Žižkov slaví vznik republiky, aneb jak se žilo na Žižkově na podzim roku 1918

Městská část Praha 3 připravila k 100. výročí vzniku Československa mnoho zajímavých akcí, které zahájí již v měsíci září.

_MG_0359Dobové odpoledne zavedlo do časů našich pradědů a prababiček a navodilo atmosféru přelomových dní na sklonku Velké války, kdy monarchie umírala a rodila se republika. Program  byl sestavený jako  pestrá zážitková pozvánka na unikátní výstavu -  1918 Žižkov „My, národ Československý…“, která bude pro všechny k vidění od 7. září v žižkovském Atriu, a která představí vývoj Žižkova v letech 1918 – 1938._MG_0204

 V legendární žižkovské hospodě U Vystřelenýho oka šlo zažít Žižkov, jak mohl vypadat na podzim roku 1918.

_MG_0430 Byly k dostání prvorepublikové pokrmy válkou ochuzených receptů žižkovských hospod, na zdraví mladé republice se připíjelo nefalšovanou kontušovkou. Autoři zmiňované výstavy seznámili s morálkou Žižkovských Pepíků a šťabajzen, moderátor Pepa Lábus s hudebním doprovodem harmonikáře Pepy Čečila pobavil úryvky Haškova Švejka. Dobová řemesla zastoupil například dráteník a jeho malé muzeum, atmosféru dobového prostředí zajistil Pin up & Vintage Studio a klub vojenské historie Gardekorps Praha, který navíc představil výstavu  vojenské výzbroje a výstroje c. a k. mocnářství. A svůj zážitek z těchto nezapomenutelných historických kulis šlo zvěčnit v dobovém foto koutku, nebo uchovat v podobě vlastnoručně vyražené pamětní mince.