Paleček slavil sedmé narozeniny

Rodinné a komunitní centrum Paleček si ve středu 5. března připomenulo již sedm let svého působení. Narozeninová oslava se neobešla bez tradičního Palečkova dortu a především malé gratulanty potěšilo loutkové divadelní představení a výtvarná dílna.

208242_102804__MG_0277.jpg

Do Písecké ulice, kde Paleček sídlí, si za sedm let jeho fungování našlo cestu mnoho dětí se svými rodiči. Centrum pro ně vedle herny přináší bohatou nabídku kurzů jak pro děti, tak i vzdělávací semináře, besedy a workshopy pro dospělé. „Těší mě velká přízeň, kterou Palečkovi děti i rodiče projevují. S řadou dětí se tady potkávám několik let, kdy naše kurzy navštěvují od batolat až po starší věk a pak sem dochází i ve společnosti mladších sourozenců. Ale předně bych chtěla poděkovat celému týmu, který v Palečkovi pracuje, bez něho si provoz centra vůbec nedokážu představit,“ uvedla při zahájení oslavy ředitelka centra Jana Lišková.

V Palečku najdou ale podporu i pomoc rodiny, které se nacházejí ve složité životní situaci. Rodinné centrum totiž úzce spolupracuje s oddělením sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) v Praze 3. „Zázemí centra kurzy i kroužky nabízíme také pro sociálně znevýhodněné rodiny. Ve spolupráci s OSPOD pořádáme pravidelné vzdělávací semináře pro pěstouny.  Pěstounským rodinám poskytujeme také odlehčovací služby. A velmi oblíbené jsou také příměstské letní tábory a příměstské soboty nebo vánoční besídka pro děti v pěstounské péči a děti z ohrožených rodin,“ vypočítává další služby centra Jana Lišková.

208243_102805__MG_0251.jpg

Centrum provozuje také Palečkovu rodinnou linku, kde na telefonním čísle 775 103 993 poradí např. s vyřízením žádosti o sociální dávky nebo zprostředkují kontakty na další poradenské organizace. Vedle toho každý čtvrtek od 17.00 do 18.00 funguje v RKC Paleček sociálně právní poradna, kde sociální pracovnice může pomoci zodpovědět otázky zejména z oblasti sociálně právní ochrany dětí, sociálního zabezpečí nebo problematiky rozchodu partnerů.  „Tyto konzultace poskytujeme zdarma,“ upřesňuje ředitelka Lišková.

Rodiče ale mohou využívat i internetovou rodičovskou poradnu, kde na dotazy z oblasti výchovy dětí odpovídá zkušená pedagožka Michaela Willheimová, nebo Interaktivní mapu neziskových organizací v Praze 3, která vznikla v RKC Paleček v rámci projektu Abeceda pro rodinu a uživatelům pomůže nalézt vhodnou pomoc či podporu v různých oblastech sociální a zdravotní problematiky. Více na