluji:

dotaz na zdravotní péči a úhradu za ni je třeba směřovat na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ČR. Dle všeobecné informace, kterou našemu odboru VZP k Vámi uvedené situaci poskytla, má slovenský starobní důchodce pobírající pouze slovenský důchod, trvale žijící v České republice zajištěnu veškerou zdravotní péči jako občan ČR, ale na účet svého mateřského státu. Česká zdravotní pojišťovna je v tomto případě výpomocnou, hlavní pojišťovnou zůstává slovenská zdravotní pojišťovna.

Poskytování příspěvku na péči občanům členského státu Evropské unie se řídí Nařízením Rady (EHS) č. 1408/71 o aplikaci soustav sociálního zabezpečení na osoby zaměstnané, samostatně výdělečně činné a jejich rodinné příslušníky pohybující se v rámci společenství, podle něhož se určuje stát příslušný k vyplácení dávky. Vzhledem k tomu, že slovenský starobní důchodce, přestože trvale žije v České republice, nepodléhá českým právním předpisům, tzn., že není českým zdravotním pojištěncem, není oprávněnou osobu k přiznání příspěvku na péči v ČR. Příspěvek na péči je považován za peněžitou dávku v nemoci, kterou poskytuje příslušná instituce státu, který je kompetentní k úhradě zdravotní péče. Pro doplnění uvádím, že občan členského státu EU, který nepodléhá českým právním předpisům a není schopen si zajistit vyřízení žádosti o obdobnou dávku v jiném – příslušném – členském státě samostatně, má možnost podat žádost o příspěvek na péči obci s rozšířenou působností v místě svého trvalého pobytu. Obec s rozšířenou působností žádost o příspěvek na péči přijme a v případě, že dojde k závěru, že žadatel podléhá právním předpisům jiného členského státu, postoupí dle § 12 Správního řádu žádost pro nepříslušnost Ministerstvu práce a sociálních věcí – odboru sociálních služeb, který žádost postoupí příslušnému členskému státu. Poté již MPSV do řízení o žádosti nezasahuje. Pro úplnost přikládám kopii stanoviska Evropské komise ze dne 19.2.2010.

Irena Koberová, (odbor sociálních věcí ÚMČ Praha 3)


Příspěvek pro rodiče pečující o dítě do 7 let

Odpověď…

dobrý den, v únoru mi skončilo pobírání příspěvku v rodičovství (do 3let dítěte), synek ale bude moct nastoupit do školky až v září, mohu požádat o příspěvek pro rodiče pečující o dítě do 7 let? Jaké jsou podmínky pobírání tohoto příspěvku? Moc děkuji za odpověď

Dobrý den, k Vašemu dotazu sděluji následující: o rodičovský příspěvek do sedmi let věku dítěte je možné požádat pouze v případě že se jedná o péči o dítě dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené, a to

1. v základní výměře ode dne zjištění, že jde o dítě dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené, do 7 let věku tohoto dítěte,

2. v základní výměře ode dne zániku nároku na rodičovský příspěvek poskytnutý ve zvýšené výměře, nejdříve však ode dne zjištění, že jde o dítě dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené, do 7 let věku tohoto dítěte.

Pokud nesplňujete výš uvedené podmínky náleží Vám rodičovský příspěvek jen do 3 let dítěte, tak jak jste učinila volbu k nároku o rodičovský příspěvek.

S pozdravem

Ludmila Nováčková (Vedoucí pracoviště státní sociální podpory v Praze 3)