První dáma meziválečné avantgardy malířka Toyen má na Žižkově svoji pamětní desku

V ulici Krásově 1834/2 byla odhalena 10. září 2019 pamětní deska malířky Toyen, která na této adrese žila v letech 1941 – 1945.

IMG_0380Avantgardní malířka Marie Čermínová (1902-1980), kterou zná celý svět pod pseudonymem Toyen, bydlela na Žižkově v Krásově ulici. Zrovna zde ukrývala v letech 1941–1945 v koupelně své garsonky židovského básníka Jindřicha Heislera, který díky její odvaze neskončil v koncentračním táboře. To je koneckonců i důvod, proč se rozhodla městská část Praha 3 spolu s hospodou U Vystřelenýho oka vzdát hold věhlasné malířce.IMG_0519

Pamětní desku vytvořil undergroundový malíř Martin Frind, který ji na místě spolu s místostarostkou Janou Belecovou a Pavlou Cahákovou, uměleckým garantem hospody U Vystřelenýho oka, slavnostně odhalil. Deska nese rysy Frindova charismatického stylu – dokonalost a krásu terpentýnové malby rádoby „kazí“ samotný nápis, přesto ale na náhodné procházející útočí obraz svou smyslností i syrovou faktickou podobou, zároveň se nevyzývavě klaní surreální symbolice samotné Toyen.

Praha 3 bude připomínat slavnou malířku i v říjnu. V Galerii Toyen (Milešovská 1) se bude konat výstava jejích bust.

 

IMG_0314

Fotogalerie