Nákladové nádraží Žižkov představilo logo a kulturní program na příští půlrok

Městská část Praha 3 představila na tiskové konferenci projekt revitalizace Nákladového nádraží Žižkov, které se zčásti promění na multikulturní centrum. Program NNŽ nabídne řadu aktivit v oblasti divadla, hudby, filmu nebo architektury. Nákladové nádraží představilo i svoje logo.

 

„Program je rozdělen do čtyř dramaturgií: divadlo, film, hudba a architektura. Bude probíhat od dubna do října a různé žánry se budou vzájemně prolínat každý týden,“ vysvětlil zástupce starostky Matěj Stropnický.

Dramaturgická linie počítá s pestrou škálou kulturně-vzdělávací produkce. Hlavními zapojenými subjekty do celého projektu jsou pořadatelé, osobnosti nebo umělecké soubory, které mají letité zkušenosti s organizováním akcí, jež nemají pouze relaxační charakter.

Národní filmový archív představí projektové dny „Principy pohyblivého obrazu“, během nichž zapojí studenty z Prahy 3 do různých tvůrčích dílen, výroby společného 16 mm filmu či do prozkoumání funkčnosti všech exponátů uzpůsobených přímo pro výukové účely. Režisér Miroslav Bambušek z Mezery o. s. počítá během měsíce června s produkcí divadelního site specific projektu o energetických zdrojích přímo v areálu nádraží. Stálým hostem nákladového nádraží bude Divadlo letí, které propaguje současnou dramatickou tvorbu a nabídne pásmo divadelních her, které se týkají přímo problematiky NNŽ. Od 17. června do 10. září se pod kurátorským vedením Galerie Jaroslava Fragnera uskuteční festival Krajina-město-veřejný prostor, který se zaměří na industriální a krajinářskou architekturu v kombinaci s designem a urbanismem.

210173_103470_IMG_1369.jpg

Nákladové nádraží Žižkov se zapojí i do populární festivalové akce United Islands, kdy se klubová noc, konající se tradičně v nejprestižnějších pražských koncertních sálech, uskuteční dne 19. června i v prostorách nádražního komplexu. Příspěvková organizace Junior klub se bude podílet na programu NNŽ projekcí ekologického dokumentu, který bude určeným pro 2. stupeň základních škol. Pro studenty proběhne i Hurá prázdniny fest s headlinerem Sto zvířat, který proběhne 24. června. Na nákladovém nádraží také zazní současná elektronická hudba z produkce Move Association, která dětem umožní studijní i vzdělávací programy v oblasti techna. V září se zde uskuteční tradiční Dny žižkovského kulturního dědictví.

„Na mapě Prahy 3 vzniká nová kulturní instituce. Souběžně s programem pro letošek intenzivně jednáme s ministerstvem kultury a magistrátem hlavního města o trvalém využití. Kulturními akcemi v budově nádraží vyzkoušíme, co všechno tu lze konat,“ uzavírá Matěj Stropnický.

 

 

 

 

Dubnový program NNŽ

4. 4. 2014 - TIN MAN (Vídeň), FAILEX (Vídeň), TOOMUCH a DASH, Kino Cirkus VJs

TINMAN je velice muzikální producent, který se nebojí spojovat  klasickou hudbu s elektronikou.  Je ovlivněný ambientem, electro-popem a později více produkuje acid house a techno. Vydal spoustu věcí na vlastním labelu Global A i dalších, například na Sähkö/Keys of Life, Vídeňském Cheap Records, Pomelo, KILLEKILL, nebo Los Angelském Absurd Recordings.

FAILEX je Tin Manův kolega z Vídně, zaměřený na detroit house a techno z vinylů. 

Naše hosty budou doprovázet místní TOOMUCH - velice šikovný DJ a producent z Brna hrající pomalé techno s vlivem acidu, detroit, electro a synthwave, a mladá talentovaná DJka DASH která má ráda techno, IDM, elektroniku, minimal, dub techno a různou experimentální muziku. Nedávno pořádala velice zajímavý večírek, ve kterém představila v praxi svoji filozofii propojení vizuálního aspektu umění se zajímavou, zvláštní a svěží hudbou.
Akci bude doprovázet Kino Cirkus VJs. Vstupné:200 Kč. Začátek: 22:00 – 5:00.

11. 4. 2014 - SOUTH LONDON ORDNACE (UK), LOCKED GROOVE (BE)

SOUTH LONDON ORDNACE je mladý talentovaný producent z Londýna, který pracuje s inovativní house-tech-elektronikou. Je podporován uznávanými jmény jako je moderátorka Rádia 1 Mary Ann Hobs, nebo celosvětově známým producentem Mosca. LOCKED GROOVE je rovněž mladý producent z Belgie.  Také tvoří bass techno a hlubokou melancholickou house elektroniku se současným zvukem. Oba producenti navíc poskytnou našim zájemcům workshop zaměřený na hudební postupy současné londýnské tvorby!
 Vstupné:200 Kč Začátek:22:00 – 5:00

18. 4. 2014 - SIGHA (UK), SHIFTED (UK)

SIGHA začal tvořit na konci roku 2008 vycházeje z experimentální polohy dubstepu, brzy jeho produkce nabrala směr k rovným beatům až technu. Jeho hudebním domovem se stal Hotflush recordings a v lodnýnském Black Market prodává desky. Guy Brewer alias SHIFTED pochází taky z anglické techno scény, rád využívá i jeho dubové podoby, která se případně mění na drone. Vychází na vydavatelství výše zmiňovaného Sighu, které se jmenuje Our Circula Sound.
Vstupné: 200 Kč. Začátek:22:00 – 5:00

 19. 4. 2014 - Nádraží v barvách duhy

Divadlo Letí bude v průběhu velikonočních svátků hostit doprovodný program Prague Pride a Alcedo Praha, kde se představí tematická divadelní představení z produkce Divadla LETÍ.
Vstup zdarma. Začátek: 18:00 

 22. 4. – 25. 4. 2014 - Atelier Nádraží Letí vol. 2 : Work in progress

Ve spolupráci se studenty architektury ČVUT proběhne pod vedením odborných lektorů a konzultantů druhý ročník terénního architektonického cvičení, které si klade za cíl doplnit stávající vybavenost a mobiliář společenského sálu, někdejšího skladu na Nákladovém nádraží Žižkov. Studenti dostanou odpovídající podmínky a zadání, která na konci celého cyklu budou prezentovat návštěvníkům.
Vstup zdarma. Čas: 11:00 - 17:00

26. 4. 2014 – Prezentace studentů + Balet developerů

V rámci atelieru Nádraží Letí vol. 2: Work in progress proběhnou odborné prezentace a divadelní představení Balet developerů.
Cena vstupného: 50 Kč. Čas: od 18:00