„Praha 3 v proměnách času“ je zatím největší knihou o naší čtvrti

Třetí městská část vydala monografii, která reflektuje dějiny dnešního Žižkova, Vinohrad a Jarova od pravěku až po současnost. Na díle se kromě autorů podílela řada místních starousedlíků. Knihu lze zakoupit za zvýhodněnou cenu v Informačním centru Praha 3.

Praha3_Obalka_pro_letak„Praha 3 v proměnách času“ bratří Čvančarů je komplexním průvodcem po současném území naší městské části. Mapuje historii od dob osídlení Keltů až po dnešní dobu. Obsahuje bohatý materiál o nejvýznamnějších událostech a osobnostech, které svým dílem přesahují pomyslné hranice třetí městské části.

Na 364 stranách přináší nesmírně podrobný obraz původně „proletářské“ čtvrti, takovou knižní mapu s mnoha dosud neznámými zajímavostmi. Knížka ukazuje mimo jiné vývoj naší čtvrti, která se z chudé periferie proměnila do hrdého města. Pozoruhodným mozaikovým způsobem sleduje, jak každá ulice, dům či blok tvoří dějiny Prahy 3, včetně bohatého obrazového materiálu, sesbíraného kolektivem žižkovských patriotů.

Unikátní publikace představuje neskutečné množství práce. Autoři nevynechali ani jedinou etapu z naší historie. Hodně se soustředili na odboj, v němž se zkušení čtenáři seznámí s mnoha drobnými příhodami obyvatel Žižkova, kteří museli přežít pod nacistickým aparátem. Nezapomněli pochopitelně ani na operaci Anthropoid, která se významně dotkla Žižkova a na níž se specializuje jeden z autorů, historik Jaroslav Čvančara. Do odboje se tehdy zapojilo mnoho Žižkováků, kteří na Kobyliské střelnici zaplatili cenu nejvyšší. Jiné mikropříběhy sledují např. Františka Nenáhla, vedoucího restaurace Union, který v letech 1945-1948 působil jako mistr popravčí u Mimořádného lidového soudu. Žižkovák Čeněk Zahradníček pro změnu natáčel na kameru popravu K. H. Franka na Pankráci. Jiné osudy potkali totálně nasazené lidi, vězně z koncentračních táborů, kteří leckdy svůj bývalý domov ani nenalezli, navrátivší se vojáky, jež skončili v komunistických lágrech nebo ve vězení po roce 1948.knížka

Do detailu se čtenáři seznámí s poválečnou  a komunistickou dobou. Praha 3 změnila svoje hranice, přežila temnou normalizační asanaci, které podlehla řada pavlačových domů. Bourání staré zástavby ukončila až sametová revoluce.

Bratři Čvančarové se zaměřili v poslední kapitole na současnou dekádu naší městské části. Malá bytová privatizace, revitalizace náměstí, ulic a domů nebo obnova parků jsou nejviditelnější změnou, která nastala po roce 1990.

V běžné distribuci knížku zakoupíte za 700 Kč. Za zvýhodněnou cenu 500 Kč ji zájemci získají levněji v Informačním centru Prahy 3 (ul. Milešovská 1).

Martin Hošna