Festival Open House otevře 73 budov v náhradním zářijovém termínu

„Architektura pro všechny“ je mottem letošního festivalu Open House Praha, který zve návštěvníky na prohlídku běžně nepřístupných budov a prostorů v 10 městských částech.

open house 2020 - krenovka„V letošním roce poznamenaném pandemií COVID-19 se s návštěvníky potkáme v náhradním zářijovém termínu 5. až 6. září,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková a dodává: „I nadále sledujeme aktuální informace o stavu epidemie koronaviru a tomu také přizpůsobíme provoz a hygienické podmínky v budovách.“ Festival Open House Praha se letos uskuteční od 1. do 6. září 2020. O víkendu otevře 73 běžně nepřístupných budov a prostorů a v týdnu od 1. září navíc nabídne doprovodný program sestávající z komentovaných procházek, přednášek a debat o městské architektuře. Festival otevřených budov je dnes již tradičním architektonickým svátkem, který umožňuje zdarma prozkoumat skryté poklady města a užít si neopakovatelnou atmosféru pospolitosti a nadšení z poznávání míst. Od 1. září se rovněž pro návštěvníky otevře infocentrum v domě Radost na Žižkově.

Na území městské části Praha 3 představí organizátoři festivalu veřejnosti čtyři budovy a objekty. Mezi letošní festivalové novinky patří objekt bývalého drážního hostince na Žižkově Nová Krenovka. Budova stojící na úpatí dřívějšího pražského šibeničního vrchu fungovala v polovině 19. století pro provoz pohostinství, později však objekt koupily železniční dráhy a ve 20. století sloužila většina jeho místností jako kanceláře ředitelství drah. Nový majitel by zde brzy rád vybudoval multikulturní centrum a v rámci festivalu nabídne Nová Krenovka bohatý doprovodný program pod taktovkou spolku Unijazz. Další novinkou je Olšanský hřbitov s komplexem hrobek rodů Veselých, Eissner von und zu Eissenstein, Zelinkových a Schubert von Soldern. Všechny tyto hrobky pocházejí z 19. století a nedávno byly restaurovány pod dohledem odborníků z Národního památkového ústavu. A chybět nebudou ani budovy, které se zapojily již dříve, jako například památkově chráněná budova bývalého Všeobecného penzijního ústavu, dnes dům Radost, nebo Raiffeisen stavební spořitelna. Ta ze své střechy nabídne návštěvníkům jedinečný výhled na město a Žižkovskou věž.

Galerie