Zemřela první dáma cemballa a čestná občanka Prahy 3 Zuzana Růžičková

V devadesáti letech 27. září skonala cemballistka Zuzana Růžičková, kterou hudební svět označuje jako „první dámu cembala“.  Slavná virtuoska přežila hrůzy koncentračních táborů a proslula jako interpretka Bachova díla.

ruz1 (1)Zuzana Růžičková se narodila roku 1927. Byla klavíristkou, cembalistkou a hudební pedagožkou, mimo jiné taky manželkou hudebního skladatele Viktora Kalabise. Od roku 1979 do roku 1990 byla sólistkou České filharmonie

Její život nebyl jednoduchý. Po absolutoriu plzeňského gymnázia byla vězněna v nacistických koncentračních táborech (Terezín, Osvětim-Březinka, Bergen-Belsen). Hudba ji ale pomohla přežít neskutečné hrůzy. Jak sama často vzpomínala:„Podařilo se mi přežít jen díky stovce zázraků.“

Již za svého pobytu v Terezíně se seznámila se zde vězněnými hudebníky, mimo jiné též s operním pěvcem Karlem Bermanem. Po válce, v letech 1945 až 1947, studovala v Plzni hru na klavír v místní hudební škole. Od roku 1947 až do roku 1951 studovala hru na klavír a cembalo na pražské AMU. V roce 1956 zvítězila v Mnichově na mezinárodní cembalové soutěži, poté studovala hru na cembalo v Paříži u profesorky Roesgen-Championové. Proslula především skvělou interpretací hudebního díla Johanna Sebastina Bacha - jako první natočila jeho kompletní cemballové skladby, které byly k příležitosti jejích 90. narozenin znovu vydány.

Zuzana Růžičková získala řadu ocenění. Čtyřikrát získala prestižní pařížskou cenu Grand Prix du Disque Académie Charles Cros, v roce 1994 jí Hamburk udělil Zemskou medaili za umění a vědy, v roce 2011 zase v Cáchách převzala Cenu Karla IV. V roce 2003 jí byl udělen francouzský titul Rytíře umění a literatury a od českého prezidenta převzala medaili Za zásluhy. Letos v lednu pak dostala  ocenění Classic Prague Awards a v únoru byla Ministerstvem kultury jmenována Dámou české kultury.

Až do vysokého věku se věnovala pedagogické činnosti - své zkušenosti předávala např. cemballovému virtuosovi Mahanu Esfahanimu.