Lidé cyklostojany chtějí, potvrdila anketa žižkovské radnice

První cyklostojany by měly vyrůst na farmářském tržišti na náměstí Jiřího z Poděbrad, u parků, metra a škol. Na tom se shodli fanoušci cyklistiky z Prahy 3 v rámci ankety, kterou uspořádala městská část. Radnice v ní vybídla občany, aby navrhli, kde cyklostojany chtějí. Hlasovalo se celkem pro 32 míst na území městské části.

Nejvíce hlasů získal vnitroblok v Biskupcově ulici před artovým kinem Aero, spolu s Vysokou školou ekonomickou na Churchillově náměstí, druhou příčku obsadily Vrch svatého Kříže (park Parukářka), prostranství před nákupním centrem na Flóře a náměstí Jiřího z Poděbrad. Respondenti se vyslovili také pro umístění stojanů před palácem Akropolis v Kubelíkově ulici, na Olšanském náměstí a u zastávky tramvaje Husinecká před Viktorií Žižkov. Vedle toho volili občané jako vhodné cílové lokality, kde si chtějí do stojanů odkládat  kola, veřejné instituce, zdravotnická, kulturní a sportovní zařízení, ale i obchodní centra, především v oblasti Jarova.

„Požadavky jsme oficiálně předali Technické správě komunikací, která celou akci organizuje. Nyní je společně vyhodnotíme a sestavíme plán. Prvním místem bude určitě náměstí Jiřího z Poděbrad u farmářského tržiště. Tady se náš názor kryje s prioritami veřejnosti,“uvedl zástupce starosty pro dopravu Pavel Sladkovský.

V rámci ankety, která byla vyhlášena 9. února a zakončena 31. března, se lidé vedle umístění cyklostojanů vyjadřovali také  k cyklistické dopravě v Praze 3 obecně - sdělovali své názory na rozvoj cyklostezek, vhodnější řešení cyklopruhů na silnicích i výběr vhodného typu cyklostojanů.

„Ověřili jsme si, že veřejnost umisťování cyklostojanů v Praze 3 hodnotí jako užitečnou a potřebnou aktivitu. Vedle toho jsme získali řadu podnětů, kterými se budeme určitě vážně zabývat. Městská část se v uplynulém roce zaměřila na rozvoj cyklistiky, pro tuto agendu byl jmenován také koordinátor, který má na starosti komunikaci s hlavním městem i občanskými sdruženími jako je Auto*Mat. Jsem rád, že i tato anketa potvrdila, že jdeme správným směrem,“dodal místostarosta Sladkovský.

Anketa o cyklostojanech

  1. kino Aero, VŠE
  2. Parukářka, Flóra, nám. Jiřího z Poděbrad
  3. Palác Akropolis, Olšanské nám., zast. tram. Husinecká
  4. Vinohradská nemocnice, Lidl - Koněvova, sdružení Auto*Mat Bořivojova, Vítkov
  5. nám. Jiřího z Lobkovic, Olšanské hřbitovy, Sportovní areál Pražačka, U vystřelenýho oka, gymnázia Sladkovského nám. a Pražačka, Ohrada, Tachovského nám., Billa - Koněvova, Albert - Spojovací, U Rajské zahrady, Vinohradská, Korunní, Biskupcova