Podzemní kontejnery

Dobrý den, v ulici Pod lipami na Jarově nám byly před časem instalovány moderní podzemní kontejnery na tříděný odpad. Zajímalo by mě, jestli si někdo z MČ Praha 3 zkusil do těchto nádob odpad vhodit. 1. Otvor je tak malý, že např. větší papírový karton se do něj nevejde. 2. víko nelze nechat při vhazování otevřené a tím se značně komplikuje vhození odpadu. Musíte neustále jednou rukou přidržovat víko aby se nezavřelo a ještě bych potřebovala další 2 ruce abych mohla odpad z tašky vyndat a vhodit. Zároveň musíte být v podřepu, protože jsou otovory nízko. 3. S kovovým víkem se velmi obtížně manipuluje, je těžké a dnes mi při vhazování plastů přirazilo prsty tak, že jsem myslela, že je mám zlámané. Nechci ani domyslet co by se stalo, kdyby mezi víko těchto povedených kontejnérů strčilo ruku malé dítě, což není tak zcela nemožné, protože jsou přesně v jejich úrovni. Nemyslím si, že vše nové a moderní musí být také nutně lepší, co se těchto kontejnérů týče je tomu právě naopak. Jistě to byla nákladná ivestice a proto bych ráda věděla jestli vůbec někdo ověřoval jejich funkčnost v praxi. Určitě po dnešní hrozné zkušenosti končím s tříděním odpadu, které jsem až do dnešní doby poctivě dělala a jistě nebudu sama. S pozdravem Helena A.

Dobrý den, k odpovědi na váš dopis jsme si vyžádali stanovisko výrobce a k vašim připomínkám vám sdělujeme.

  • Vhazovací otvor je velikostí uzpůsoben, k vhazování běžného papírového odpadu a větší kartony je třeba zlámat nebo rozřezat. Velikost je uzpůsobena tak, aby splňovala hledisko bezpečnosti.

  • Vhazovací klapka je při normálním a běžném používání naprosto bezpečná, zavírá se pouhou gravitací vlastního vnitřního lemu a je lehká, nemá žádné tlačné pero, které by mohlo vést k nějakému zranění. Otvory jsou umístěny ve výšce, tak, aby bylo možné provádět vhoz i dětmi a osobami tělesně postiženými.

  • Víko není kovové – jedná se o vhazovací klapku – viz 2.


Celé zařízení je v souladu  normami ČSN EN 13071-1 a 2 na dodávky podzemních kontejnerů, které stanovují technické i bezpečnostní požadavky.

Vlastní provedení detailů nadzemních částí zařízení odpovídá ve všech parametrech ustanovením těchto norem a podle informací z výroby nebylo za 15 let provozu několika stovek zařízení v celé Evropě hlášeno jakékoliv poranění.

Po instalaci podzemních kontejnerů na území Prahy 3 jsme zaznamenali daleko větší pořádek v okolí těchto kontejnerů než je možné udržet u běžných nadzemních „hnízd“ pro tříděný odpad. Za dobu provozu jsme nezaznamenali žádný jiný negativní podnět.

S pozdravem
Dana Marholdová (OTSMI MČ P3)