Nevěřit svým občanům by byla ostuda

Navrhovat to, jak vylepšit okolí, kde tráví většinu svého času, mohou i občané Prahy 3. Takové podílení se na „utváření“ a „rozhodování“ o rozpočtu městské části je součástí participativní demokracie. Brazilci s tím přišli už před 30 lety. Brzy by měli naši občané radnici navrhovat a poté i rozhodovat v rámci participativního rozpočtu o tom, co by si přáli či co by stálo za to vylepšit a opravit v naší městské části.

Mělo by to tak být… Ale kdy a zda vůbec se to letos uskuteční, není jisté. Nové vedení radnice reprezentované TOP 09, Piráty a Zelenými nebylo totiž doposud schopné projednat návrh rozpočtu ani ve finančním výboru, v radě, ani svolat zastupitelstvo! Termíny se posouvají, jednání odkládají.

Rychlejší cestou by tedy mohlo být mít participativní rozpočet celé městské části. Občané by jej zcela jistě byli schopni sestavit dříve a určitě ku prospěchu vlastnímu i městské části. Radnice zatím nechala rozhodovat občany pouze o směšné částce – dva miliony korun, což nepovažuji za projev důvěry vůči nám – občanům. Protože jen opravy chodníků a náměstí jdou do milionů korun a rozpočet je kolem jedné miliardy.

Například radnice v 19. pařížském obvodu, kde jsem bydlel, nechá své obyvatele rozhodovat o v přepočtu asi 80 milionech korun. Rozlohu má tento obvod stejnou jako Praha 3, a ceny za stavební práce jsou obdobné, ne-li levnější! Například renovace velké ulice včetně osvětlení vyjde na cca 19 mil. korun. U nás ani náměstíčko.
Jsem přesvědčený, že naši občané nejsou o nic horší ani menší patrioti než ti, této pařížské čtvrti. Jen ti francouzští mají zřejmě více důvěry své radnice. A pokud naši radní nedůvěřují svým obyvatelům – tedy voličům, jak mají oni důvěřovat jim. Protože svěřit jim rozhodování o zanedbatelných dvou milionech korun, za které lze postavit možná veřejné WC v parku, je ostuda.

David Soukup
zastupitel za ANO