Pietní ceremoniál na Olšanských hřbitovech uctil hrdiny 2. světové války

Na vojenském pohřebišti se 7. května konal pietní akt u příležitosti 74. ukončení 2. světové války v Evropě. Ceremoniálu se zúčastnila řada zástupců významných institucí včetně městské části Praha 3.

IMG_0327Na Olšanských hřbitovech se sešli zástupci ministerstva obrany, Poslanecké sněmovny ČR, Senátu, mnohých ambasád (Rusko, Ukrajina, Bulharsko, Slovensko, Kanada). Poklonit se hrdinům přišli i členové České obce sokolské nebo Českého svazu bojovníků za svobodu. nahled

Společně položili na vojenském hřbitově zemí Commonwealthu věnce k pomníku vojáků, kteří ve 2. světové válce bojovali pod velením Velké Británie a padli na území bývalého Československa. Poté uctili hrdiny druhé světové války na pohřebištích vojáků Rudé armády, vojáků Bulharska, Pražských barikádníků, obětí z Prahy 4 a letců RAF. Smuteční kytice položil za Prahu 3 také radní Jan Materna.  

Poslední věnce se kladly k hrobu generála Karla Klapálka, památníku 1. odboje, a u hrobu legendárního velitele Pražského povstání generála Karla Kutlvašra, kde byla úterní pietní vzpomínka zakončena.

Text a foto: Martin Hošna