Výsledky vyšetření klíšťat na Lymeskou boreliózu a Klíšťovou encefalitidu v letech 2017-2018 na území hlavního města Prahy. Statistiky ukazují, že nákazy se vyhybají území Prahy 3

Praze 3 se obě nákazy podle statistik v tomto období vyhnuly. Přesto Hygienická stanice hl. města Prahy doporučuje dodržovat preventivní opatření.

Hygienická stanice hlavního města Prahy provádí monitorování výskytu klíšťat ve vytipovaných lokalitách hlavního města Prahy již od roku 1988. Klimatické podmínky zásadně ovlivňují biologický vývoj klíšťat. Vysoké teploty a sucho snižují počet i aktivitu klíšťat. Do laboratoří k vyšetření na Lymeskou boreliózu a Klíšťovou encefalitidu byla předána klíšťata všech vývojových stadií. Pozitivita klíšťat na Lymeskou boreliózu a Klíšťovou encefalitidu ve sledovaných lokalitách hlavního města Prahy je znázorněna v tabulkách na webu Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Přestože na Praze 3 nebyla zmonitorována žádná nákáza Lymeskou boreliózou nebo Klíšťovou encelafitidu, i tak Hygienická stanice hl. města Prahy doporučuje nebrat prevenci na lehkou váhu. Nutné je dodržování preventivních opatření při návštěvě v přírodních lokalitách, jako jsou především: očkování proti Klíšťové meningoencefalitidě, používání repelentů,včasné odstranění klíštěte a dezinfekce místa přisátí klíštěte a nošení vhodného oblečení.

Více informací o klíšťatech naleznete na webu Hygienické stanice hl. města Prahy

Související dokumenty