ŽIŽKOV ZNÁMÝ I NEZNÁMÝ – cyklus architektonických procházek 2020

Třetí městská část v roce 2020 pořádá další cyklus architektonických procházek, které zavedou návštěvníky na známá i méně známá místa Žižkova. Vstup je zdarma.

Architektonické vycházky po území městské části Praha 3 budou letos pokračovat již dvanáctým rokem. Vědomí, že s některými z účastníků Umprumka na Žižkově a její okolíse na nich setkáváme od úplného počátku, nás nesmírně těší ale i zavazuje.

Za takto dlouhé období můžeme společně sledovat postupnou proměnu čtvrti – rekonstrukce historických objektů, konverze staveb ztrácejících svůj původní účel i novou, povětšinou residenční výstavbu. Městská část žije a těší nás, že se postupně stává nejen stále vyhledávanějším místem trvalého pobytu, ale neztrácí ani svou autenticitu a charakter. Zdejší genius loci nepřestává přitahovat umělce, což mimo jiné dokládá narůstající počet nezávislých galerií. Jejich fenoménu se budeme věnovat hned na dvou procházkách. Neopomeneme ani školní budovy a jaksi příznačně bude jednou z nich žižkovská Umprumka. Zda nabízejí Fenomén žižkovských galerií I.nejnovější residenční projekty přednosti před tradiční blokovou výstavbou prozkoumáme na Vackově. A že nám i po dvanácti letech území Prahy 3 nabízí dosud neprozkoumaná teritoria si uvědomíme na Chmelnici a na Jarově. Trasu mezi domy nám zde bude navíc lemovat bezpočet plastik z dob minulého režimu…

Stejně jako v uplynulých letech pokládáme za zásadní kontext a souvislosti. Stavby i sochařská díla budeme proto zasazovat do širšího historického i urbanistického rámce.

Stalo se již tradicí, že součástí procházek jsou návštěvy vybraných interiérů, jež obvykle nejsou veřejnosti přístupné. Nebude tomu jinak ani letos. A stejně jako loni se budeme k našemu architektonickému putování opět scházet převážně ve čtvrtek. Třebaže právě kvůli možnosti vstupů do vybraných objektů existují v programu i výjimky. Pozor na ně!

Koncepce a lektorské vedení: Kateřina Lopatová a Dana Schlaichertová


PROGRAM
 

Čtvrtek 2. dubna
UMPRUMKA NA ŽIŽKOVĚ A JEJÍ OKOLÍ
Sraz: 17.00 hod, před Střední uměleckoprůmyslovou školou, Žižkovo nám. 1
 

Čtvrtek 23. dubna
FENOMÉN ŽIŽKOVSKÝCH GALERIÍ I.
Sraz: 16.30 hod, před Infocentrem na nám. Jiřího z Poděbrad, Milešovská 846/1
 

Čtvrtek 21. května
SPORT A VOLNÝ ČAS NA BALKÁNĚ
Sraz: 17.00 hod, zastávka autobusu Balkán (směr Spojovací)
 

 Čtvrtek 18. června
JAGELLONSKÁ ULICE A JEJÍ OKOLÍ

Sraz: 17.00 hod, roh Lucemburské a Radhošťské ulice


Čtvrtek 24. září
Sraz: 17.00 hod, zastávka autobusu Vackov (roh ulic Malešická a Na Vackově)
NOVÁ VÝSTAVBA NA VACKOVĚ

 

Čtvrtek 8. října
JAROV A CHMELNICE

Sraz: 17.00 hod, tramvajová zastávka Chmelnice
 

Středa 21. října
FENOMÉN ŽIŽKOVSKÝCH GALERIÍ II.
Sraz: 16.30 hod, před budovou radnice, Havlíčkovo nám. 700/9

Čtvrtek 12. listopadu
ORLICKÁ ULICE A JEJÍ OKOLÍ

Sraz: Pozor, již ve 14.00 hod, před budovou VZP, roh Orlické a Vinohradské ulice