Divadlo Ponec uvede premiéru Lety - 1942

Evropské centrum romské hudby v Praze ve spolupráci se slovenskou režisérkou Danou Račkovou a německým scénografem Mathiasem Straubem přináší hudební modlitbu s názvem Lety – 1942, která pojednává o osudech obětí českého koncentračního tábora v Letech u Písku, jenž byl nazýván „Cikánským táborem“. Byl určen pro „cikány, cikánské míšence a cikánským způsobem kočující osoby“.

214267_106200_letak_nahled_orez.jpg

Přestože problematika tábora u Letů je hodně medializována, nikde nelze nalézt podrobnější popis událostí, které se v táboře odehrály. Nejrozsáhlejší dílo, pojednávající o osudu tohoto tábora a jeho obětí, je soubor výpovědí přeživších vězňů a jejich rodin Tíživé mlčení Paula Polanského, z něhož mluvený text této modlitby vychází.

Autorem hudby je romský skladatel a hudebník Jiří Korman. Scénář napsala slovenská režisérka Dana Račková, která se profiluje především jako režisérka alternativních hudebních a divadelních projektů. Oba se společně chopili režie. Scénografii vytváří Mathias Straub, který tento projekt nevnímá primárně jako divadelní nebo hudební zážitek, ale jako pietní rituál pro oběti romského holocaustu v Čechách

Premiéra se koná dne 8. května, reprízy jsou naplánovany na 9. května a 2. srpna.