Milešovská 846/1, Praha 3 (roh náměstí Jiřího z Poděbrad a Milešovské ulice). tel.: +420 222 116 800

      logio_IC_2019_orez     


infocentrum@praha3.cz      Staňte se našimi fanoušky na FB a nic Vám neunikne: FB button


FB button

Otevírací doba pro veřejnost je pondělí až pátek 8–18 hodin, sobota 814 hodin.

zelená linka ICNa bezplatnou infolinku lze telefonovat v pracovní dny 8–18 hodin v sobotu 814 hodin.

 

 


Program Informačního centra Praha 3 na leden

GT prosinec leden 2020 Hohmová_banner3. 12. 2019 – 31. 1. 2020 Galerie Toyen si Vás dovoluje pozvat na výstavu akademické malířky, grafičky, ilustrátorky Zdeny Höhmové – DVĚ ENERGIE. Galerie Toyen, Milešovská 846/1, 130 00 Praha 3. Vstup ZDARMA.

 

2. 12. 2019 – 31. 1. 2020 Od 2. prosince až do 31. ledna bude v Informačním centru Praha 3 k vidění unikátní Žižkovský betlém, můžete se již tradičně těšit na charizmatické postavičky, prostranství nebo prvorepublikové figurky. Tento žižkovský unikát byl vyroben studenty SUPŠ, pod vedením vyučujícího, pana Richarda Peška.

2., 9., 16., 23. a 30. ledna od 10 do 14 hodin

 • Ombudsman pro seniory

 • poskytuje seniorům Prahy 3 poradenství v oblasti bydlení, důchodů, sociálních a zdravotnických služeb, volnočasových aktivit, zajišťuje bezplatné právní poradenství, doprovod při úředních jednáních a pomoc v tíživých životních situacích.

11. ledna od 10 hodin    

 • Vlastivědná procházka * – Interiéry Prahy 3:

 • návštěva ateliéru Rafanů, sraz Bořivojova 81, Praha. Vlastivědnou besedu povede Vlaďka Holzapfelová.

13. ledna od 16 hodin    

 • Na kus řeči se starostou – přijďte si popovídat se starostou Jiřím Ptáčkem

14. ledna od 10 hodin    

 • Vlastivědná procházka *

 • vlastivědná beseda ku příležitosti 340. výročí vysvěcení Olšanských hřbitovů, v Informačním centru Praha 3, Milešovská 1. Pozvání přijala paní Anna Oplatková (SPH).

22. ledna od 17 hodin    

 • Komentovaná prohlídka výstavy Zdeny Höhmové v galerii Toyen

29. ledna od 18 hodin

 • Žižkovské rozhovory s Martinem Severou*

 • dovolujeme si Vás pozvat na další z cyklu komponovaných večerů moderovaný panem Martinem Severou. Přivítáme vzácného hosta, herečku a zpěvačku Natašu Burger.

Program Informačního centra Praha 3 na únor

4. — 27. 2. 2020 Galerie Toyen si Vás dovoluje pozvat na výstavu akademického malíře Jindřicha Modráčka. Galerie Toyen, Milešovská 846/1, 130 00 Praha 3. Vstup ZDARMA.

6., 13., 20. a 27. 2. 10 — 14 h

 • Ombudsman pro seniory

 • poskytuje seniorům Prahy 3 poradenství v oblasti bydlení, důchodů, sociálních a zdravotnických služeb, volnočasových aktivit, zajišťuje bezplatné právní poradenství, doprovod při úředních jednáních a pomoc v tíživých životních situacích.

5. 2. — 17 h

 • Cestovatelská přednáška Tomáše Kubeše* – EVROPA.

 • EVROPA — nemusí být vždy nudná. Promítání je jedenáct příběhů sbíraných několik let po celém kontinentu, které ukáží Evropu jako pestrý kontinent. Norsko – nejhezčí vyhlídky světa, Velká Británie – vítání slunce, Belgie – sběr garnátů, Nizozemí – tulipány a květinový průvod, Francie – magická hora Mount Saint Michael, Španělsko – pravá fiesta, Švýcarsko – souboj divokých krav, Německo – ráj tuleňů, Itálie – hadí slavnost, Slovensko – Hricovia a jejich vánoce, Turecko – tanec magických Dervišů.

5. 2. — 10 h

Vlastivědná procházka*

Komentovaná prohlídka Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové a Střední umělecko-průmyslové školy, sraz v 10 hod. před hlavním vstupem do budovy, Žižkovo náměstí 1, Praha 3

10. 2. — 16 h

 • Na kus řeči se starostou

 • přijďte si popovídat se starostou Jiřím Ptáčkem

25. 2. — 10 h

 • Vlastivědná procházka *

 • Vlastivědná vycházka: Interiéry Prahy 3, Prostor 39, sraz v 10 hod., Řehořova 33/39, Praha 3

27. 2. — 17 h

 • Vlastivědná procházka *

 • Prohlídka divadla Ponec s výkladem paní ředitelky Yvony Kreuzmannové, sraz v 17 hod., Husitská 24A/899, Praha 3

27. 2.  — 18 h

 • Žižkovské rozhovory s Martinem Severou*

 • dovolujeme si Vás pozvat na další z cyklu komponovaných večerů moderovaný panem Martinem Severou. Přivítáme vzácného hosta, operní zpěvačku Andreu Kalivodovou.

Na programy označené hvězdičkou * je třeba si vyzvednout volné vstupenky z důvodu omezené kapacity, jedná se o filmové projekce a vlastivědné vycházky a vybrané přednášky. Vstupenky budou k dispozici na recepci Informačního centra Praha 3, vždy od prvního pracovního dne v daném měsíci, od devíti hodin. Děkujeme za pochopení.VSTUP ZDARMA


Informační centrum Praha 3 otevřelo počátkem února 2017 novou Galerii Toyen. Každý měsíc zde prezentuje dílo jednoho významného výtvarníka, který má vztah k Praze 3.

V Galerii Toyen jste již mohli vidět výstavy akademických umělců Oldřicha Kulhánka, Jarmily Kalašové, Dimitrije Kadrnožky, Jiřího Šuhájka, Josefa Achrera či Jana Tichého.

V Informačním centru Praha 3 jsme pro Vás ve spolupráci s Archivem výtvarného umění otevřeli MINI KNIHOVNU VÝTVARNÉHO UMĚNÍ A VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTÍ. Návštěvníci Infocentra mohou využít knihovnu, poseděl, prolistovat a přečíst zajímavé knihy.

Od září připravujeme opět bohatý doprovodný program, včetně pokračování oblíbeného cyklu vlastivědných procházek po Žižkově, kinoprojekcí, cestovatelských přednášek, a těšit se můžete na cyklus moderovaných rozhovorů s významnými osobnostmi Prahy 3.

Každý čtvrtek od 10 do 14 hodin je k dispozici Ombudsman pro seniory, který poskytuje seniorům Prahy 3 poradenství v oblasti bydlení, důchodů, sociálních a zdravotnických služeb, volnočasových aktivit, zajišťuje bezplatné právní poradenství, doprovod při úředních jednáních a pomoc v tíživých životních situacích.

PROJEKTY PRO ZŠ NA ROK 2018/2019

 1. Vlastivědné procházky po Praze 3
  Ve spolupráci s kunsthistoričkou Vlaďkou Holzapfelovou nabízíme školákům vlastivědnou procházku po významných místech Prahy 3.
  Trasa 1 – procházka po Parukářce, odkud jsou všechny památky jako na dlani, pohovořilo by se o památkách, které jsou viditelné z vrchu sv. Kříže. Poté by se děti přesunuly přes Prokopovu ulici a došly by na radnici Prahy 3, kde by byla zajištěna prohlídka.
  Trasa 2 by vedla od Informačního centra, odkud bychom se přemístili do kostela NSP a dále k Žižkovské věži, k radnici, kde by byla zajištěna prohlídka.
 2. Post Bellum – Paměť národa – Čtyřhodinový komponovaný program pro 8. a 9. třídu – k hodinám dějepisu. Jedná se o zážitkový workshop „Den, kdy se mlčelo“ – workshop otevírá téma proměny české vesnice během kolektivizace. Cílem je seznámit děti líbivou interaktivní formou s historickými reáliemi a lidskoprávní tématikou, výchovou k toleranci a porozumění, rozvojem argumentačních a komunikačních dovedností, rozvíjet kritické myšlení, prevenci šikany, workshopy přispívají ke zlepšení klimatu ve třídách.
 3. Loutkové divadlo pro MŠ (loutkoherci z divadla v Remediu hrají pro děti z Mateřských škol na P3)

Podrobné kontakty naleznete zde.

Na programy označené hvězdičkou * je třeba si vyzvednout volné vstupenky z důvodu omezené kapacity, jedná se o filmové projekce a vlastivědné vycházky a vybrané přednášky. Vstupenky budou k dispozici na recepci Informačního centra Praha 3, vždy od prvního pracovního dne v daném měsíci, od devíti hodin. Děkujeme za pochopení.

Vesmírné dobrodružství Libora Beránka

"Beránkův cyklus věnovaný tentokráte podivuhodné planetě Solaris opět dosvědčuje autorovu potřebu oslovit diváka a hledat odpovědi na vztah člověka k okolnímu světu," řekl druhého října na vernisáži výstavy Libora Beránka v Galerii Toyen Karel Žižkovský.

nawebLibor Beránek patří k nenápadným autorům, pro něž nejsou příznačná mohutná gesta, ale přesto si jeho díla zasluhují naši pozornost díky originalitě a preciznosti, s níž tvoří. Pro současnou výstavu se nechal inspirovat slavným vědeckofantastickým románem Solaris od Stanislava Lema z roku 1961 a jeho neméně skvělým filmovým přepisem Andreje Tarkovského.

Beránkova vášeň pro linii, barvu a plochu se plně projevuje v jeho křídových kresbách na černém podkladu, tvořeném speciálním rastrovým papírem. Vyznění kreseb je razantní, mnohdy až znepokojivé. Karel Žižkovský to vyjádřil slovy: "Donutil mě zamyslet se nad životem, v němž dobro a zlo neustále zápasí v prostředí plném nevšedních zvratů."_DSC4566001

Svým vnitřním nábojem monumentální monochromatické kresby skrývají svá tajemství. Lze  v nich spatřovat střet intimity s iracionalitou a to vyvolává v divákovi mnohdy pocity nejistoty. Některé jsou zdánlivě chladné a  neosobní, některé naopak zaujmou svou hravostí.

"Libor Beránek je důsledný analytik, který se v tomto novém cyklu pastelů snaží odhalit podstatu jevů. Aniž si to možná uvědomuje, naopak možná úmyslně, dovoluje tak divákovi nahlédnout do vlastní duše," charakterizuje vystavené práce Karel Žižkovský a dodává: "Beránek tvoří v uzavřených cyklech, které jsou pro něj významným promyšleným projektem. Sem patří i některé listy ze souboru "Terra interdicta" (Zakázaná Země), kdy si opět jasně uvědomíme, jak ilustračně zdařile vstoupil do ráje zvířat, aby je zvěčnil pro milovníky přírody. Libor si vesele špásoval, kreslil i sebemenší detaily a divák tak má pocit, že se dívá do okuláru mikroskopu, pod nímž se udál ten nevšední zázrak."

Diváky na tento zázrak zve Galerie Toyen až do konce října.

Text: Jan Dvořák
Foto: Radko Šťastný

 

Libor Beránek (* 22. října 1965 Praha), český grafik, ilustrátor, typograf, člen SČUG Hollar.

V letech 1981 až 1985 absolvoval Odborné učiliště polygrafické v Praze. V období 1988 až 1994 studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Ateliéru ilustrace a grafiky u profesora Jiřího Mikuly a profesora Jiřího Šalamouna. 1993 a 1994 absolvoval kurz šperkařství na Internationale Sommerakademie für Bildende Kunst u profesorek Ester Brinkmann, Johanny Dahm a Robin Qeegly. Od roku 1994 do roku 2003 působil na VŠUP jako odborný asistent profesora Jiřího Šalamouna. V roce 1998 byl jeho asistentem na Internationale Sommerakademie für Bildende Kunst, v roce 1999 byl asistentem Michele Lemieux na této Mezinárodní letní akademii v Salzburgu. Kromě své volné tvorby realizoval také několik desítek knižních titulů pro různá vydavatelství. Za svou práci získal řadu ocenění - Nejkrásnější knihu roku 1994, 1996 získal Cenu Waltera Thiemana (v Německu), stříbrnou medaili v soutěži Stiftung Buchkunst (International competition "Best designed books from all over the world" v Lipsku), na Bienále knižného umenia v Martině získal Cenu primátora města Martin (za nejvýraznější výtvarný přínos v kategorii do 35 let). V roce 2014 dostal Čestné uznání v kategorii sítotisku v soutěži Grafika roku 2013. Žije a pracuje v Praze.
Je zastoupen ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea Praha, Památníku národního písemnictví Praha, Galerie Klatovy-Klenová, v Národním muzeu Praha.