Radní Ropková symbolicky otevřela botanickou zahradu v ulici Pod Táborem široké veřejnosti

Návštěva botanické zahrady může být originálním zpestřením víkendové procházky. O to příjemnější, když není třeba chodit daleko. Botanická zahrada Střední odborné školy stavební a zahradnické nacházející se v ulici Pod Táborem, tedy v bezprostřední blízkosti naší městské části, se nově od května do září otevírá veřejnosti i o víkendech a o svátcích. Vstup je přitom bezplatný.

botanická zahrada ropkováBotanickou zahradu, jež dříve sloužila víceméně pouze pro výuku a odborné praxe studentů Střední odborné školy stavební a zahradnické, tvoří nejen rozsáhlý park o rozloze jedenácti hektarů s množstvím květin a historických dřevin, ale rovněž tropické skleníky o rozloze dvou tisíc metrů čtverečných. Samotný park rozprostírající se na svahu kopce Tábor založil kolem roku 1920 známý pražský zahradní architekt a bratr proslulého lékaře František Thomayer. Od roku 2012 je v provozu moderní skleník sloužící k technologické výuce žáků zahradnictví.

Veřejnost mohla zahradu doposavad navštěvovat pouze v době školního vyučování. Nově dochází k rozšíření otevírací doby a od května do září bude botanická zahrada otevřena denně od 9 do 18 hodin. Umožňuje jí to navýšení rozpočtu školy ze strany zřizovatele, tedy hlavního města. „Když jsem botanickou zahradu navštívila poprvé, přišlo mi líto, že toto nádherné místo mohou obyvatelé navštěvovat pouze ve všední dny a v hodinách, kdy většina z nás sedí v práci,“ vysvětluje radní hlavního města Irena Ropková. „Rozhodla jsem se proto ve spolupráci s vedením školy prosadit delší otevírací dobu v pracovní dny a její rozšíření i na dobu pracovního klidu, tedy i na víkendy a státní svátky. I nadále je samozřejmě vstup bezplatný,“ dodává.

Radost má z otevření zahrady široké veřejnosti i ředitel školy Miloslav Janeček. „Díky tomuto opatření jsme nyní schopni hradit zvýšené náklady na ostrahu a údržbu zahrady, výhledově samozřejmě počítáme i s doplněním laviček a odpadkových košů, aby byl komfort pro návštěvníky co nejvyšší,“ říká. „Už v minulosti jsme se pokoušeli vyjednávat o podmínkách, za kterých bychom mohli zahradu více zpřístupnit. Jsme moc rádi, že se to zásluhou radní pro školství a evropské fondy Ireny Ropkové konečně podařilo,“ dodává Janeček s tím, že pro školu představuje rozšíření okruhu návštěvníků vhodnou příležitost pochlubit se zajímavými exponáty nebo tím, co se daří žákům při výcviku vypěstovat.

Botanická zahrada kromě odpočinku v příjemném a klidném prostředí stále plní i funkci studijní a poznávací, pro laickou i odbornou veřejnost. „Jsme členy Unie botanických zahrad České republiky a s ostatními botanickými zahradami, kterých je dnes po celé zemi na pětatřicet, si naši odborní pracovníci předávají informace a zkušenosti, což je zárukou vysoké odborné úrovně naší školní zahrady,“ doplňuje ředitel školy. Zahrada každoročně produkuje letničky k výsadbám, řezané květiny a okrasné dřeviny a rovněž dodává své výrobky do pražských velkoobchodů a drobným obchodníkům. Současně provádí realizace výsadbových prací v pražských zahradách, zajišťuje výzdoby úřadů. Její součástí je i školní vazárna i prodejna květin.


Školní botanická zahrada
Střední odborné školy stavební a zahradnické

Praha 9, Pod Táborem 17
otevřeno květen – září: denně 9–18 hod.
říjen – duben: 9–17 hod. (v pracovní dny, ve kterých probíhá školní výuka)
VSTUP ZDARMA