Milešovská 846/1, Praha 3 (roh náměstí Jiřího z Poděbrad a Milešovské ulice). tel.: +420 222 116 800

      logio_IC_2019_orez      galerie toyen - logo


infocentrum@praha3.cz      Staňte se našimi fanoušky na FB a nic Vám neunikne: FB button


www.galerietoyen.cz            Staňte se našimi fanoušky na FB a nic Vám neunikne: FB button

Otevírací doba pro veřejnost je pondělí a středa 9–19 hodin, úterý, čtvrtek a pátek 916 hodin.

zelená linka ICNa bezplatnou infolinku lze telefonovat v pracovní dny 9–16 hodin.

 

 


 

Program Informačního centra Praha 3 na říjen

GT_říjen_20193. – 31. 10. 2019 Galerie Toyen si Vás v termínu od 2. 10. 2019 do 31.10. 2019 dovoluje pozvat na výstavu bust Toyen – Sochařské portréty v galerii Toyen, Milešovská 846/1, 130 00 Praha 3. Vstup ZDARMA.

GT_říjen2_2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. – 31. 10. 2019 Galerie Toyen si Vás v termínu od 3. 10. 2019 do 31. 10. 2019 dovoluje pozvat na výstavu Libora Beránka – Solaris. Galerie Toyen, Milešovská 846/1, 130 00 Praha 3. Vstup ZDARMA.

Oslavte s námi 5. výročí od otevření Infocentra!

3., 10., 17., 24. a 31. října od 10 do 14 hodin

 • Ombudsman pro seniory

 • poskytuje seniorům Prahy 3 poradenství v oblasti bydlení, důchodů, sociálních a zdravotnických služeb,  volnočasových aktivit, zajišťuje bezplatné právní poradenství, doprovod při úředních jednáních a pomoc v tíživých životních situacích.

14. října od 17.00 hodin

 • Na kus řeči se starostou

 • přijďte si popovídat se starostou Jiřím Ptáčkem

15. října od 10.00 hodin

 • Vlastivědná vycházka* CETIN

 • sraz před budovou – Olšanská 6, Praha 3

16. října od 17.00 hodin

 • Cestovatelská přednáška* – Tomáše Kubeše. Africká mozaika.

21. října od 15.00 hodin

 • Komunikace v rodině aneb jak se domluvit.

 • Praktické řešení konfliktních situací s trpělivostí a nadhledem. Přednáška je pořádána v rámci projektu městské části Praha 3 „Trojka pro rodiny“.

22. října  od 10.00 hodin

 • Žižkovské kočárkování

 • významné osobnosti a jejich bydliště na Praze 3, okruh kolem Flóry, sraz v 10 hod. na adrese Baranova 4

23. října od 17.00 hodin

 • Vlastivědná vycházka* CETIN

 • sraz před budovou – Olšanská 6, Praha 3

23. října od 18.00 hodin

 • Žižkovské rozhovory * s Martinem Tomášem Severou.

 • Vzácnými hosty budou autoři nové publikace o Praze 3, bratři Čvančarovi. Po skončení pořadu proběhne křest knihy.

30. října od 15.00 hodin

 • Bezpečnost v seniorském věku

 • Přednáška je pořádána v rámci projektu městské části Praha 3 „Trojka pro seniory“.

Na programy označené hvězdičkou * je třeba si vyzvednout volné vstupenky z důvodu omezené kapacity, jedná se o filmové projekce a vlastivědné vycházky a vybrané přednášky. Vstupenky budou k dispozici na recepci Informačního centra Praha 3, vždy od prvního pracovního dne v daném měsíci, od devíti hodin. Děkujeme za pochopení.
VSTUP ZDARMA


Informační centrum Praha 3 otevřelo počátkem února 2017 novou Galerii Toyen. Každý měsíc zde prezentuje dílo jednoho významného výtvarníka, který má vztah k Praze 3.

V Galerii Toyen jste již mohli vidět výstavy akademických umělců Oldřicha Kulhánka, Jarmily Kalašové, Dimitrije Kadrnožky, Jiřího Šuhájka, Josefa Achrera či Jana Tichého.

V Informačním centru Praha 3 jsme pro Vás ve spolupráci s Archivem výtvarného umění otevřeli MINI KNIHOVNU VÝTVARNÉHO UMĚNÍ A VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTÍ. Návštěvníci Infocentra mohou využít knihovnu, poseděl, prolistovat a přečíst zajímavé knihy.

Od září připravujeme opět bohatý doprovodný program, včetně pokračování oblíbeného cyklu vlastivědných procházek po Žižkově, kinoprojekcí, cestovatelských přednášek, a těšit se můžete na cyklus moderovaných rozhovorů s významnými osobnostmi Prahy 3.

Každý čtvrtek od 10 do 14 hodin je k dispozici Ombudsman pro seniory, který poskytuje seniorům Prahy 3 poradenství v oblasti bydlení, důchodů, sociálních a zdravotnických služeb, volnočasových aktivit, zajišťuje bezplatné právní poradenství, doprovod při úředních jednáních a pomoc v tíživých životních situacích.

PROJEKTY PRO ZŠ NA ROK 2018/2019

 1. Vlastivědné procházky po Praze 3
  Ve spolupráci s kunsthistoričkou Vlaďkou Holzapfelovou nabízíme školákům vlastivědnou procházku po významných místech Prahy 3.
  Trasa 1 – procházka po Parukářce, odkud jsou všechny památky jako na dlani, pohovořilo by se o památkách, které jsou viditelné z vrchu sv. Kříže. Poté by se děti přesunuly přes Prokopovu ulici a došly by na radnici Prahy 3, kde by byla zajištěna prohlídka.
  Trasa 2 by vedla od Informačního centra, odkud bychom se přemístili do kostela NSP a dále k Žižkovské věži, k radnici, kde by byla zajištěna prohlídka.
 2. Post Bellum – Paměť národa – Čtyřhodinový komponovaný program pro 8. a 9. třídu – k hodinám dějepisu. Jedná se o zážitkový workshop „Den, kdy se mlčelo“ – workshop otevírá téma proměny české vesnice během kolektivizace. Cílem je seznámit děti líbivou interaktivní formou s historickými reáliemi a lidskoprávní tématikou, výchovou k toleranci a porozumění, rozvojem argumentačních a komunikačních dovedností, rozvíjet kritické myšlení, prevenci šikany, workshopy přispívají ke zlepšení klimatu ve třídách.
 3. Loutkové divadlo pro MŠ (loutkoherci z divadla v Remediu hrají pro děti z Mateřských škol na P3)

Podrobné kontakty naleznete zde.

Na programy označené hvězdičkou * je třeba si vyzvednout volné vstupenky z důvodu omezené kapacity, jedná se o filmové projekce a vlastivědné vycházky a vybrané přednášky. Vstupenky budou k dispozici na recepci Informačního centra Praha 3, vždy od prvního pracovního dne v daném měsíci, od devíti hodin. Děkujeme za pochopení.

Vesmírné dobrodružství Libora Beránka

"Beránkův cyklus věnovaný tentokráte podivuhodné planetě Solaris opět dosvědčuje autorovu potřebu oslovit diváka a hledat odpovědi na vztah člověka k okolnímu světu," řekl druhého října na vernisáži výstavy Libora Beránka v Galerii Toyen Karel Žižkovský.

nawebLibor Beránek patří k nenápadným autorům, pro něž nejsou příznačná mohutná gesta, ale přesto si jeho díla zasluhují naši pozornost díky originalitě a preciznosti, s níž tvoří. Pro současnou výstavu se nechal inspirovat slavným vědeckofantastickým románem Solaris od Stanislava Lema z roku 1961 a jeho neméně skvělým filmovým přepisem Andreje Tarkovského.

Beránkova vášeň pro linii, barvu a plochu se plně projevuje v jeho křídových kresbách na černém podkladu, tvořeném speciálním rastrovým papírem. Vyznění kreseb je razantní, mnohdy až znepokojivé. Karel Žižkovský to vyjádřil slovy: "Donutil mě zamyslet se nad životem, v němž dobro a zlo neustále zápasí v prostředí plném nevšedních zvratů."_DSC4566001

Svým vnitřním nábojem monumentální monochromatické kresby skrývají svá tajemství. Lze  v nich spatřovat střet intimity s iracionalitou a to vyvolává v divákovi mnohdy pocity nejistoty. Některé jsou zdánlivě chladné a  neosobní, některé naopak zaujmou svou hravostí.

"Libor Beránek je důsledný analytik, který se v tomto novém cyklu pastelů snaží odhalit podstatu jevů. Aniž si to možná uvědomuje, naopak možná úmyslně, dovoluje tak divákovi nahlédnout do vlastní duše," charakterizuje vystavené práce Karel Žižkovský a dodává: "Beránek tvoří v uzavřených cyklech, které jsou pro něj významným promyšleným projektem. Sem patří i některé listy ze souboru "Terra interdicta" (Zakázaná Země), kdy si opět jasně uvědomíme, jak ilustračně zdařile vstoupil do ráje zvířat, aby je zvěčnil pro milovníky přírody. Libor si vesele špásoval, kreslil i sebemenší detaily a divák tak má pocit, že se dívá do okuláru mikroskopu, pod nímž se udál ten nevšední zázrak."

Diváky na tento zázrak zve Galerie Toyen až do konce října.

Text: Jan Dvořák
Foto: Radko Šťastný

 

Libor Beránek (* 22. října 1965 Praha), český grafik, ilustrátor, typograf, člen SČUG Hollar.

V letech 1981 až 1985 absolvoval Odborné učiliště polygrafické v Praze. V období 1988 až 1994 studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Ateliéru ilustrace a grafiky u profesora Jiřího Mikuly a profesora Jiřího Šalamouna. 1993 a 1994 absolvoval kurz šperkařství na Internationale Sommerakademie für Bildende Kunst u profesorek Ester Brinkmann, Johanny Dahm a Robin Qeegly. Od roku 1994 do roku 2003 působil na VŠUP jako odborný asistent profesora Jiřího Šalamouna. V roce 1998 byl jeho asistentem na Internationale Sommerakademie für Bildende Kunst, v roce 1999 byl asistentem Michele Lemieux na této Mezinárodní letní akademii v Salzburgu. Kromě své volné tvorby realizoval také několik desítek knižních titulů pro různá vydavatelství. Za svou práci získal řadu ocenění - Nejkrásnější knihu roku 1994, 1996 získal Cenu Waltera Thiemana (v Německu), stříbrnou medaili v soutěži Stiftung Buchkunst (International competition "Best designed books from all over the world" v Lipsku), na Bienále knižného umenia v Martině získal Cenu primátora města Martin (za nejvýraznější výtvarný přínos v kategorii do 35 let). V roce 2014 dostal Čestné uznání v kategorii sítotisku v soutěži Grafika roku 2013. Žije a pracuje v Praze.
Je zastoupen ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea Praha, Památníku národního písemnictví Praha, Galerie Klatovy-Klenová, v Národním muzeu Praha.