Milešovská 846/1, Praha 3 (roh náměstí Jiřího z Poděbrad a Milešovské ulice). tel.: +420 222 116 800

      logio_IC_2019_orez     


infocentrum@praha3.cz      Staňte se našimi fanoušky na FB a nic Vám neunikne: FB button


FB button

Otevírací doba pro veřejnost je pondělí až pátek 8–18 hodin, sobota 814 hodin.

zelená linka ICNa bezplatnou infolinku lze telefonovat v pracovní dny 8–18 hodin v sobotu 814 hodin.

 

 


Program Informačního centra Praha 3 na leden

GT prosinec leden 2020 Hohmová_banner3. 12. 2019 – 31. 1. 2020 Galerie Toyen si Vás dovoluje pozvat na výstavu akademické malířky, grafičky, ilustrátorky Zdeny Höhmové – DVĚ ENERGIE. Galerie Toyen, Milešovská 846/1, 130 00 Praha 3. Vstup ZDARMA.

 

2. 12. 2019 – 31. 1. 2020 Od 2. prosince až do 31. ledna bude v Informačním centru Praha 3 k vidění unikátní Žižkovský betlém, můžete se již tradičně těšit na charizmatické postavičky, prostranství nebo prvorepublikové figurky. Tento žižkovský unikát byl vyroben studenty SUPŠ, pod vedením vyučujícího, pana Richarda Peška.

2., 9., 16., 23. a 30. ledna od 10 do 14 hodin

 • Ombudsman pro seniory

 • poskytuje seniorům Prahy 3 poradenství v oblasti bydlení, důchodů, sociálních a zdravotnických služeb, volnočasových aktivit, zajišťuje bezplatné právní poradenství, doprovod při úředních jednáních a pomoc v tíživých životních situacích.

11. ledna od 10 hodin    

 • Vlastivědná procházka * – Interiéry Prahy 3:

 • návštěva ateliéru Rafanů, sraz Bořivojova 81, Praha. Vlastivědnou besedu povede Vlaďka Holzapfelová.

13. ledna od 16 hodin    

 • Na kus řeči se starostou – přijďte si popovídat se starostou Jiřím Ptáčkem

14. ledna od 10 hodin    

 • Vlastivědná procházka *

 • vlastivědná beseda ku příležitosti 340. výročí vysvěcení Olšanských hřbitovů, v Informačním centru Praha 3, Milešovská 1. Pozvání přijala paní Anna Oplatková (SPH).

22. ledna od 17 hodin    

 • Komentovaná prohlídka výstavy Zdeny Höhmové v galerii Toyen

29. ledna od 18 hodin

 • Žižkovské rozhovory s Martinem Severou*

 • dovolujeme si Vás pozvat na další z cyklu komponovaných večerů moderovaný panem Martinem Severou. Přivítáme vzácného hosta, herečku a zpěvačku Natašu Burger.

Program Informačního centra Praha 3 na únor

4. — 27. 2. 2020 Galerie Toyen si Vás dovoluje pozvat na výstavu akademického malíře Jindřicha Modráčka. Galerie Toyen, Milešovská 846/1, 130 00 Praha 3. Vstup ZDARMA.

6., 13., 20. a 27. 2. 10 — 14 h

 • Ombudsman pro seniory

 • poskytuje seniorům Prahy 3 poradenství v oblasti bydlení, důchodů, sociálních a zdravotnických služeb, volnočasových aktivit, zajišťuje bezplatné právní poradenství, doprovod při úředních jednáních a pomoc v tíživých životních situacích.

5. 2. — 17 h

 • Cestovatelská přednáška Tomáše Kubeše* – EVROPA.

 • EVROPA — nemusí být vždy nudná. Promítání je jedenáct příběhů sbíraných několik let po celém kontinentu, které ukáží Evropu jako pestrý kontinent. Norsko – nejhezčí vyhlídky světa, Velká Británie – vítání slunce, Belgie – sběr garnátů, Nizozemí – tulipány a květinový průvod, Francie – magická hora Mount Saint Michael, Španělsko – pravá fiesta, Švýcarsko – souboj divokých krav, Německo – ráj tuleňů, Itálie – hadí slavnost, Slovensko – Hricovia a jejich vánoce, Turecko – tanec magických Dervišů.

5. 2. — 10 h

Vlastivědná procházka*

Komentovaná prohlídka Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové a Střední umělecko-průmyslové školy, sraz v 10 hod. před hlavním vstupem do budovy, Žižkovo náměstí 1, Praha 3

10. 2. — 16 h

 • Na kus řeči se starostou

 • přijďte si popovídat se starostou Jiřím Ptáčkem

25. 2. — 10 h

 • Vlastivědná procházka *

 • Vlastivědná vycházka: Interiéry Prahy 3, Prostor 39, sraz v 10 hod., Řehořova 33/39, Praha 3

27. 2. — 17 h

 • Vlastivědná procházka *

 • Prohlídka divadla Ponec s výkladem paní ředitelky Yvony Kreuzmannové, sraz v 17 hod., Husitská 24A/899, Praha 3

27. 2.  — 18 h

 • Žižkovské rozhovory s Martinem Severou*

 • dovolujeme si Vás pozvat na další z cyklu komponovaných večerů moderovaný panem Martinem Severou. Přivítáme vzácného hosta, operní zpěvačku Andreu Kalivodovou.

Na programy označené hvězdičkou * je třeba si vyzvednout volné vstupenky z důvodu omezené kapacity, jedná se o filmové projekce a vlastivědné vycházky a vybrané přednášky. Vstupenky budou k dispozici na recepci Informačního centra Praha 3, vždy od prvního pracovního dne v daném měsíci, od devíti hodin. Děkujeme za pochopení.VSTUP ZDARMA


Informační centrum Praha 3 otevřelo počátkem února 2017 novou Galerii Toyen. Každý měsíc zde prezentuje dílo jednoho významného výtvarníka, který má vztah k Praze 3.

V Galerii Toyen jste již mohli vidět výstavy akademických umělců Oldřicha Kulhánka, Jarmily Kalašové, Dimitrije Kadrnožky, Jiřího Šuhájka, Josefa Achrera či Jana Tichého.

V Informačním centru Praha 3 jsme pro Vás ve spolupráci s Archivem výtvarného umění otevřeli MINI KNIHOVNU VÝTVARNÉHO UMĚNÍ A VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTÍ. Návštěvníci Infocentra mohou využít knihovnu, poseděl, prolistovat a přečíst zajímavé knihy.

Od září připravujeme opět bohatý doprovodný program, včetně pokračování oblíbeného cyklu vlastivědných procházek po Žižkově, kinoprojekcí, cestovatelských přednášek, a těšit se můžete na cyklus moderovaných rozhovorů s významnými osobnostmi Prahy 3.

Každý čtvrtek od 10 do 14 hodin je k dispozici Ombudsman pro seniory, který poskytuje seniorům Prahy 3 poradenství v oblasti bydlení, důchodů, sociálních a zdravotnických služeb, volnočasových aktivit, zajišťuje bezplatné právní poradenství, doprovod při úředních jednáních a pomoc v tíživých životních situacích.

PROJEKTY PRO ZŠ NA ROK 2018/2019

 1. Vlastivědné procházky po Praze 3
  Ve spolupráci s kunsthistoričkou Vlaďkou Holzapfelovou nabízíme školákům vlastivědnou procházku po významných místech Prahy 3.
  Trasa 1 – procházka po Parukářce, odkud jsou všechny památky jako na dlani, pohovořilo by se o památkách, které jsou viditelné z vrchu sv. Kříže. Poté by se děti přesunuly přes Prokopovu ulici a došly by na radnici Prahy 3, kde by byla zajištěna prohlídka.
  Trasa 2 by vedla od Informačního centra, odkud bychom se přemístili do kostela NSP a dále k Žižkovské věži, k radnici, kde by byla zajištěna prohlídka.
 2. Post Bellum – Paměť národa – Čtyřhodinový komponovaný program pro 8. a 9. třídu – k hodinám dějepisu. Jedná se o zážitkový workshop „Den, kdy se mlčelo“ – workshop otevírá téma proměny české vesnice během kolektivizace. Cílem je seznámit děti líbivou interaktivní formou s historickými reáliemi a lidskoprávní tématikou, výchovou k toleranci a porozumění, rozvojem argumentačních a komunikačních dovedností, rozvíjet kritické myšlení, prevenci šikany, workshopy přispívají ke zlepšení klimatu ve třídách.
 3. Loutkové divadlo pro MŠ (loutkoherci z divadla v Remediu hrají pro děti z Mateřských škol na P3)

Podrobné kontakty naleznete zde.

Na programy označené hvězdičkou * je třeba si vyzvednout volné vstupenky z důvodu omezené kapacity, jedná se o filmové projekce a vlastivědné vycházky a vybrané přednášky. Vstupenky budou k dispozici na recepci Informačního centra Praha 3, vždy od prvního pracovního dne v daném měsíci, od devíti hodin. Děkujeme za pochopení.

Ikaros v Toyen

V Galerii Toyen po prázdninách představuje svoji nejnovější tvorbu nepřehlédnutelná osobnost současné české malby Lucie Jindrák Skřivánková. V jejích obrazech se výrazně projevuje vertikálnost, která ve svém pohybu symbolicky předznamenává pád – proto zvolila pro svou expozici metaforický název IKAROS, inspirovaný řeckou mytologií.

Ve své tvorbě se snaží uvádět v soulad zdánlivě nesourodé prvky a poukazuje na sílu jejich výrazu a vztahu měnícího se dynamickou _DSC4212001regenerací. To se projevuje i v aktuálně vystavovaném cyklu velkoformátových maleb z roku 2019, realizovaných prapůvodně pro interiéry i exteriéry inovativní technikou akrylové pasty. Na rozdíl od nedávné minulosti, kdy se zaměřovala tematicky na architekturu, nyní tvoří její tematickou linku spíše krajina tvořená sedimenty, ale vidíme tu i nebe, či pěstěnou přírodu, v níž hledá ideál krásy a harmonie.

_DSC4191001To se projevuje v barevnosti jejich obrazů, na kterých lehkost světlých pastelových barev svěže kontrastuje s robustností a hmotností malby. Kontrast barev se blíží téměř expresionistickému pojetí barevnosti, jaký známe z historie v podání kupříkladu Henriho Matisse.

Skřivánková v barevnosti svých obrazů důsledně ctí základní pravidla teorie barev, přisuzuje jim však symbolický význam a funkci. Celkový dojem výtvarného díla podporuje abstraktní geometrií a akcentem na dynamický kontrast umocněný plasticitou komplementárních barevných prvků obrazu._DSC4206001

Susanna Wagner Horvatovičová, kurátorka výstavy Lu Jindrák Skřivánkové, v prologu uvedla: "Výstava Ikaros představuje skok do prázdna z obrovské výšky směrem dolů k zemi, stejně jako se vznášel Bájný Ikaros a zároveň padal do moře ve slunečném dni. Podle řeckého mýtu Ikarův pád z nebe byl jak smrtelný, tak osvětlující, byl symbolem lidské touhy po svobodě. Interpretace maleb Skřivánkové zůstává otevřená a pocity barevného vnímání se míchají s pocitem volného prostoru." 

A pocity doprovázející uměleckou  tvorbu, pocity motivující proces akční malby, pocity interakce s  výtvarným dílem můžete zažít s Lu Jindrák Skřivánkovou i vy. V sobotu 14. září proběhne Action painting v Galerii Toyen, na který vás autorka srdečně zve.

Text: Jan Dvořák, foto: Radko Šťastný, Pavel Šmída


Lucie Jindrák Skřivánková (Lu Jindrák Skřivánková) 

LJSNarodila se v roce 1982 ve Vítkově, okres Opava, absolvovala Akademii výtvarných umění v ateliéru Michaela Rittsteina. Při studiích začala v rámci studijních stáží cestovat do zahraničí. Tematicky se zabývá architekturou – maluje interiéry či exteriéry budov, které rozbíjí díky své specifické práci s perspektivou. Od roku 2005 samostatně vystavuje nejen v Evropě ale také v Jižní Americe. K jejím velkým výstavním projektům patří výstava v hlavním městě Brazílie, v tamější sedmé nejnavštěvovanější stavbě.

 

 

 

Galerie