Vyvěšením vlajky si třetí městská část připomněla boj za nezávislost Tibetu

Již tradičně zavlála tibetská vlajka na žižkovské radnici, čímž se připojila k celosvětové akci Vlajka pro Tibet a zároveň tím poukázala na porušování lidských práv v Tibetu.

208395_102852_IMG_5430.jpg

Během povstání odpůrců komunistického režimu zahynulo na 86 tisíc lidí, na což upozornil v projevu i zástupce starostky Matěj Stropnický: „Tehdy v roce 1959 připravil čínský režim o život desítky tisíc většinou neozbrojených Tibeťanů, kteří se marně pokusili obnovit nezávislost své země ztracenou o deset let dříve. Také v roce 2013 a počátkem roku 2014 pokračovalo zatýkání tibetských duchovních a represe okupační moci zasáhla tibetské umělce, podnikatele, politické aktivisty, studenty a téměř všechny, kteří se pokusili vyjádřit svůj nesouhlas veřejně.“

208385_102851_IMG_5446.jpg

Kromě vyvěšení vlajky čekal na návštěvníky další kulturní program. Meditativní hudební doprovod na tradiční tibetské strunné nástroje obstarali Ladislav Brom na sitár, Michel Fabrice na tabla a Jaroslav Svítek na fujaru. Vrcholem akce bylo rozmetání legendární mandaly, symbolu jednoty a rovnováhy - pro Tibeťany slouží mandala jako nástroj vizuální meditace, jejímž cílem je dosáhnout osvícení a vystoupit z útrpného kola znovuzrozování, aby v dalším životě mohli dotyční žít na místě dokonalé krásy.

O tibetské medicíně s výstavkou tibetských léčiv, pomůcek a nástrojů promluvila Zuzana Ondomišiová z občanského sdružení Potala, došlo i na promítání dokumentu Z nomáda nikým, pojednávajícím o životě nomádů na Tibetské náhorní planině.

Tečkou na závěr celé akce byla debata Cesta ke Sluneční škole, v níž se účastníci seznámili s úspěšným projektem občanského sdružení Surya, které v roce 2008 dostavělo speciálně navrženou ekologickou školu, vytápěnou sluneční energií ve vesnici Kargyak v Himaláji v nadmořské výšce 4200 metrů.