Česká taneční platforma představila špičku domácího tance

V neděli 6. dubna skončil jubilejní 20. ročník festivalu, který uvedl nejlepší taneční inscenace uplynulého roku. Nejvyšší ocenění si od mezinárodní poroty vysloužil soubor VerTeDance za inscenaci Korekce. Cenu diváků pak z rukou zástupce starostky Prahy 3 Josefa Hellera převzala se svými spolupracovníky Barbora Látalová za představení Karneval zvířat.

212343_105137_im_3.jpg

„Malý krok pro lidstvo, obrovský skok pro tanec“ – takové bylo motto dvacátého ročníku tanečního festivalu Česká taneční platforma, který v neděli 6. dubna skončil v divadle Ponec předáním cen nejlepším interpretům. Slavnostní tečku za přehlídkou obstarala loňská vítězná inscenace Jezdci Lenky Vagnerové&Company, po jejímž skončení došlo na dlouho očekáváné vyhlášení výsledků.

Odborné poroty a diváci rozhodli o vítězích v celkem čtyřech kategoriích. Inscenací roku se stalo představení souboru VerTeDance Korekce v režii Jiřího Havelky, tanečnicí roku se stala Andrea Opavská za výkon v inscenaci La Loba, cenu za světelný design získala spolu s tvůrčím týmem Bára Látalová za představení Karneval zvířat. Trofej pro divácky nejoceňovanější inscenaci pak za totéž představení jeho autorům předal Josef Heller, zástupce starostky Prahy 3, pod jejíž záštitou se letošní ročník festivalu konal.

212348_105138_im_1.jpg

Do hlavního programu festivalu bylo letos zařazeno celkem deset inscenací, které hostilo pět festivalových scén. Kromě zmiňovaného Ponce je diváci mohli zhlédnout také v holešovickém Studiu Alta, divadle Alfred ve dvoře, prostoru NoD a v Centru současného umění DOX. Bohatý byl ale také doprovodný program, který nabídl celou řadu seminářů, diskuzí a site-specific projektů. Jubilejní 20. ročník festivalu byl podle organizátorů navíc spojen s mimořádným zájmem zahraničních manažerů, producentů a organizátorů tanečních akcí, kterých dorazilo do Prahy více než šedesát.

212350_105139_im_2.jpg

„Česká taneční platforma letos oslavila dvacet let a celá se nesla ve znamení hesla „Malý krok pro lidstvo, obrovský skok pro tanec“. Úspěch letošního ročníku, který měl tu čest zde přivítat šest desítek zahraničních hostů, naše motto jenom stvrzuje. Hosté nejen že, zřetelně vnímají vývoj české taneční scény, ale oceňují, s jakým nasazením se Platforma uskutečnila i za podmínek, které jsou v evropských kontextech na hranici udržitelnosti. Věříme, že festival poroste a dál bude naplňovat svůj hlavní cíl, kterým je podpora české taneční tvorby a zprostředkování kontaktů na mezinárodní úrovni,“ shrnula ředitelka festivalu Kateřina Višinská.