Radnice proti psím exkrementům

Kampaň ŽIŽKOV NENÍ ŠIŠKOV odstartovala 1. března. V rámci ní dojde k významnému navýšení počtu stojanů se sáčky na psí exkrementy a současně bude probíhat intenzivní spolupráce s městskou policií. Ta má možnost uložit pokutu až do výše 10 000 Kč.

kolaz-novinyV Praze 3 máme téměř tři tisíce psů. Naprostá většina pejskařů po svých psech poctivě uklízí. Bohužel stále existují tací, kteří se k odpovědnosti za exkrementy svých miláčků nehlásí.

Situace se pravidelně zhoršuje v zimním období. S příchodem oblevy začíná doslova slalom mezi psími výkaly, a to nejen na chodnících.

Situace s psími bobky na chodnících v Praze 3 je neúnosná. Budeme ji muset začít řešit. Chceme být maximálně vstřícní s navýšením počtu stojanů se sáčky a důrazem na úklid i mimo chodníky. Ale podstatnou součástí naší snahy bude i represe za znečišťování veřejného prostoru,“ dodává starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.

 

Povinnosti majitelů psů

Majitel nese plnou zodpovědnost, bez ohledu na to, zda má, nebo nemá psa na vodítku. Je povinen po svém psu uklidit na chodníku i trávníku.

Poplatek ze psa není úhrada za úklid po něm

Někteří pejskaři jsou mylně přesvědčeni, že když platí poplatek ze psa, už po něm nemusí uklízet. Tak to ale není. Příjem do rozpočtu Prahy 3 z poplatků za psy činí zhruba 1,6 mil. Kč. Jen náklady na instalaci a doplňování stojanů se sáčky + vyprazdňování košů na psí exkrementy stojí Prahu 3 cca 2 mil. Kč ročně.

Samotný sběr exkrementů z chodníků se provádí v rámci pravidelného úklidu, kde se používají i speciální vysavače. Ten vychází na cca 4,2 mil. Kč ročně.

Stojany na sáčky a další možnosti

Aktuálně je stojanů se zásobníky na sáčky v Praze 3 celkem 115. K tomu dalších 179 stojanů, které mají jak zásobník, tak i odpadkový koš na odkládání plných pytlíků. Navýšení chce radnice docílit ve spolupráci s místními občany prostřednictvím ankety. Existují dvě možnosti, jak nahlásit znečištěný chodník:

  • telefonicky na odbor životního prostředí – 222 116 383
  • na webovém portále Čistá Trojka (www.cistatrojka.cz).

Text: Šimon Ornest
 

Postrádáte na nějakém místě stojánek se zásobníky se sáčky na psí exkrementy? Pokud ano, uveďte jej v naší anketě na facebooku Praha 3.

Sankce pro nezodpovědné pejskaře

Společný zájem občanů Prahy 3 je, aby ulice, chodníky, trávníky nebo pouliční rabátka nesloužily jako veřejné psí záchodky.

reditel or3Městští strážníci doposud přistupovali k neukázněným pejskařům benevolentně, nyní ale budou přísnější.

„Mezi základní povinnosti majitelů psů mimo jiné patří i úklid psích exkrementů. Naprostá většina chovatelů po svém psovi řádně uklízí. Bohužel jsou však mezi nimi i tací, kteří úklid ignorují a znepříjemňují tak život ostatním občanům. Znečištění veřejného prostranství je přestupkem proti veřejnému pořádku, za který hrozí pokuta až do výše 10 000 Kč a zápis do evidence přestupků vedené Rejstříkem trestů. První pokuta v letošním roce byla udělena ve výši 2 000 Kč,“ říká ředitel městské policie Prahy 3 Ing. Dušan Machoň.

Související dokumenty