Žádost o nový OP

Odpověď…

Dobrý den, co potřebuji k podání žádosti o nový OP při odcizení, mám náhradní doklad a policejní protokol, potřebuji rovněž RL nebo pas, fotografii? Jsem občan CR a měla jsem ještě starý typ OP. Musím si o něj žádat na adrese trvalého bydliště (Praha 3) nebo mohu také na adrese, kde bydlím (Praha 1). Jak dlouho celý proces trvá, jsem pár dní před porodem:) Děkuji

Dobrý den,
k vyřízení nového OP při odcizení předložte, prosím, váš rodný list i cestovní pas. Fotografie bude zhotovena na místě při vyřízení žádosti. O vydání OP můžete požádat na jakémkoli úřadě městské části. Lhůta na vyhotovení nového OP činí ze zákona 30 dnů.
Přeji pěkný den, s pozdravem
Monika Otmarová (Odbor vnějších vztahů)


odhlášení trvalého pobytu

Odpověď…

Dobrý den, ráda bych se na vás obrátila s prosbou o radu. Před koncem roku 2011 jsem koupila byt na Praze 3 (č.3, Čajkovského 15) a předpokládala jsem, že předchozí majitelka se přihlásí k trvalému pobytu jinde a tím pádem se odhlásí z mého bytu. Tak se nestalo a býv. majitelka mi teď píše s tím, že ji musím odhlásit já (nehodlá si přihlašovat trv. pobyt jinde). Je to tak? Aby byla situace komplikovanější, jsem teď delší dobu v zahraničí, zřejmě se do Prahy dostanu na pár dní koncem března, ale trvale budu v ČR až od července. Šlo by celou záležitost vyřešit e-mailem anebo musím přijít osobně? Jaké dokumenty k tomu potřebuji? Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, odhlásit ji Vy nemůžete. Ona se musí přihlásit sama jinde a tím zanikne údaj o jejím předchozím trvalém bydlišti - tedy v bytě, jehož jste nyní majitelkou Vy.

Pokud ona tak neučiní, Vy můžete podat návrh na zrušení údaje o trvalém pobytu paní, za předpokladu zákonem stanových podmínek. TJ. doložíte vlastnictví (výpisem KN), zánik jejího užívacího práva je tímto prokázán, a prohlášením, že jmenovaná byt neužívá a nemá v něm osobní věci. Vzor - použitelný formulář, najdete na www.praha3.cz, OOS, OODEO - jediný formulář. To s uvedenými doklady, které budou notářsky ověřené kopie, zašlete k našim rukám, nebo osobně předložíte originály, my si vše zkontrolujeme a pak zahájíme správní řízení. Jmenované však po skončení řízení, bude-li vám vyhověno, připadne údaj o TP na úřední adresu.

S pozdravem, s možností další komunikace se loučí
Miloslava Brunerová (Odbor občansko správní / oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel)


Občanský průkaz - místo bydliště

Odpověď…

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda-li je možné si u vás nechat vyměnit občanský průkaz, když nemám trvalé bydliště v Praze. Trvalé bydliště mám v západočeském kraji, nicméně v pracovní den se tam nedostanu... Obracím se na váš úřad jako nebližší k mému současnému bydlišti. V případě, že to nejde u vás, je možné se obrátit na nějaký jiný úřad/magistrát?

Dobrý den,
žádost o výměnu OP můžete podat na kterémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností nebo na kterémkoli matričním úřadu, bez ohledu na místo trvalého pobytu, tedy i na ÚMČ Praha 3, oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel, kontakty naleznete zde.

S pozdravem
Monika Otmarová (Odbor vnějších vztahů)


trvalé bydliště na praze 3

Odpověď…

Dobrý den. Jmenuji se Ondřej Hudeček. Už několik měsíců mám zaměstnání v Praze. Mé současné trvalé bydliště je však v Odoleně Vodě. Z rozličných důvodů jsem nucen své trvalé bydliště v Odoleně Vodě zrušit. Bohužel však zatím nemám možnost si někde zapsat trvalé bydliště, zatím bydlím s přítelkyní v Praze 3 a v horizontu několika měsíců plánuju přesun na podnikovou ubytovnu. Nicméně bych potřeboval mít někde zapsané trvalé bydliště, alespoň do doby, než moje finanční základna bude natolik silná, abych si mohl vzít hypotéku na byt. Chtěl jsem se proto zeptat, zdali je nějaká možnost mít na 1-2 roky oficiálně zapsané bydliště na úřadě městské části Praha 3 a případně si tam třeba 1x za 14 dní vyzvedávat korespondenci. Jsem si vědom toho, že toto není standardní postup a že z Vaší strany vyžaduje velkou benevolenci, nicméně i přesto doufám, že mé žádosti vyhovíte a že alespoň na rok, než si pořídím něco vlastního, budu moci mít trvalé bydliště na Praze 3. Předem moc děkuji za Vaši ochotu a za odpověď. S pozdravem a přáním pěkného dne Ing. Ondřej Hudeček

Dobrý den pane Hudečku,
fyzická osoba se k trvalému pobytu na adrese Úřadu MČ Praha 3 sama přihlásit nemůže.
To je možné pouze v případě, že je Vám úředním rozhodnutím trvalý pobyt zrušen, pak je Vám v té obci, kde byl trvalý pobyt zrušen, vyznačen jako údaj o trvalém pobytu adresa ohlašovny (tedy úřadu) , v jehož správním obvodu Vám byl trvalý pobyt zrušen.
Pokud byste chtěl trvalý pobyt v Praze 3, pak byste se musel přihlásit k trvalému pobytu buď do bytu, ke kterému byste prokázal užívací právo (tj. nájemní smlouvou nebo výpisem z katastru nemovitostí v případě vlastnictví bytu) nebo se přihlásit k někomu, kdo má užívací právo k bytu (ten by pak musel přijít s Vámi, prokázat užívací právo k bytu a podepsat Váš přihlašovací lístek k trvalému pobytu, že souhlasí s tím, že se k němu přihlásíte).
S pozdravem
Monika Otmarová (Odbor vnějších vztahů)


Občanský průkaz - výměna

Odpověď…

Dobry den, chtela bych se zeptat, jestli je mozne na Vasem urade zazadat o novy obcansky prukaz (ten stary uz je prosly, jak jsem vcera zjistila), ackoli trvale bydliste mam mimo Prahu. Na Praze 3 jiz treti rok bydlim v pronajmu. Predem Vam dekuji za odpoved a preji hezky den. S pozdravem Iveta K.

Dobrý den paní Kuchová,
o nový OP si můžete zažádat na ÚMČ Praha 3, ačkoli nemáte trvalé bydliště na území městské části Praha 3.
S pozdravem
Monika Otmarová (Odbor vnějších vztahů)