Proměna přichází se zbrusu novou autorskou hrou

Amatérský seniorský divadelní soubor Proměna, který funguje v rámci Centra aktivit pro seniory občanského sdružení Remedium již téměř deset let, konečně přichází s dlouho očekávanou novou hrou Voď vás Pánbů. Komedie o milostném životě kutnohorských dívek a paní rozhýbe bránice diváků 22. dubna v Divadle na Zábradlí a 21. května pak v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.

109737_42923_Promena_zkouska_sboru_068.jpg

Občanské sdružení Remedium Praha završí v roce 2012 své dvacetileté působení v neziskovém sektoru, a jelikož výraznou součást sdružení tvoří aktivity určené pro seniory, bude jednou z doprovodných akcí oslav tohoto výročí právě uvedení autorského představení Voď vás Pánbů, nad kterým převzal záštitu i zástupce starosty městské části Praha 3 Pavel Sladkovský.

109731_42922_Promena_zkouska_sboru_072.jpg

Soubor Proměna, který se pyšní nejen nejvyšším věkovým průměrem (letos je to 764 let na 10 členek, přičemž nejstarší je 82 let), ale také největším nasazením, vznikl v roce 2003. „Smyslem našeho amatérského seniorského divadla je oslovit všechny generace diváků a přispět k mezigeneračnímu sblížení prostřednictvím kvalitního kulturního zážitku. Chceme s jeho pomocí podporovat kreativní a optimistický pohled na život a na svět a bourat mýty, kterými je stárnutí a stáří opředeno,“ říká Helena Kubů, manažerka programů pro seniory v Remediu. „Majka, Hanka, Dana, Zina, Marie a všechny ostatní členky souboru jsou výrazně tvůrčí. Všechny nejen hrají, ale i tančí, zpívají, šijí kostýmy, stepují, zároveň i píší a tvoří choreografii,“ dodává.

109774_42924_Promena_zkouska_sboru_108.jpg

Během svého desetiletého působení dosud uvedl divadelní soubor Proměna tři autorské hry, za které získal celou řadu ocenění. Již první kus, který soubor odehrál v Žižkovském divadle Járy Cimrmana právě pod názvem Proměna, získal v roce 2005 ocenění Karlínská tříska. V roce 2007 se pak skupina žižkovských seniorských divadelníků zúčastnila přehlídky Karlínské jeviště, kde za Vraždu v penzionu pro starší dámy získala ocenění poroty. Zatím poslední uvedená inscenace Divadlo bude! si pak v listopadu 2011 přivezla z Národní přehlídky seniorského divadla cenu za casting a loni na podzim z Karlínského jeviště ocenění za energií a kreativitou nabitý kolektivní výkon.

109806_42927_Promena_zkouska_sboru_047.jpg

S blížící se premiérou nové hry probíhají intenzivní zkoušky, a to jak v klubu Remedium, tak i v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Všechny členky čistě ženského souboru dávají maximum do toho, aby premiéra dopadla úspěšně. Žádného muže mezi sebou v současné době nemají – mužské role ztvárňují samy, nebo pomocí loutek. „Jsem tady teď jediný muž,“ hrdě hlásí hned na začátku zkoušky představitelka hlavní mužské role Marie Syrová (Celestýn). „Jediný chlap, kterého jsme měly, nám utekl, tak jsme si dva vycpaly,“ dodává šibalsky nejstarší členka souboru Zina Perlíková alias Žofinka.  Poukazuje tak na dva vycpané panáky, pana Viléma a pana Mikuláše, které vyrobila Dana Jarošová, vystupující v roli Cecílie.

109802_42925_Promena_zkouska_sboru_033.jpg

„Muže jsme mezi sebou měly za celou historii dva. Zdeněk Císař, který s námi hrál od začátku, vydržel skoro 7 let, pak odešel. Párkrát jsme to ještě zkusily, ale s muži je jen potíž,“ dodává Dana Jarošová, autorka rekvizit, které herečky po jevišti posouvají pomocí speciálního věšáku na kolečkách. „Teď už chlapy nechceme ani vidět,“ usmívá se Dana, která hraje jednu z hlavních rolí a velkou měrou se také podílí na tvorbě kostýmů, rekvizit i textů. Divadlu se věnuje naplno, ačkoliv, jak sama říká, s ním nemá předchozí zkušenosti – dříve pracovala v pojišťovně, divadlu se věnuje až od roku 2003 v Remediu. Po celou dobu fungování souboru píše a udržuje jeho kroniku, kam zaznamenává všechny pro soubor důležité momenty a ocenění. 

109717_42920_Promena_zkouska_sboru_003.jpg

„V Remediu to všechno začalo,“ říká Dana. „Chodily jsme tam na kurz paměti pro seniory a několik z nás napadlo, že by bylo fajn založit dramatický kroužek. Hlavní aktérkou a protagonistkou tohoto nápadu byla Majka Strnadová (Valérie). Bez ní by se nám to nikdy nepodařilo,“ dodává. „Majka je teď ale bohužel v nemocnici. Pořád doufáme, že se uzdraví a premiéry se zúčastní,“ dodává dojatě. Majku Strnadovou prozatím alternuje režisérka Eva Stanislavová, která se v případě potřeby ujme role Valérie i při premiéře.

109805_42926_Promena_zkouska_sboru_065.jpg

„Divadelní hry jsou autorským dílem celého kolektivu, na textech se podílíme všechny,“  říká skromně Dana Jarošová. „Doufám, že premiéra nové hry bude úspěšná a s divadlem, které nás všechny tak baví, budeme moci ještě chvíli pokračovat,“ dodává.

Kromě autorských her vystupuje Divadelní spolek Proměna na různých akcích, jako je například Vinohradské vinobraní na Jiřáku, Fajn den a mnoho dalších. Kromě toho se v Paláci Akropolis již několikrát zúčastnil festivalu Integrace slunce a pravidelně jezdí po domovech důchodců s pásmem veselých scének.

 

Voď vás Pánbů

Divadlo na Zábradlí – 22. dubna 2012
Žižkovské divadlo Járy Cimrmana – 21. května 2012

Režie: Eva Stanislavová

Obsazení:
Eufrozína (klepna) – Růža Havlová
Matylda – Lída Malíková
Cecílie – Danuš Jarošová
Celestýn – Marie Syrová
Žofie – Zina Perlíková
Valérie – Majka Strnadová (Eva Stanislavová)
Apolena – Hanka Nigrínová
Agáta – Jana Chudlařská
Lucie – Mirka Králíková
Róza – Lída Böhmová