Žižkovský legály: Graffiti jam na Parukářce s Cakesem

První říjnový čtvrtek se na Parukářce uskutečnilo setkání, při němž se především tvořilo graffiti umění. Místem konání se staly městkou částí Praha 3 nedávno poskytnuté legální plochy na Vrchu sv. Kříže. Akci pořádal terénní program pro děti a mládež z Prahy 3 Streetwork Beztíže a na Parukářku dorazilo přes 120 účastníků.

195459_92797_graffiii.jpg

Místní rapové skupiny, které zajišťovaly doprovodný program, si přišli poslechnout především mladí lidé, pro něž byl program určen. Účastníci mohli poslouchat, tančit a pohovořit s hlavní hvězdou tohoto odpoledne Janem Kalábem, známým umělcem zvaným Cakes. S ním mohli lidé probrat pozadí graffiti a jeho osobní přístup k tvorbě a prostřednictvím workshopu okusit tvoření graffiti pod jeho vedením. Celým odpolednem provázel Dominik Zbrožek alias Dozer, který se mimo jiné postaral i o prezentaci letáku s mapou legálních zdí na Praze 3 „Žižkovský legály“. „Leták informuje mladé lidi o plochách na Žižkově určených k tvorbě streetart tzv. legálech a úskalích, která mohou vzniknout při tvorbě nelegálních graffiti. Během akce jsme zájemcům rozdali 200 letáků,“ říká Jan Kratochvíl z Beztíže.

195461_92798_grafy.jpg

Distribuce letáku pokračuje dále, a to prostřednictvím dvou terénních programů Streetwork Beztíže Praha 3 a Streetwork Beztíže Praha 10, v nízkoprahovém Klubu Beztíže. Celá akce probíhala za podpory Městské části Praha 3. „V průběhu akce jsme se o legálních plochách na graffiti bavili nejen s účastníky akce, ale také s kolemjdoucími, kteří se zajímali o koncept „legálů“ a s pracovníky Beztíže diskutovali o společenské (ne)přijatelnosti tvorby graffiti. Většina z nich kvitovala snahu městské části o vyhrazení legálních ploch pro tvorbu streetart,“ pokračuje Jan Kratochvíl.

Graffiti jam oslovil i další nízkoprahové kluby. Na Parukářku přišli zástupci z klubů z Prahy 3, tedy z klubu Husita a R-mosty, dále z nízkoprahového klubu v Kobylisích Vrtule a z Mělníka přijela do Prahy na graffiti jam návštěva z klubu Základna. Parukářka je nejen díky barevnému podzimu o trochu veselejší. Výsledek můžete posoudit sami na Vrchu svatého Kříže.