Zapojte se do debaty o budoucnosti nákladového nádraží!

Zveřejnili jsme studii na budoucí podobu pozemků na Nákladovém nádraží Žižkov. Jejím autorem je pražský Institut plánování a rozvoje, hlavní město totiž připravuje příslušnou zásadní změnu územního plánu. My jako Praha 3 se ke studii jen vyjadřujeme.

Přesto budou naše připomínky zásadní, protože pražská vyhláška dává městským částem (mimochodem – díky Zeleným) nově větší moc. Zřejmě v červnu (o termínu rozhodne magistrát) bude moci připomínkovat změnu územního plánu úplně každý občan či občanka Prahy. Připomínkování se otevře jen na 30 dní, a kdo to promešká, bude mít smůlu. Naše připomínky chceme schválit na zasedání zastupitelstva 11. června (přijďte se podívat!).

Je úplně v pořádku, že se změna územního plánu pořizuje; v opuštěných industriálních územích se má stavět – mnohem spíše než na louce za městem. Otázka je ale jak. Ta přetahovaná, která už trvá desetiletí, je o to, zda tu vyroste živá, příjemná a normální čtvrť, anebo monofunkční ghetto pro bohaté.

Už dnes máme jasnou shodu, že budeme požadovat, aby sem vedlo metro a aby nová trasa tramvaje vedla kolem funkcionalistické památky (ne skrz ni). Měli bychom ale požadovat i záruky, že se automobilová doprava (hlavně v ulici Želivského) ještě nezhorší. Musíme mít též jistotu, že zde vznikne veřejná vybavenost – školy, školky, hřiště, lékařská péče – a že ji nebudeme muset budovat z hubeného radničního rozpočtu. Musíme zajistit, že zde vzniknou i dostupné byty – protože Praha prožívá krizi dostupnosti bydlení, ne krizi stavebnictví. Musíme se taky bavit o tom, jak skloubit ochranu místních chráněných živočichů a rostlin a specifickou historickou paměť místa s tím, kolik lidí v okolí bude žít.

Pokud chcete ovlivnit připomínky městské části Praha 3, pište svým zastupitelům. Třeba mně: mzaloudek.matej@praha3.cz.

Matěj Michalk Žaloudek
zastupitel za Zelené