Seifertův Žižkov přinesl vyzrálá díla

2. ročník literární soutěže Seifertův Žižkov má nové oceněné autory. Slavnostní vyhlášení deseti nejúspěšnějších literárních prací se uskutečnilo v obřadní síni žižkovské radnice.

Jako nejzdařilejší vyhodnotila porota dílo šestnáctileté Anny Tomšíkové z Křižanova, vyzrálý příběh s názvem Pohřeb pod okny. Na druhémDSC_0825001 místě ocenila povídku s prvky fantasy Déšť jisker od Kláry Kovářové a na třetí zařadila experimentální lyrickou báseň Martina Hublara. Oba autoři se zúčastnili soutěže již v úspěšném prvním ročníku.

Veršům či povídkám mladých lidí z celé republiky bylo inspirací dílo Jaroslava Seiferta, jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu. „Pořádáním soutěže Praha 3 projevuje úctu českému autorovi světového formátu a vyjadřuje podporu všem mladým autorům, kteří mají ambici stát se jeho následovníky, jsou ochotni věnovat tomu své úsilí a volný čas. Nezbývá než doufat, že v zápase o literární uznání alespoň někteří z účastníků DSC_0831001doopravdy uspějí,“ řekla místostarostka pro školství Lýdia Říhová (KDU-ČSL), která všem předala ceny v podobě knižních poukázek a popřála jim mnoho zdaru a radosti z psaní. „Nejlepších 22 textů jsme zveřejnili v almanachu, který bude tvůrcům připomínat jejich začátky,“ dodala. 

Do druhého ročníku literární soutěže školáci ve věku 12–17 let zaslali tři desítky příspěvků. Je to o něco méně než vloni, ale kladně se to odrazilo v jejich kvalitě. „Až na výjimky byly práce na velice dobré formální úrovni, navíc často s až nečekaně zajímavým či závažným obsahem,“ zhodnotil předseda poroty, básník a prozaik Jan Zbořil. Mezi příspěvky převládaly klasické povídky, úvahy a rýmované básně, ale vyskytla se i díla s detektivním námětem, sci-fi nebo osobní zpovědi a vyznání. Dalšími členy poroty byla básnířka a prozaička Alena Marečková a spisovatel Jan Těsnohlídek. Záštitu akcím opět udělilo ministerstvo školství a PEN klub. Všechna díla jsou zveřejněna na seifertuvzizkov.cz.

Text a foto: Katka Maršálová