Milešovská 846/1, Praha 3 (roh náměstí Jiřího z Poděbrad a Milešovské ulice). tel.: +420 222 116 800

      logio_IC_2019_orez      galerie toyen - logo


infocentrum@praha3.cz      Staňte se našimi fanoušky na FB a nic Vám neunikne: FB button


www.galerietoyen.cz            Staňte se našimi fanoušky na FB a nic Vám neunikne: FB button

Otevírací doba pro veřejnost je pondělí a středa 9–19 hodin, úterý, čtvrtek a pátek 916 hodin.

zelená linka ICNa bezplatnou infolinku lze telefonovat v pracovní dny 9–16 hodin.

 


 

Program Informačního centra Praha 3 na červen

Galerie Toyen si Vás v termínu od 23. 7. do 29. 8. 2019 dovoluje pozvat na výstavu Eliáše Urbana: CIZINY. Výstavu najdete v Galerii Toyen, v Informačním centru Praha 3, Milešovská 846/1, 130 00 Praha 3. Otevřeno: Po, St 9 –19 hodin; Út, Čt, Pá 9 –16 hodin.

Vstup ZDARMA.

 

 

Informační centrum Praha 3 otevřelo počátkem února 2017 novou Galerii Toyen. Každý měsíc zde prezentuje dílo jednoho významného výtvarníka, který má vztah k Praze 3.

V Galerii Toyen jste již mohli vidět výstavy akademických umělců Oldřicha Kulhánka, Jarmily Kalašové, Dimitrije Kadrnožky, Jiřího Šuhájka, Josefa Achrera či Jana Tichého.

V Informačním centru Praha 3 jsme pro Vás ve spolupráci s Archivem výtvarného umění otevřeli MINI KNIHOVNU VÝTVARNÉHO UMĚNÍ A VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTÍ. Návštěvníci Infocentra mohou využít knihovnu, poseděl, prolistovat a přečíst zajímavé knihy.

Od září připravujeme opět bohatý doprovodný program, včetně pokračování oblíbeného cyklu vlastivědných procházek po Žižkově, kinoprojekcí, cestovatelských přednášek, a těšit se můžete na cyklus moderovaných rozhovorů s významnými osobnostmi Prahy 3.

Každý čtvrtek od 10 do 14 hodin je k dispozici Ombudsman pro seniory, který poskytuje seniorům Prahy 3 poradenství v oblasti bydlení, důchodů, sociálních a zdravotnických služeb, volnočasových aktivit, zajišťuje bezplatné právní poradenství, doprovod při úředních jednáních a pomoc v tíživých životních situacích.

PROJEKTY PRO ZŠ NA ROK 2018/2019

  1. Vlastivědné procházky po Praze 3
    Ve spolupráci s kunsthistoričkou Vlaďkou Holzapfelovou nabízíme školákům vlastivědnou procházku po významných místech Prahy 3.
    Trasa 1 – procházka po Parukářce, odkud jsou všechny památky jako na dlani, pohovořilo by se o památkách, které jsou viditelné z vrchu sv. Kříže. Poté by se děti přesunuly přes Prokopovu ulici a došly by na radnici Prahy 3, kde by byla zajištěna prohlídka.
    Trasa 2 by vedla od Informačního centra, odkud bychom se přemístili do kostela NSP a dále k Žižkovské věži, k radnici, kde by byla zajištěna prohlídka.
  2. Post Bellum – Paměť národa – Čtyřhodinový komponovaný program pro 8. a 9. třídu – k hodinám dějepisu. Jedná se o zážitkový workshop „Den, kdy se mlčelo“ – workshop otevírá téma proměny české vesnice během kolektivizace. Cílem je seznámit děti líbivou interaktivní formou s historickými reáliemi a lidskoprávní tématikou, výchovou k toleranci a porozumění, rozvojem argumentačních a komunikačních dovedností, rozvíjet kritické myšlení, prevenci šikany, workshopy přispívají ke zlepšení klimatu ve třídách.
  3. Loutkové divadlo pro MŠ (loutkoherci z divadla v Remediu hrají pro děti z Mateřských škol na P3)

Podrobné kontakty naleznete zde.

Nevšední (V)ŠEDNOSTI

Galerie Toyen pro vás připravila od 5. února výstavu malířky, grafičky a ilustrátorky Viktorie Ban-Jiránkové s tajuplným názvem (V)ŠEDNOSTI.

Slavnostní vernisáž se uskutečnila v předvečer zahájení výstavy, která tentokrát potrvá netradičně až do 28. března. Úvodní slovo pronesla v _DSC2370001zaplněné síni PhDr. Lucie Holá, která vyzdvihla v tvorbě Viktorie Ban-Jiránkové především její expresivní výraz, podpořený bohatou ilustrátorskou zkušeností, prostoupený širokou škálou _DSC2361001technik – od kresby přes suchou jehlu a linoryt až k vlastní specifické technice olejomalby, kladoucí zvláštní důraz na kresbu. Rovněž typický je pro Viktoriinu tvorbu humor – od poetické nadsázky až po sarkastickou parodii. Zvláště pak upozornila na autorčin vytříbený smysl pro absurditu. Zpěvem a kytarou vernisáž doprovodil rovněž výtvarník zvučného jména Jiří Slíva. _DSC2332001

Viktoria Ban-Jiránková představuje v Toyen svoji volnou tvorbu, které se začala více věnovat v průběhu devadesátých let, kdy zároveň zahájila i svoji činnost pedagogickou, spojenou s  žižkovskou SUPŠ, jmenovitě v oddělení grafického designu. Pro autorku je nejpřirozenějším způsobem výtvarného vyjadřování již výše zmíněný druh olejomalby prodchnutý nadsázkou a ironií, což jsou příměsi, bez kterých by ji práce příliš nebavila, jak sama podotýká. Na výstavě ovšem můžete spatřit i díla prodchnutá spíše nostalgií a svéráznou poetikou. Jak řekla v úvodu Lucie Holá: "Princezna s rudou hvězdou na čele v přítomnosti ruského vojáka v sobě nese hlubší vyjádření a nemůže nikoho nechat v klidu". A takových podobných děl, kterými autorka vyjadřuje své pocity a postoje, je na právě zahájené výstavě celá řada. 

Text: Jan Dvořák, foto: Radko Šťastný
 

Viktoria Ban-Jiránková - (V)ŠEDNOSTI

Galerie Toyen

Milešovská 846/1, 130 00 Praha 3.

5. února až 28. března

Vstup zdarma

 

Viktoria Ban – Jiránková (*1952)

Pochází ze Sankt Petěrburgu, v sedmdesátých letech studovala na VŠUP v ateliéru profesora Eugena Weidlicha užitou grafiku. Po studiích se provdala za Miroslava Jiránka, rovněž výtvarníka. V Praze se usadila natrvalo. Svoji uměleckou dráhu zahájila především jako ilustrátorka. Kromě dětských knih (Jak jsem plul ke Královně Severu, O vodnících a mořských bytostech), vytvořila například řadu obálek edice Omnia a několik kuchařek Lidového nakladatelství doprovodila veselými kresbami. Po útlumu ilustrační práce v devadesátých letech se začala více věnovat volné tvorbě a zároveň zahájila svoji činnost pedagogickou (SUPŠ, oddělení grafického designu).

Při volné tvorbě využívá celou škálu technik, od pérové kresby přes suchou jehlu a linoryt až ke své technice nejoblíbenější, kterou je specifický druh olejomalby. Ta je pro ni nejpřirozenějším způsobem výtvarného vyjadřování.