Na Praze 3 se otevřelo 90 % škol a školek

Devět škol a šestnáct školek na Praze 3 zahájilo školní rok prvního září. Dvě zařízení rekonstruují, jedna školka hlásí zpoždění provozu kvůli koronaviru.

Na Praze 3 se otevřela většina škol a školek. U dvou zařízení se realizuje rekonstrukce, školka Perunova má část dětí a učitelek v karanténě. Pro povinné nošení roušek ve společných prostorách školských zařízení se zatím nerozhodl žádný z ředitelů a ředitelek. Instituce se řídí doporučeními od Ministerstva školství a pražské Hygienické stanice a budou v pravidelných intervalech dezinfikovat prostory. Začátek školního roku školy také naplánovaly tak, aby se první a druhý stupeň téměř nepotkal. Naštěstí se aktuální situace nijak nedotkla plánovaného otevření nové mateřské školky Bukové, která otevřela mimo tři běžné třídy i jednu v alternativním Montessori programu.

Mateřská školka Perunova zaznamenala během letního provozu jedno dítě pozitivní na covid-19. Učitelé a děti, kteří s ním přišly do kontaktu, mají povinnou karanténu. Otevření školky je plánováno na 3. září, nicméně je možné, že se ještě zpozdí. „Čekáme na výsledky druhého testování u pedagogického sboru,“ komentoval Štěpán Štrébl, místostarosta Prahy 3 pro školství.

Mateřská školka Jeseniova pak bude se otevřena 6. září. Děti ze dvou tříd zůstanou v budově, dvě třídy budou dočasně umístěny v MŠ Seiferta a Waldorfská. „Na budově školky se objevila prasklina, dvě třídy jsou tak preventivně zavřeny a čekáme na plán opravy,“ dodal dále Štrébl.  

Základní škola Chelčického dokončuje plánovanou rekonstrukci. Ta se protáhla kvůli koronavirovým opatřením v loňském školním roce, kdy nebylo možné provoz školy omezit natolik, aby mohla škola fungovat v intencích stanovených Ministerstvem školství.

Mateřská školka Buková se dnes otevírá poprvé od přestavby, která proběhla v posledních dvou letech a stála téměř 100 milionů. Otevírají se celkem čtyři třídy, z toho jedna bude děti vzdělávat v programu Montessori. Vedle mateřské školky Waldorfská je to druhá alternativní vzdělávací instituce, jejíž zřizovatelem je městská část Praha 3. „Zaznamenali jsme velký zájem rodičů o Montessori pedagogiku  a třídu jsme do školky vnořili oproti původnímu plánu. Nebylo to bez problémů, architektonický návrh s ní nepočítal a bylo těžké do návrhu například umístit celou funkční kuchyňku pro děti. Program totiž ukládá, aby si děti samy chystaly svačiny,“ komentuje okolnosti Štěpán Štrébl.

Text: Lucie Bukovanská

Foto z otevření MŠ Buková: Anežka Hesová