Město k (ne)bydlení nabídne filmové projekce a diskuze

Na čtvrtek 3. října kino Aero ve spolupráci s městskou částí Praha 3 připravilo pro veřejnost a studenty středních škol diskuze a filmové projekce na téma aktuálně problematické dostupnosti bydlení.

Situace na trhu s bydlením v Praze je neutěšená. Pro mnoho lidí se vlastní i nájemní bydlení stává nedostupným. Některých obyvatel se TISK_město k nebydlení_A1_finalzároveň dotýkají nové formy jednorázového ubytovávání turistů, jako je např. Airbnb. Jednodenní přehlídka v kině Aero nabídne filmy a diskuze o dostupnosti bydlení a gentrifikaci, ale také pohled na historii žižkovské zástavby.
Celodenní program bude zahájen v 9:00 hod. projekcí a diskuzí určenou pro studenty středních škol.

Na 16:00 hod. je naplánována vycházka po Žižkově s cílem nahlédnout, jak se v Praze 3 gentrifikace projevuje. Trasa povede od náměstí Jiřího z Poděbrad až ke kinu Aero.
Páteř programu tvoří blok projekcí krátkometrážních filmů s názvem "Brzo budete v cíli", kde jednotlivé snímky budou uvozovat moderované diskuze odborníků na zmíněná témata včetně zástupců městské části Praha 3.

Odlišnou stranu tématu bydlení a jeho provázanost se sociální stratifikací obyvatelstva nabídne projekce věhlasného francouzského celovečerního filmu Nenávist (1995) režiséra Mathieua Kassovitze v hlavní roli s Vincentem Casselem.
Vstupenky pro veřejnost na celý den v hodnotě 190 Kč je možno nakoupit zde.

Další informace a novinky jsou k nalezení v události na facebooku
Město k (ne)bydlení: filmy a diskuze.

 

PODROBNÝ PROGRAM:

9:00 Projekce a diskuze pro střední školy.
13:15 vernisáž výstavy fotografií Petra Tomana ZTRACENÝ ŽIŽKOV ve foyer Kina Aero Výstava je k vidění od úterý 1. 10. do pátku 4. 10. v otevírací době Aerobaru.
13:30 MĚSTO K (NE)BYDLENÍ: HLEDÁNÍ ZTRACENÉHO ŽIŽKOVA (Bio Senior) (90 min) Neznámé fotky žižkovského výtvarníka Petra Tomana, který desítky let obchází svoji domovskou čtvrť a systematicky mapuje proměny její architektury. Dosud nezveřejněné záběry ukazují například stavbu Žižkovského vysílače nebo sanaci v oblasti Komenského náměstí. Projekci klasických diáků doprovodí diskuse s autorem.
16:00 VYCHÁZKA ZA ŽIŽKOVSKOU
GENTRIFIKACÍ
Start nám. Jiřího z Poděbrad, vchod do Kostela Nejsvětějšího Srdce Páně – cíl u kina Aero.

18:00 MĚSTO K (NE)BYDLENÍ: BRZO BUDETE V CÍLI

(160 min)

Pásmo krátkých filmů a diskuse odborníků o (ne)dostupném bydlení, fenoménu airbnb či gentrifikaci. Poznáte život starousedlíků z Dlouhé ulice, kterým každý večer lomozí pod okny podnapilý dav zahraničních turistů, nebo problémy mladé maminky, kterou úřady vystěhovaly z bytu v ulici Karolíny Světlé. Zkušená moderátorka Alžběta Medková z Radio Wave si pozvala řadu zajímavých hostů – pražské radní Adam Zábranský a Ondřej Rut, zakladatele iniciativy Za snesitelné bydlení v centru Prahy Petra Městeckého, antropoložku Barbora Bírová a další. Lokální problémy společně zasadí do globálního kontextu a dají prostor divákům, aby se zapojili do diskuse.
21:30 MĚSTO K (NE)BYDLENÍ: NENÁVIST
orig: La Haine
FRA, 1995, 97 min
režie: Mathieu Kassovitz
francouzsky / české titulky
Temná vize života na pařížském multikulturním předměstí, kde po léta neřešené problémy udělaly z městských ulic téměř válečnou zónu. Režisér a scenárista Mathieu Kassovitz podává na příběhu tří mladistvých kamarádů – Žida, Afričana a Araba – vhled do patového statu quo pařížských předměstských sídlišť. Frustrace a vztek z marginalizace okolní společností postupně v ústřední trojici doutnají, až kulminuje v mrazivém a provokativním finále. Kassovitzovo dílo v sobě snoubí dravost a nevybíravost s uhrančivou stylovostí i empatií, díky čemuž bývá řazeno mezi milníky moderní francouzské kinematografie.