Kameny zmizelých nenechají zapomenout na oběti nacistické genocidy

V Praze 3 přibyla dvacítka Kamenů zmizelých, které připomínají osudy obětí zavražděných v nacistických koncentračních táborech. Tzv. stolpersteine položili ve čtvrtek 18. července příbuzní i další iniciátoři z řad veřejnosti před domy, kde oběti holokaustu žily.

181794_81768_IMG_8393.jpg

Na čtrnácti místech Žižkova a Vinohrad nyní můžete narazit na nové kameny s mosaznou cedulkou s textem, který připomíná, kdo v domě bydlel a jaký byl jeho osud. Na kamenech jsou vyryta data deportace i zavraždění v koncentračním táboře. Zprávu o tom, že se dotyčnému podařilo koncentrák přežít, nese kámen vzácněji.

Stolpersteine v Kouřimské ulici vypráví příběh novinářky, spisovatelky a překladatelky Mileny Jesenské, která byla za svoji pomoc při emigraci židovských rodin roku 1939 zatčena a později deportována do koncentračního tábora Ravensbrück, kde roku 1944 zahynula.

„Smyslem Kamenů zmizelých je uctít a připomenout památku obětí nacistické genocidy za druhé světové války. Ráda bych při této příležitosti vzpomněla ale také na všechny další zavražděné, kteří ještě svůj kámen nemají,“uvedla při ceremoniálu položení kamenů starostka Vladislava Hujová.

181770_81768_IMG_8370.jpg

Na některých místech se osazuje několik kamenů najednou. To je případ Libické ulice, kde žili manželé Čadovi. Josef Čada byl za svoji účast v národním boji za osvobození jako politický vězeň odvlečen do koncentračního tábora Mauthausen, kde byl roku 1942 popraven. Jeho žena Josefa Čadová putovala do koncentračního tábora Ravensbrück, věznění přežila. „Ve stejném domě bydlel i můj dědeček Josef Šperl,“ říká iniciátorka položení třetího kamene před domem v Libické 6. „Dědeček byl za svoji pomoc odbojové organizaci Petiční výbor Věrni zůstaneme a za svoje členství v ilegální skupině pracovníků Léčebného fondu roku 1941 zatčen, následně byl vězněn v Terezíně a v Mauthausenu, kde byl roku 1942 zavražděn,“ popisuje osud odbojáře Josefa Šperla jeho vnučka.

„Na položení kamenů v Praze 3 jsme letos spolupracovali s radnicí třetí městské části, která akci finančně zajistila. Další kameny se v průběhu několika dnů objeví také v Praze 1, 2, 6 a 7,“ upřesňuje předsedkyně občanského sdružení Stolpersteine CZ Mariana Kalvach.

Akce, kterou organizuje sdružení Stolpersteine CZ o.s., je součástí mezinárodního projektu Stolpersteine. V České republice probíhá od roku 2008. Autorem nápadu celoevropských Kamenů zmizelých je německý umělec Günter Demnig. Seznam všech pražských Kamenů zmizelých včetně jejich umístění a informací o jednotlivých zavražděných lidech najdete na www.stolpersteine.cz.