Vlastníci domů mohou požádat Prahu 3 o bezúročnou půjčku na odstranění graffiti

Majitelé domů v Praze 3, kterým sprejeři pomalovali svými výtvory fasádu, mohou na její vyčištění od graffiti získat peníze od městské části. Buď jako bezúročnou půjčku, na kterou nemusí mít ručitele, nebo i jako dar z radničního Fondu obnovy a rozvoje. Pořídit si tak z těchto peněz mohou například také ochranný antigraffiti nátěr, který zhoršuje přilnavost barvy k podkladu a usnadňuje čištění zdí.

140590_60585_graffiti_MG_5995.jpg

Bezúročné půjčky do 499 000 korun a dary zpravidla na vylepšení exteriéru domu do částky půl milionu korun mohou jejich vlastníci při splnění stanovených podmínek využít nejen na opravu posprejovaných fasád.

„Z Fondu obnovy a rozvoje je možné získat finance také například na opravy střech, oken, schodišť a dalších věcí,“ vysvětluje vedoucí odboru územního rozvoje Zdeněk Fikar.

Městská část Praha 3, jejíž velkou část tvoří památková zóna, vynakládá ročně na čištění a opravy fasád svých domů okolo čtyř milionů korun. „Domy ve vlastnictví městské části, u kterých to materiál omítky umožňuje, jsou opatřeny antigraffiti nátěrem a všechny ostatní se pravidelně čistí,“ říká starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Domy městské části se monitorují dvakrát do měsíce, a pokud se při kontrole najde poškození fasády, ať již od sprejerů nebo způsobené povětrnostními vlivy, ihned se zdi čistí nebo opravují. Na podobné opravy Praha 3 vynakládá zhruba 4 miliony korun ročně.