Výstava Začalo to koňkou zavede diváky do předminulého století

Od dnešního dne až do konce června je možné zhlédnout v prostorách Tapatanu – ostrovu čtení a her výstavu Začalo to koňkou, která připomene začátky pražské hromadné dopravy.

218603_107247_IMG_9518.jpg

Výstava černobílých fotografií upoutá svou půvabnou malebností a archaičností a vzpomene na dobu, kdy městská hromadná doprava začala fungovat před 130 lety. Návštěvníci mohou obdivovat fotky prvních tramvají tažených koňmi, i modernější prostředky, které jsou k vidění jen v muzeu. Ilustrace, dětské knížky i vystavené modely byly odhaleny na vernisáží 19. května, které se zúčastnili žáci základních škol z Lupáčovy ulice a náměstí Jiřího z Poděbrad. Během odpoledne jim přečetl herec Václav Vydra Pohádku o staré tramvaji, pak se mohly děti naplno věnovat vystaveným exponátům.

218714_107252_IMG_9597.jpg

„Na obrázcích jsou nejstarší tramvaje a autobusy, co tu jezdily po Praze, a já doufám, že si tuto výstavu patřičně užijete,“ uvedl výstavu Jiří Pařízek, radní hlavního města Prahy pro oblast dopravy, který nad tapatanskou galerií převzal záštitu.

218593_107245_IMG_9505.jpg

Vzdělávací cyklus připravili spisovatel a železniční modelář Ivo Mahel, historik Pavel Fojtík, ředitelka Muzea HLMP Zuzana Strnadová a spisovatel Pavel Vrána. Vernisáž navštívila také starostka městské části Praha 3 Vladislava Hujová, která připomněla i 133. výročí povýšení Žižkova na město: „Jen tři roky předtím, než první tramvaje vjely na Žižkov, se mohla tato čtvrť nazývat městem, a to skoro s 20 tisíci obyvateli.“

Výstava potrvá až do 30. června. Více na