Zemřel malíř a čestný občan Prahy 3 Pavel Brázda

Svou životní pouť zakončil malíř Pavel Brázda, jedna z nejvýraznějších osobností českého výtvarného umění 20. století. Zakladatel vlastního stylu hominismus - umění o lidech a pro lidi – odešel ve věku 91 let.

Pavel-BrázdaZpočátku své tvorby navazoval na práce umělců sdružených ve Skupině 42, později (1944) vytvořil vlastní umělecký směr nazývaný hominismus – umění o lidech a pro lidi. Spolu se svou manželkou a Ivanem Sobotkou vytvořil malou uzavřenou skupinu výtvarníků, která byla až po roce 1989 objevena pro širší veřejnost zásluhou časopisu Revolver Revue. První velkou výstavu měl společně s manželkou v roce 1992 v PKC Ženské domovy v Praze. V roce 2006 připravila k jeho osmdesátinám rozsáhlou a mimořádně navštěvovanou retrospektivní výstavu pražská Národní galerie. Další velkou retrospektivní výstavu mu v roce 2008 uspořádalo České centrum Paříž. V roce 2009 měl mj. výstavy v pražské Galerii 5. patro a v brněnské Galerii Aspekt.

Ve své tvorbě, která je jedinečná a nezaměnitelná, si vždy zachovával svobodný a nezávislý přístup bez ohledu na módní trendy či umělecké proudy. Vydal dvě pozoruhodné knihy, monografii v nakladatelství Argo a glosovaný životopis Obluda čeká, obluda má čas vydaný u příležitosti velké výstavy v Paříži v knižní edici Respektu.