Roboti motivují děti k učení

Osmého června se proměnila Základní škola Cimburkova v tvůrčí továrnu, ve které během zábavného, hracího a v neposlední řadě vzdělávacího dne vznikaly roboti. A ne ledajací. Vyškolený tým 13 špičkových odborníků společnosti IBM z celého světa zavítal v rámci firemního programu Corporate Service Corps poprvé do České republiky.

Úkolem bylo poskytnout poradenství v předem domluvených projektech. Odstartovala tak téměř čtyřtýdenní mise, při které pomohou _DSC9110001pracovníci z IBM čtyřem neziskovým organizacím a pomohou dětem stát se motivovanými žáky pomocí robotů.
Odborníci z mezinárodního týmu společnosti IBM (např. z Indie, Austrálie, Malajsie, Filipín či Spojených států) nejdřív dětem krátce představili své země a jejich kulturu, a pak se už pustili do společné práce. Nejdříve ve skupinách složených nejvíce z 13 členů stavěli lego roboty. Po krátké přestávce se pustili i do základů programování konverzačních asistentů, tzv. chatbotů pomocí speciálního zjednodušeného programovacího jazyka přístupného i pro nejmenší žáky.

Rod Anami, GTS Engineer z Brazílie, člen Corporate Service Corps týmu v České republice a koordinátor aktivit v ZŠ Cimburkova program přiblížil slovy:
_DSC9116001„Aktivity pro děti ze ZŠ Cimburkova promýšlíme a připravujeme se členy Corporate Service Corps týmu již dva týdny a je to pro nás velmi osobní a emotivní záležitost. Rádi bychom děti motivovali k dalšímu studiu. A jsme si jistí, že se od nich také hodně naučíme.“
Děti si kromě programování a stavění robotů trénovaly i svoji angličtinu. V skandinávském Finsku humanoidní roboti připomínající sovy s obrazovkami už učí děti angličtinu, němčinu a matematiku. V Praze si je dnes žáci ještě jenom naprogramovali, ale kdo ví, třeba příště už budou i tady roboti učit.
Corporate Service Corps je globální program společenské odpovědnosti společnosti IBM, který letos slaví 10. výročí. Obdobných Corporate Service Corps týmů po světě v uplynulých deseti letech působilo téměř 300.
Partnerské organizace mají v každodenní interakci s IBM Corporate Service Corps týmem možnost nahlédnout své aktivity, problémy i plány za pomoci nejnověších byznys metodologií. _DSC9123001
Kristina Kosatíková, IBM ČR Corporate Citizenship, Corporate Service Corps manažerka pro Českou Republiku nám k tomu řekla:
„Chtěla jsem v rámci Corporate Service Corps aktivit v České republice připravit aktivitu pro děti z rodin, ve kterých vzdělávání není mezi prioritami. Technologie a lego roboty jsme zvolili po dohodě s vedením ZŠ Cimburkova, protože si přáli akci propagovat něčím pro děti snadno pochopitelným. Jde nám o smysluplnou interakci s dětmi, jednoduché motivační vzdělávací aktivity, se kterými pracují IBM dobrovolníci po celém světě.“
_DSC9132001Ve třech organizacích pracuje IBM Corporate Service Corps tým na komunikačních strategiích – Život 90, Česká Alzheimerovská společnost a Asociace pro mezinárodní otázky. V Agentuře pro sociální začleňování procházejí jejich současné aktivity a navrhují jejich vylepšení a zefektivnění.
Den s roboty v ZŠ Cimburkova prokázal, že podobné akce mají rozhodně svůj smysl a jejich přitažlivá forma děti baví. Richard Šťastný, učitel z této školy závěrem zhodnotil "robotický" den slovy: „Tuto akci chápeme jako příležitost pro naše žáky dozvědět se něco nového z oblasti robotizace a automatizace. Pro děti je důležité vše vidět na vlastní oči a nejlépe si některé věci i samostatně vyzkoušet. Setkání s odborníky a experty daného oboru je může pozitivně ovlivnit při výběru jejich budoucího povolání.”

Akci navštívila radní pro školství Jaroslava Suková: „Nejen já, ale i pracovníci IBM byli velmi mile překvapeni komunikativností žáků ZŠ Cimburkova, kteří kladli zvídavé otázky a aktivně se zapojovali do veškeré činnosti. Organizátoři s údivem konstatovali, že očekávali znevýhodněné děti, ale přítomní žáci se projevovali jako v každé jiné základní škole. Já za zřizovatele mohu konstatovat, že nás na druhou stranu překvapil nezájem neziskových organizací, které tzv. bojují za otevření této naší školy veřejnosti, ale tuto příležitost nevyužily.“

                                                                                                                                                        Text: Jan Dvořák, foto: Radko Šťastný

Fotogalerie