Žižkovská věž

Žižkovský vysílač (též Žižkovská televizní věž či Žižkovská věž) je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985 až 1992 Inženýrskými a průmyslovými stavbami Ostrava podle návrhu architekta Václava Aulického a statika Jiřího Kozáka. Leží na rozhraní Žižkova a Vinohrad.

135182_55857_IMG_3223_b.jpg

Samotnou stavbu obklopovaly mnohé spory, mj. o likvidaci části židovského hřbitova či o hrozbu elektromagnetického zatížení okolí, kterou však zvláštní komise vyvrátila.

Konstrukce se skládá ze tří válcových ocelových tubusů dosahujících společně výšky 134 metrů. Hlavní tubus, obsahující dva rychlovýtahy, pak přechází do anténního nástavce sahajícího do výšky 216 metrů.

Tubusy nesou tři kabiny. Ve výšce 66 metrů se nachází restaurace (v roce 2012 mimo provoz - probíhá rekonstrukce). Ve výšce 93 metrů je vyhlídková kabina. Nejvýše je kabina s vysílací technikou. Z anténního nástavce vysílá digitálně jedenáct televizních a osm rozhlasových stanic. Analogové televizní vysílání bylo definitivně ukončeno 30. dubna 2009. Analogově v pásmu VKV odtud vysílá šest rozhlasových stanic. Dále jsou zde vysílače mobilních operátorů a také se zde měří kvalita ovzduší v Praze.

Samotné technické řešení přineslo několik novinek a dokonce i patentů.

V roce 2000 bylo na pilíře umístěno dílo Davida Černého zvané „Miminka“ (anglicky „Babies“), znázorňující batolata lezoucí nahoru a dolů. Protože se údajně setkalo s pozitivním ohlasem, bylo v roce 2001 nainstalováno natrvalo. Není to jediný umělecký počin, který věž vyprovokovala: režisér Jan Němec ve vysílači natočil některé scény filmu V žáru královské lásky.

Pozitivní ohlas nebyl všeobecný, podle serveru VirtualTourist.com je žižkovský vysílač druhou nejošklivější stavbou světa (hned po baltimorském divadlu) a batolata Davida Černého jsou v popisu výslovně zmíněny takto: Je už sama o sobě dost ošklivá, ale malé lezoucí děti od výtvarníka Davida Černého ji z hrůzného pohledu proměnily v něco, nad čím už opravdu nevěřícně kroutíte hlavou.

135131_55854_IMG_3240.jpg

V letech 2011 - 2012 věž prošla rekonstrukcí prostor, v nižší vyhlídkové prostoře je panoramatická restaurace, kavárna a vinárna, změny se dotkly i Mahlerových sadů v blízkém okolí věže. Součástí nově rekonstruovaných prostor je i luxusní hotelové apartmá.

Zdroj: wikipedie.org