Milešovská 846/1, Praha 3 (roh náměstí Jiřího z Poděbrad a Milešovské ulice). tel.: +420 222 116 800

      logio_IC_2019_orez      galerie toyen - logo


infocentrum@praha3.cz      Staňte se našimi fanoušky na FB a nic Vám neunikne: FB button


www.galerietoyen.cz            Staňte se našimi fanoušky na FB a nic Vám neunikne: FB button

Otevírací doba pro veřejnost je pondělí a středa 9–19 hodin, úterý, čtvrtek a pátek 916 hodin.

zelená linka ICNa bezplatnou infolinku lze telefonovat v pracovní dny 9–16 hodin.

 


Program Informačního centra Praha 3 na září

GT_září_2019_Lu_Jindrák

Galerie Toyen si Vás v termínu od 4. do 30. 9. 2019 dovoluje pozvat na výstavu Lu Jindrák Skřívánkové.  Výstavu najdete v Galerii Toyen, v Informačním centru Praha 3, Milešovská 846/1, 130 00 Praha 3. Otevřeno: Po, St 9 –19 hodin; Út, Čt, Pá 9 –16 hodin.

Vstup ZDARMA.

Oslavte s námi 5. výročí od otevření Infocentra!

4. 9. 2019 – 30. 9. 2019 Galerie Toyen si Vás v termínu od 4. 9. 2019 do 30.9. 2019 dovoluje pozvat na výstavu Lu Jindrák Skřívánkové. Galerie Toyen, Milešovská 846/1, 130 00 Praha 3. Vstup ZDARMA.

5; 12; 19. 26. září  2019    od 10 do 14 hod.    

 • Ombudsman pro seniory

 • poskytuje seniorům Prahy 3 poradenství v oblasti bydlení, důchodů, sociálních a zdravotnických služeb, volnočasových aktivit, zajišťuje bezplatné právní poradenství, doprovod při úředních jednáních a pomoc v tíživých životních situacích.

10. září od 10 hodin    

 • Žižkovské kočárkování * - Parukářka

 • sraz na mostě nad Prokopovou ulicí

11. září od 17 hodin

 • Cestovatelská přednáška* – Tomáše Kubeše. MAROKO


16. září od 15 hodin    

 • Přednáška Trojka pro rodiny „Jak zvládnout období vzdoru s nadhledem“

17. září od 10 hodin    

 • Vlastivědná vycházka* - Pražačka + kolonie Domov

 • sraz před hlavním vchodem do gymnázia Pražačka

21. září od 10 hodin    

 • Vlastivědná vycházka* - Olšany -

 • sraz před kostelem sv. Rocha

23. září od 17 hodin    

 • Přednáška

 • kostely zasvěcené sv. Václavu v Praze se zvláštním důrazem na architekturu 19. a 20. století

25. září od 18 hodin    

 • Žižkovské rozhovory s Martinem Severou*

 • dovolujeme si Vás pozvat na další z cyklu komponovaných večerů moderovaný panem Martinem Severou. Přivítáme světoznámého fotografa Roberta Vano.

30. září od 15 hodin   

 • Přednáška Trojka pro seniory Putování s kakaovým bobem


Na programy označené hvězdičkou * je třeba si vyzvednout volné vstupenky z důvodu omezené kapacity, jedná se o filmové projekce a vlastivědné vycházky a vybrané přednášky. Vstupenky budou k dispozici na recepci Informačního centra Praha 3, vždy od prvního pracovního dne v daném měsíci, od devíti hodin. Děkujeme za pochopení.
VSTUP ZDARMAInformační centrum Praha 3 otevřelo počátkem února 2017 novou Galerii Toyen. Každý měsíc zde prezentuje dílo jednoho významného výtvarníka, který má vztah k Praze 3.

V Galerii Toyen jste již mohli vidět výstavy akademických umělců Oldřicha Kulhánka, Jarmily Kalašové, Dimitrije Kadrnožky, Jiřího Šuhájka, Josefa Achrera či Jana Tichého.

V Informačním centru Praha 3 jsme pro Vás ve spolupráci s Archivem výtvarného umění otevřeli MINI KNIHOVNU VÝTVARNÉHO UMĚNÍ A VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTÍ. Návštěvníci Infocentra mohou využít knihovnu, poseděl, prolistovat a přečíst zajímavé knihy.

Od září připravujeme opět bohatý doprovodný program, včetně pokračování oblíbeného cyklu vlastivědných procházek po Žižkově, kinoprojekcí, cestovatelských přednášek, a těšit se můžete na cyklus moderovaných rozhovorů s významnými osobnostmi Prahy 3.

Každý čtvrtek od 10 do 14 hodin je k dispozici Ombudsman pro seniory, který poskytuje seniorům Prahy 3 poradenství v oblasti bydlení, důchodů, sociálních a zdravotnických služeb, volnočasových aktivit, zajišťuje bezplatné právní poradenství, doprovod při úředních jednáních a pomoc v tíživých životních situacích.

PROJEKTY PRO ZŠ NA ROK 2018/2019

 1. Vlastivědné procházky po Praze 3
  Ve spolupráci s kunsthistoričkou Vlaďkou Holzapfelovou nabízíme školákům vlastivědnou procházku po významných místech Prahy 3.
  Trasa 1 – procházka po Parukářce, odkud jsou všechny památky jako na dlani, pohovořilo by se o památkách, které jsou viditelné z vrchu sv. Kříže. Poté by se děti přesunuly přes Prokopovu ulici a došly by na radnici Prahy 3, kde by byla zajištěna prohlídka.
  Trasa 2 by vedla od Informačního centra, odkud bychom se přemístili do kostela NSP a dále k Žižkovské věži, k radnici, kde by byla zajištěna prohlídka.
 2. Post Bellum – Paměť národa – Čtyřhodinový komponovaný program pro 8. a 9. třídu – k hodinám dějepisu. Jedná se o zážitkový workshop „Den, kdy se mlčelo“ – workshop otevírá téma proměny české vesnice během kolektivizace. Cílem je seznámit děti líbivou interaktivní formou s historickými reáliemi a lidskoprávní tématikou, výchovou k toleranci a porozumění, rozvojem argumentačních a komunikačních dovedností, rozvíjet kritické myšlení, prevenci šikany, workshopy přispívají ke zlepšení klimatu ve třídách.
 3. Loutkové divadlo pro MŠ (loutkoherci z divadla v Remediu hrají pro děti z Mateřských škol na P3)

Podrobné kontakty naleznete zde.

PROGARM na měsíc ZÁŘÍ:

5; 12; 19. 26. září  2019   

od 10 do 14 hod. 

Ombudsman pro seniory - poskytuje seniorům Prahy 3 poradenství v oblasti bydlení, důchodů, sociálních a zdravotnických služeb, volnočasových aktivit, zajišťuje bezplatné právní poradenství, doprovod při úředních jednáních a pomoc v tíživých životních situacích.

 

10. září

od 10 hodin 

Žižkovské kočárkování * - Parukářka

(sraz na mostě nad Prokopovou ulicí)

11. září

od 17 hodin 

Cestovatelská přednáška Tomáše Kubeše: MAROKO

16. září

od 15 hodin 

Přednáška Trojka pro rodiny:                                                                           „Jak zvládnout období vzdoru s nadhledem“

17. září    

od 10 hodin      

Vlastivědná vycházka* - Pražačka + kolonie Domov

(sraz před hlavním vchodem do gymnázia Pražačka)

21. září

od 10 hodin 

Vlastivědná vycházka* - Olšany

(sraz před kostelem sv. Rocha)

23. září

od 17 hodin 

Přednáška - kostely zasvěcené sv. Václavu v Praze se zvláštním           důrazem na architekturu 19. a 20. století

25. září

od 18 hodin 

Žižkovské rozhovory s Martinem Severou*

další z cyklu komponovaných večerů moderovaný panem Martinem Severou.  Přivítáme světoznámého fotografa Roberta Vano.

30. září

od 15 hodin 

Přednáška Trojka pro seniory - „Putování s kakaovým bobem“

Na programy označené hvězdičkou * je třeba si vyzvednout volné vstupenky z důvodu omezené kapacity, jedná se o filmové projekce a vlastivědné vycházky a vybrané přednášky. Vstupenky budou k dispozici na recepci Informačního centra Praha 3, vždy od prvního pracovního dne v daném měsíci, od devíti hodin. Děkujeme za pochopení.

Variace Marie Šeborové v Toyen

Prvního dubna se v Galerii Toyen otevřela výstava Marie Šeborové. Pro svou výstavu zvolila název Variace, kterým jasně vystihla jedno z hlavních témat, ke kterému se opakovaně vrací. "Na výstavě představuje výběr ze svých volných obrazů, kreseb a soch, v nichž se prolíná její fascinace nahou ženskou figurou, kterou zpracovává v nejrůznějších formálních variantách," řekla ve své úvodní řeči kurátorka výstavy Hana Šauerová.

O hudební doprovod se postaraly studentky; Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy Aneta Hodaničová (hoboj), Natálie Hrdová (klarinet) a _DSC2942001 Tereza Pelánová (fagot), které přednesly skladbu Kláry Jelenové.

Tématika ženství v tvorbě Marie Šeborové nesouvisí s aktuálním feminismem či genderovou problematikou, naopak spíše intuitivně reflektuje krásu a ženský princip ve společnosti.

_DSC2936001Hana Šauerová k tomu dodala: "Tento motiv se na výstavě opakuje v drobných soškách Ležící figura, Bílá figura, jejichž zjednodušování ženského těla a forma stylizace odkazuje k pravěkým ženským idolům. Toto téma je zopakováno i v díle bohyně Pomony, která svým formálním, více realistickým zpracováním odkazuje spíše k antické sochařské tradici."

Marie Šeborová studovala nejprve kresbu u Jitky Svobodové, ale po třech letech přestoupila do ateliéru figurálního sochařství a medaile Jana Hendrycha. Od dob studií se tak věnuje souběžně obojímu. "Kresbu využívá jednak tradičně jako skicu k sochařským realizacím, ale i jako svébytného vyjadřovacího média jednotlivých samostatných děl," uvedla při vernisáži Hana Šauerová. 

Variace Marie Šeborové si můžete v Galerii Toyen prohlédnout do 29. dubna.

Text: Jan Dvořák, foto: Radko Šťastný


 

Marie Šeborová (1966), absolventka Akademie výtvarných umění, žije a pracuje v Praze. Ve své tvorbě se věnuje sochařské, medailérské a mincovní tvorbě, kresbám a malbě. Má za sebou četné kolektivní a samostatné výstavy, často se účastní sochařských a medailérských sympozií, uměleckých projektů a výstav po celém světě. Její díla získala řadu ocenění (první ceny: II. Sochařské symposium Woerden 2007, Holandsko, 29. Medailérské symposium Nyíregyháza 2005, Maďarsko). Sochařské realizace Marie Šeborové jsou umístěny ve veřejných prostorech v České republice i v cizině a jsou součástí veřejných a soukromých sbírek. Základním tématem její tvorby je lidská a zvířecí figura, tělo, tělesnost, se kterými pracuje v nejrůznějších podobách od realistických prací po stylizované a abstrahované formy v kameni. Ve svých pracích se také nechává často inspirovat antickou mytologií a archaickými kulturami. Ač sochařka, obsáhlou část její práce tvoří kresby a malby. V kresebných skicách zaznamenává prvotní myšlenky a nápady pro budoucí plastiky nebo skulptury.

Fotogalerie