Beztíže v době koronaviru

V březnu se vzhledem k pandemii koronaviru uzavřely ze dne na den všechny školy a krátce poté z nařízení vlády i nízkoprahová zařízení Kluby Beztíže. Podstatně se omezil i terénní program Streetwork Beztíže.

“Mladí lidé získávali informace o uzavřeném světě prakticky jen ze sociálních sítí, a proto jsme se i my přesunuli do online prostoru. Přinášeli beztížejsme ověřené informace, vysvětlovali co se děje a motivovali mladé lidi k dodržování pandemických pravidel a opatření,” říká Klára Grombířová, garantka Klubu Beztíže.

Beztíže, specializované oddělení DDM Praha 3 - Ulita, maximálně mládež podporovalo v nelehké situaci a učilo je jak pracovat se stresem. Pracovníci organizovali živá vysílání, sdíleli rozvojová videa a vytvářeli vzdělávací kvízy. Zvali i atraktivní hosty, aby s mládeží streamovali a motivovali je. Například společné vysílání s populárním zpěvákem Honzou Bendigem sledovalo přes 2500 mladých. Dalším velkým tématem bylo  bezpečí na internetu i dlouhá izolace od vrstevníků. Nikdo přesně nevěděl, jak dlouho budou platit omezující opatření, někteří mladí lidé byli zavřeni v malých bytech s celou rodinou a situace pro ně opravdu nebyla jednoduchá.

beztíže2V době uzavření služeb od 13.3 od 8. 5. kontaktovalo Beztíži online celkem 230 mladých lidí a pracovníci s nimi měli přes 600 telefonátů a chatů. Celkem byla Beztíže přes 462 hodin online a měla 24 streamů na svých stránkách. Na sociálních sítích Beztíže přibylo v době koronaviru 1162 příspěvků, které měli více než 50 tisíc zobrazení.

Kluby Beztíže  pomáhaly i s online vzděláváním, některé děti také neměly přístup k počítači a od školy tak zůstaly úplně odříznuté. Velmi úspěšná byla nabídka klubu učitelům lokálních základních škol k individuálním konzultacím s žáky.

Vzhledem k omezení činnosti nabídla Beztíže své kapacity sociálních pracovníků v dobrovolnických centrech i v lokalitách, kde působí. Od začátku pandemie tak všichni přiložili ruku k dílu. 

Po ukončení koronavirových opatření se začali opět mladí lidé od 11. května vracet do nízkoprahových klubů a pracovníci s nimi znovu mohli pracovat i na ulici v rámci terénního programu. Beztíže byla jednou ze služeb, které pomohly náročnou nejistou dobu zvládnout široké škále mladých lidí.

Tomáš Klumpar - vedoucí Beztíže

Klub Beztíže