Na Žižkově vyrostl první komunitní trvalkový záhon

Vlastnoručně zasadit trvalku a zkrášlit tak alespoň trochu svou vlastní čtvrť mohli ve čtvrtek 13. června obyvatelé třetí městské části díky workshopu, který za finanční pomoci třetí městské části uspořádala nezisková organizace Arnika.

Záhon mezi ulicemi Prokopova-Jeseniova-Rokycanova v samém centru Žižkova zažil v uplynulém týdnu neobvyklou premiéru. Ekologické sdružení Arnika toto místo za přispění obyvatel třetí městské části proměnilo ve vůbec první komunitní trvalkový záhon na území Prahy 3.

176900_75686_IMG_5502.jpg

Do štěrku napůl smíchaného s ornicí tu ve čtvrtek 13. června bylo vysázeno přes 200 kusů sazenic 20 druhů různých trvalek a bylin. „Vybrali jsme rostliny, ze suchých stanovišť, kterým tohle podloží vyhovuje,“ popsal skladbu záhonu Adam Baroš z průhonického Výzkumného ústavu Silva Taroucy, pod jehož odborným dohledem záhon vznikal.  „Nebude to klasický květinový záhon, na které jsou lidé většinou zvyklí. Půjde spíš o společenstvo rostlin, které budou mít vlastní autoregulaci a nebudou vyžadovat tak náročnou údržbu,“ dodal Baroš.

176902_75685_IMG_5481.jpg

Celoroční parádu by mělo na nově vzniklém záhonu dělat na 20 druhů květin a bylin, mimo jiné Orlíček obecný, Třtina ostrokvětá, Marulka lékařská, Třapatka úzkolistá, Kakosty, Denivka, Černohlávek velkokvětý, Rozchodník pochybný, Divizna černá nebo Rozrazil ožankový.

176899_75687_IMG_5494.jpg

Výsadba trvalkových záhonů je trendem posledních let a kromě nově vzniklého záhonu na Žižkově je lze nalézt také v Jičínské ulici, na Hořejším nábřeží na Smíchově nebo v Kostelní ulici na Letné.