po-stopach-osmicek_banner

Program Oživlých obrazů třicetileté války!

Máme pro vás již připraven program na sobotní odpoledne na Parukářce! Oživlé obrazy třicetileté války budou nabité hudbou, tancem, bojovými ukázkami, soutěžením a řemesly našich praprarodičů. Program je sestaven tak, že se nebudete ani chvilku nudit, celou akci si pořádně užijete a přijdete na to, že historie je zábava. Těšíme se na vás již tuto sobotu!

po_stopach_quotosmicekquot_-_cerven2 Bojové ukázky vojenských jednotek třicetileté války budou rozděleny do čtyř scén mezi 14.00 a 18.30. O tom, kdo se postará o napínavou podívanou, jsme psali již zde.

Doprovodná přednáška předního historika a odborníka období třicetileté války PhDr. Pavla Běliny, CSc. k panelové výstavě

 • u panelové výstavy ve velkém stanu u podia přibližně v 15.00 hodin.

Hudební vstupy bude mít muzikantské uskupení Jiřího Hodiny Mantaban, také v hodinových cyklech, od 14:00 do 18:00 hodin.
Neofolklórní hudební skupina Mantaban - autorizované, zvukově barevné vyprávění inspirované lidovou tvorbou. Od svižných písní po baladické rozjímání, soudržná hudební směs, kde se kloubí tradice s přínosem jednotlivých členů. Hudba Mantabanu se hravě převaluje mezi tanečností folklóru a dynamikou jazzové hudby. Propojení městské a venkovské hudby kapela pojmenovala jako "neonový folk".
Jiří Hodina - housle, zpěv, Jan Jirucha - trombón, eufonium, Petr Kalfus - soprán saxofon, altový klarinet

Tanečních ukázek se zhostí barokní taneční soubor ze skupiny TRN V OKU. Své taneční umění vám předvedou ve dvou vstupech během prvních dvou hodin programu, mezi 14.00 – 16.00 hodinou.

Závěr celé akce bude patřit hudební skupině Jamie Marshall & Amplified Acoustic Band - pražská multižánrová hudební skupina s bluesovými kořeny kolem anglického písničkáře, zpěváka a vynikajícího kytaristy Jamieho Marshalla. Jamieho doprovázejí zkušení muzikanti s bohatou hudební minulostí, kteří jsou výraznými personami na české hudební scéně. Přibližně hodinové vystoupení začíná v 19.00 hodin

Během celého odpoledne můžou malí i velcí:

 • vyzkoušet svou zručnost v dobových řemeslných dílnách společnosti Czech Hands:
  • Hračky našich babiček
  • Navlékárenská dílna
  • Ruční tisk
  • Kovotepec
  • Tesařská učebna
 • načerpat vědomosti a odpovědi do soutěže z panelové výstavy o třicetileté válce, která bude umístěna ve velkém stanu hned vedle pódia
 • nahlédnout do každodenního života vojáků v jejich táboře. Ve vojenském ležení se také podívat, jak bylo postaráno o hladové žaludky obyvatel vojenského ležení v dobové kuchyni.
 • Prohlédnout si zblízka zbraně přímo ve vojenském táboře. Vybrané palné zbraně mapují vývoj od kuše ve 14. století až po pušky s perkusním zámkem v 19. století
 • přihlásit se do zábavně-vědomostní soutěže o ceny. Soutěž je rozdělena do dvou kategorií a je tedy určena všem, dětem i dospělým. Každým kdo odevzdá soutěžní list, získá malou pozornost. Nenechte si ujít možnost vyhrát tematické ceny - ze správných odpovědí bude v obou kategoriích vylosováno celkem šest výherců. Losování je naplánováno přibližně na 18.00 hodinu.

Tuto sobotu na viděnou!