Josef MUSIL – volejbalista

* 3. července 1932, Kostelní Lhota, † 26. 8. 2017, Praha

200474_96355_x58_Musil.jpg

Josef Musil je dvojnásobným držitelem titulu mistra světa i Evropy a držitelem stříbrné a bronzové medaile z olympijských soutěží. Po šestnáct let reprezentoval Československo a stal se členem síně slávy Českého volejbalového svazu. 

Své první volejbalové krůčky udělal Josef Musil řečený Bulda v rodné obci na sokolském hřišti v Kostelní Lhotě v okrese Nymburk. Ve vsi s několika sty obyvateli začal hrát volejbal spolu s ostatními kluky ještě za války. Svému slavnému rodákovi udělila v roce 2004 obec čestné občanství. Přezdívku Bulda dostal až v Praze v době, kdy při jednom soustředění slavil osmnácté narozeniny. Tehdy mu spoluhráči ve Vysočanech říkali, že je nejmladší hráč, čili Bulíček, zkráceně Bulda.

Krátce po válce se rodina Musilových stěhuje do Prahy. Josef se vyučil tiskařem a profesi zůstal věrný celý život. V Praze už jako čtrnáctiletý hraje volejbal za vysočanský Sokol. Začal hrát ligu, po vojně se dostává do ATK a pak hraje za Vysoké školy. V roce 1949 se stává dorosteneckým mistrem republiky. Odsud je už jen krůček k pozvání do reprezentace. Na své první mistrovství světa odlétá s týmem v roce 1952. Titul mistra Evropy získal v letech 1955 a 1958. Mistrem světa je z roku 1956 a 1966 a vicemistrem Evropy z roku 1967. Mimoto se stal v dresu Slavie pětinásobným mistrem republiky a také mistrem Itálie, kde zvítězil s klubem v Modeně.

V mužském volejbalovém týmu se letní olympiády zúčastnil v roce 1964 i v roce 1968. V roce 1964 na XVIII. letních olympijských hrách, které se konaly v japonském hlavním městě Tokiu, získali muži 2. místo. V roce 1968 se XIX. letní olympijské hry konaly v době od 12. do 27. října v Ciudad de México, hlavním městě Mexika. Tady český tým obsadil třetí místo. Dvakrát po dva roky hrál a trénoval v Itálii. Volejbalu zůstal věrný po celý život, ještě v sedmdesáti letech nastupoval k zápasům za pražské Spoje.

U příležitosti 27. mistrovství Evropy ve volejbale mužů, které se konalo ve dnech 10.–18. září 2011 v České republice a Rakousku, byla vydána poštovní známka a razítko s tváří Josefa Musila.

 S manželkou Evou žil v Praze, má jednoho syna, dvě vnoučata a jedno pravnouče. K jeho koníčkům patří zahradničení na chatě v Poříčí nad Sázavou.

Ocenění:

  • vyznamenání za Vynikající práci a Za zásluhy
  • 2001 – vítěz novinářské ankety o českého volejbalistu století
  • 2004 – zařazen v mezinárodní anketě FIVB mezi osm nejlepších světových volejbalistů 20. století
  • 2004 – uvedení do světové volejbalové síně slávy v americkém městě Holyoke ve státě Massachusetts
  • 2009 – u příležitosti státního svátku 28. října mu byla udělena Medaile Za zásluhy II. stupně