Sportovní třídy ZŠ Jeseniova ovládly Pohár Rozhlasu

V úterý 12. června se nejlepší školy sjely do Olomouce na republikové finále Poháru Rozhlasu tradiční týmové soutěže pro druhý stupeň základních škol, která letos zažila již 50. ročník. Hned tři vítězné poháry senzačně vybojovali žáci ZŠ Jeseniova.

Pod dohledem kamer České televize a patronky soutěže, současné úspěšné výškařky Michaely Hrubé, a mistryně světa v trojskoku Šárky 50Kašpárkové, se zrodil neuvěřitelný příběh. Žáci sportovních tříd ZŠ Jeseniova totiž ovládli všechny tři kategorie, do kterých se jim podařilo na finále probojovat – mladší žákyně, mladší žáci a starší žákyně. Více než důstojně tak navázali na předchozí úspěšná vystoupení této školy na Poháru rozhlasu v minulých ročnících.

151Zlatý ročník načaly mladší žákyně, které zvítězily v těsném souboji se ZŠ Porubskou pouze o 26 bodů, když získaly celkem 6229 bodů, třetí skončila s odstupem ZŠ Opava, Englišova. Mladší žáci se oproti krajskému kolu zlepšili o 300 bodů (získali 4622 bodů), druhou ZŠ Emila Zátopka Zlín porazili o 60 bodů, třetí ZŠ Dany a Emila Zátopkových Třinec o 200 68bodů. Největší bodový progres od okresních a krajských kol zaznamenaly starší žákyně, které získaly celkem 7296 bodů, což stačilo na náskok více než 150 bodů před druhou ZŠ Uherské Hradiště a těsně třetí ZŠ Porubskou.

Ačkoli se jednalo o soutěž žákovských týmů, kdy se vše podřizuje týmovému úspěchu, tak nebyla na olomouckém stadionu nouze o parádní výkony. Padlo mnoho 167 nejlepších výkonů sezóny a také české rekordy na 60m starších žákyň (7,58) a na 4x60m starších žáků (26,98). Ze závodníků ZŠ Jeseniova nejvíce vynikla dvě děvčata, která se dostala do nejlepší desítky závodníků v počtu získaných bodů. Byly jimi mladší žákyně Terezie Táborská a starší žákyně Lucie Krbcová. Prvně jmenovaná pak předvedla jeden z nejkvalitnějších výkonů celého klání, když se v běhu na 600m časem 1:41,41 min. dostala do čela celorepublikových tabulek své věkové kategorie. K dalším hodnotným výkonům lze jistě zařadit 12,06 m starší žákyně Daniely Kozačové ve vrhu koulí 3kg a 512 cm v dálce mladšího žáka Jana Auředníka. Celkem pak závodníci ZŠ Jeseniova získali prvenství v sedmi dílčích disciplínách.