Praha 3 bude preventivně testovat pracovníky sociálních služeb na koronavirus

Praha 3 se rozhodla preventivně provádět testy u pracovníků sociálních služeb ve vlastní režii. Reaguje tak na situaci z posledních dní, kdy se nákaza v domech pro seniory po celé republice masivně šíří.

Kvůli šíření koronaviru zejména v zařízeních, kde se vyskytuje větší počet lidí z nejohroženější skupiny, zjišťovala radnice na hygienické stanici, zda by bylo možné zajistit preventivní testování na přítomnost koronaviru u ošetřovatelek z domu pro seniory zřízeného Prahou 3. Na základě telefonické konzultace bylo radnici sděleno, že dokud se nákaza v zařízení neobjeví, testování se neprovádí. „Tak bohužel zatím přistupuje hygienická stanice a stát k situaci v domovech pro seniory. Proto jsme se rozhodli nečekat a spustit testování vlastními silami a na vlastní náklady. Včasným odhalením nákazy můžeme zabránit šíření mezi klienty. Přináší to také značnou úlevu a jistotu pro pečující zaměstnance, kteří jsou dnes pod obrovským tlakem,“ uvádí důvody místostarosta pro sociální oblast Ondřej Rut.

Praha 3 se proto rozhodla preventivně provádět testy u pracovníků sociálních služeb ve vlastní režii. „Po konzultaci s vybranou laboratoří se ukázalo, že ošetřovatelky nemusí chodit na žádné ze státem zřízených odběrových míst. Sami jsou profesionálkami a jsou schopny zajistit odběr vzorků svépomocně,“ komentuje situaci starosta Jiří Ptáček.

Dnes byly odebrány první vzorky, které se ihned odvezly do laboratoře Tilia. Radnice sem bude vzorky posílat několikrát týdně.